Elikkäs olisiko täällä ketään joka osaisi kertoilla mistä kannattaisi tuoreen e-kortin omistajan kysellä hommia näinä harmaina laman päivinä. Tuntuu että kaikki "työilmoitukset" tapahtuvat puskaradiolla ja näinpä ollen olisi mukava tietää mistä pystyisi aloittelemaan kyselyn. Mieluiten firmoja joissa puolikkaalla pääsisi ajelemaan. Intoa olisi töihin päästä mutta tuntuu hommat olevan kiven alla.
Mistähän töitä nuorelle kaverille näinä päivinä?
5
732
Vastaukset
- Ammattikuljettaja
vaikka puhelinluettelo tai vastaava kätöseen ja soittelemaan vaikka järjestyksessä siitä kuljetusliikkeet läpi. Ei pitäs olla kova homma. Monestikkin se työ löytyy hieman etsimällä sellaisistakin paikoista jotka eivät tuonne työkkäriin ilmottele työpaikoistaan. Tosin tuore E-kortti taskussa tuskin pääsee vielä kovin valikoimaan että ajaako sitten puolikasta vai täysperää vai peräti sprintteriä. Kannattaa joskus lähteä sellaseen vähemmän kiinostavaankin hommaan aluksi kartuttamaan sitä työkokemusta ja sitten kun alkaa kokemusta olemaan pohjalla niin alkaa ne puskaradiokuviotkin pelittään kunnolla ja saat melkeen valita kenelle ajat, millä ajat ja mihin ajat.
- 17+16
Ei kukaan kotoa tule hakemaan. Jos on auto käytössä, niin ala vaan kierteleen firmoja. Aina parempi, jos käy paikalla kuin soittaminen. Ja tosiaan älä nuukaile ajokin kanssa. Kyllä se siitä lähtee kun on vaan aktiivinen.
- De Soto.
17+16 kirjoitti:
Ei kukaan kotoa tule hakemaan. Jos on auto käytössä, niin ala vaan kierteleen firmoja. Aina parempi, jos käy paikalla kuin soittaminen. Ja tosiaan älä nuukaile ajokin kanssa. Kyllä se siitä lähtee kun on vaan aktiivinen.
Olet enempi kuin oikeassa.Oma poika haki kuljetustöitä.Olisin saanu pojan omaan työpaikkaan töihin, mut halusin et hommaa itse,niin oppii. Annon aamulla pojalle auton avaimet ja käskin mennä itse käymään,kulj-liikkeet tahtoo nähdä hakijan.Illalla tuli kotiin ja sano menevänsä aamulla töihin.Poika sano et koville otti,kaikki katto ja sano miettivänsä.Juuri armeijasta tullut kaveri hakee töitä kuljetusliikkeestä.Viimenen oli kaivuuliike,ja pomo vei pojan pihalle ja k-autoon, käski peruuttaa vieresen kaivuutyömaan perälle.Sitte se kysy pojalta,et missä sä olit armeijassa.Poika sano,et Parolassa BTRn ajajana.Klo 7 aamulla hommiin,oli vastaus.Maanrakennusliikkeet vaatii rengeiltä oma-alotteisuutta.
- Ka-lervo
mb trans siellä ne muutkin on aloittanut
Jos ei ole tuttuja alalla, jotka voisi vinkata, niin puhelinluettelosta tai netistä vain yritysten yhteystietoja etsimään ja soittokierrokselle. Tai sitten suoraan yritysten halleille yms. maleksimaan. Jos ei Mol apua tuo.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011571
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58981Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85902
- 61866
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t265754Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10750Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä339694Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74686Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58684