Nooa vai Noel

.....

Jompi kumpi tulee pojalle etunimeksi, mutta emme ole päättäneet että kumpi. Kumpi parempi

11

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noel on kiva ja persoonallinen, ääntyy lausuttaessa somasti. Nooa taas tuo mieleeni liiaksi Raamatun henkilön tai laulusta tutun Ukko Nooan. :D Lapsesta ei ole välttämättä kivaa kuunnella ks. laulua tovereidensa suusta.

    • katsomus...

      Noel (tai paremminkin Noël) on täällä Ranskassa hyvin tunnettu etunimi. Suosittu erityisesti 50-luvulla.

      Sen kummemin en ota kantaa etunimiin, totean vaan näin ulkosuomalaisen kannalta, että Nooa (noin kirjoitettuna) ei ole kovin kansainvälinen.



      Lopuksi: hauskaa joulua = joyeux Noël

      • Nooan äiti

        Me annoimme pojallemme nimeksi Nooa reilu neljä vuotta sitten. Tuolloin sitä ei ollut juuri annettu ja ihmiset ihmettelivät usein nimeä. Nyt se on alkanut yleistyä. Olemme pitäneet nimestä. Se on lyhyt ja helppo ääntää ja kirjoittaa.

        Toisen poikamme nimi päättyy -el ja vaikka olemme pitäneet nimestä, niin sen ääntämisen kanssa on ihmisillä (suomalaisilla, ei ehkä ulkomailla) ongelmia, varsinkin pienillä lapsilla ja vanhoilla ihmisillä ja nimi tahtoo taipua muuksi. Emme ole kuitenkaan alkaneet käyttää lempinimeä, koska pidämme nimestä sellaisenaan eikä lempinimeä ole luonnostaan muodostunut.

        Noel on kyllä kaunis nimi ja itsekin sitä aikanaan pyöritimme suussa, kun nimiä mietimme.


    • *Helmi*

      Noel olisi mun ehdoton suosikki. :) Tosi kaunis!

      • 88

        itse tykkään Nooasta enemmän:)


      • Rosita:):)
        88 kirjoitti:

        itse tykkään Nooasta enemmän:)

        Oma suosikkini on kuitenkin NOOA!


    • eri mieltä

      Nooahan oli juoppolalli, ei kai nyt ihan erityisen kiva nimi antaa pienelle pojalle?

      Noel taas merkitsee joulua, on siinäkin nimi, en antaisi.

    • Eve84

      Yllättävää nähdä Noel-nimi täällä. Ajattelin antaa sen omalle pojalleni jos joskus sellaisen saan. Tosin täytyy harkita vielä sopiiko sukunimeen (miesehdokkaani sukunimi ei kyllä käy siihen, mutta ehkä me keksitään uus sukunimi, en minä sitäkään nimeä haluais)

      mutta siis se on tosi ihana nimi :)

    • nites

      molemmat rumii ja yleistyy kokoaika ku 2000-luvun mammat ja papat tahtoo antaa muksuille ties minkälaisia nimiä.

      • sen nimen jo

        80-luvulla. ei ole moitittu pahemmin.


    • on

      parempi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7393
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2186
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2181
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe