Niihin voi pakata biojäyyeensä ( ilmaiseksi!) ja laittaa roskiin!
Ilahduin!
Ilahduin!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Korjaan.
ympäristöaktiviteettia hieno juttu. Luulisi loytyvän tänäpäivänä muitakin mahdollisuuksia, kuin öljystä valmistetun muovin käyttö, joka kestää kauan ennenkuin se maatuu maalla. Suolaisessa vedessä kuulema riittää 5 vuotta.
Kannattaa hieroa hintalappua huolellisesti pussin kylkeen, muuten käy kuin minulle eka kerralla. Piti käydä uudelleen punnitsemassa, kun lappu oli pudonnut.
Hyvä niin. Silti ihmettelen, miksi niin harvoissa paikoissa on tarjolla paperipusseja vihannesosastolla. Kemissä ainoa paikka, joista minä olen löytänyt paperipusseja, on Euromarket. Uusiokäytän paperipussit sellaisissa biojätteissä, joita ei voi pitkään säilyttää sisällä, kun alkavat haista ja kerätä kärpäsiä. Ovat siihen tarkoitukseen juuri sopivan kokoisia.
Jossakin trv-ohjelmassa sanottiin, että hajoavat muovipussit eivät hajoa yhtä nopeasti kuin muu biojäte. Ei niitä edes yritetty kieltää käyttämästä, mutta todettiin paperi paremmaksi vaihtoehdoksi. Kesällä olen parvekkeella joskus laittanut puutarhajätteitä hajoavaan muovipussiin. Siellä se kyllä pohjasta hajoaa liiankin nopeasti, ellei vie melkein samantien pois!
olen pitkään käyttänyt.
Kaatopaikat täyttävät pian maapallon koko luonnon.
Lajittelu on luonnon auttamista, sillä silloin kompostoituu ainakin biojäte mullaksi.
Aikaahan on enemmän kuin viisi vuotta jopa meilläkin (todennäköisesti),
ja maailman luonnon kannalta se on vain silmänräpäys.
.
Minä olen käärässyt paperiin, sanomalehteen ja hyvin on kulkeutunut bioastiaan.
Joskus käytän pusseja, on sellainen jäteastia että voi kumota lehden päälle.
Vaikka kyllä sanomalehden painomuste on melkoista myrkkyä...hyväksytään ainakin meidän kiinteistössä, mutta on paketoitava se jäte.
biohajoava pussi valmiina sisällä.
Se vain vajoaa niistä reunoista alas helposti. Siksi autan joskus laittamalla etukulmiin reiät, jotka kiristän sitten astian kulmiin, silloin se pysyy ylhäällä.
Jos olen poissa muutamia päiviä, niin palatessani usein huomaan koko sen pussin vajonneen pohjalle,
ja biojäte on sitten pelkässä astiassa. Kukaan ei viitsi laittaa niitä etureikiä.
että usein biojätteet päätyy samaan ksaan kuin sekajätteet.
ja selityksiä silloin, kun tuo jätti pussin
ja viskaa suoraa sekajätteeseen.
Sanomalehti on hycä ja halpa konsti kotona, mutta miksi kaupasta pitää kantaa niitä pieniä muovisia he-vi-pusseja? Pakkohan niihin on pakata, ellei ole vaihtoehtona muuta. Jokaiselle tuotteelle on otettava oma pussinsa. Minusta tomaatit, perunat, sipulit yms. jopa säilyvät parempina, kun ne pakkaa jo kaupassa paperipusseihin.
eikä koko pääkaupunkiseudulla. Joten: se siitä!
perunat, porkkanat, sun muut haen kellarista ämpärillä. samoin pienellä muoviämpärillä vien jätteet kompostiin . Ei pussin pussia!
ostan pakastevihanneksia ja syön makaroonia.
Kiitos K-supermarketin, jossa on ollut tarjolla paperipusseja hedelmä- ja vihannesosastolla, ainakin Karjaalla! Niitä on käytetty siitä lähtien.