onko kokemuksia näistä merkeistä Siemens ja LG pesukoneet? ja edestä täytettävä malli ?
Siemens vai LG
15
1465
Vastaukset
- pesulahoitaja
Ollut 7 v. - käytetty suunnilleen joka päivä, ei koskaan mitään vikaa. Ainoa miinus on linkouksen tasapainoitus, veivaa sitä aika kauan, eli pesuohjelman jäljellä oleva aika pitää harvoin paikkaansa. 7 kg täyttömäärä riittävä isommassakin perheessä. Osataisin uudelleenkin.
- Washdoctor
Muuten samat sanat kuin edellisellä, mutta valitsen Siemensin, ei linkokaan jurnuta. Toinen etutäyttöiseni menossa, 6 vuotta viatta. Edellisen myin vanhasta asunnosta 9-vuotiaana hyväkuntoisena vielä eteenpäin. Hyvin kuulemma pelasi sekin vielä 3 vuotta. Joten...
- jonkkunen
edestä täytettävää mietin ja 7kg täyttö. LG;ssäkin ois 7kg. Mut kaikki merkit ei mahdu kylpyhuoneen ovesta sisään, joten valintaa on supisettava. Nää Siemens ja LG ois ne. Jotenkin voisin luottaa LG;n, kun pitkät takuut moottorilla ja kehuttu sitä muutenkin. Siemens on taas tuntettu merkki.
- jonkkune
jonkkunen kirjoitti:
edestä täytettävää mietin ja 7kg täyttö. LG;ssäkin ois 7kg. Mut kaikki merkit ei mahdu kylpyhuoneen ovesta sisään, joten valintaa on supisettava. Nää Siemens ja LG ois ne. Jotenkin voisin luottaa LG;n, kun pitkät takuut moottorilla ja kehuttu sitä muutenkin. Siemens on taas tuntettu merkki.
mitä mieltä ootte Samsung;sta?
- Lauripelt.
jonkkune kirjoitti:
mitä mieltä ootte Samsung;sta?
sama kuin lg:llä , muovikone.
Kuluttajalehden testissä lg oli , no miten sen nyt hienosti sanoisi, kymmenes.
Siemens oli parhaimmistoa pesutulosta mitatessa. - Mielekö
Lauripelt. kirjoitti:
sama kuin lg:llä , muovikone.
Kuluttajalehden testissä lg oli , no miten sen nyt hienosti sanoisi, kymmenes.
Siemens oli parhaimmistoa pesutulosta mitatessa.Kaikissa testeissä myöskin Kuluttajalehden on ykkönen ollut Miele, otti viimeksi kahdella mallilla kaksoisvoiton, ne tekee Saksassa Mielen tehtaalla parhaat pesukoneet ja kestävimmät.
- ostaa huonoa
Mielekö kirjoitti:
Kaikissa testeissä myöskin Kuluttajalehden on ykkönen ollut Miele, otti viimeksi kahdella mallilla kaksoisvoiton, ne tekee Saksassa Mielen tehtaalla parhaat pesukoneet ja kestävimmät.
varo LG konetta huonoja kokemuksia.
- jonkkunen
Mielekö kirjoitti:
Kaikissa testeissä myöskin Kuluttajalehden on ykkönen ollut Miele, otti viimeksi kahdella mallilla kaksoisvoiton, ne tekee Saksassa Mielen tehtaalla parhaat pesukoneet ja kestävimmät.
ei mahdu kylppärin ovesta sisäään ;( jos Siemens ois sit parempi, vaik tehdäänkin muualla kuin saksassa.
- jonkkunen
Lauripelt. kirjoitti:
sama kuin lg:llä , muovikone.
Kuluttajalehden testissä lg oli , no miten sen nyt hienosti sanoisi, kymmenes.
Siemens oli parhaimmistoa pesutulosta mitatessa.miten kestävyys Siemens:llä ? Bosch;ni kesti 14v
- Eikka-
ostaa huonoa kirjoitti:
varo LG konetta huonoja kokemuksia.
Miks LG on huono, kuulemma ovat olleet hyviä ja ainakin Veikko myynnyt 6v aikana niitä eniten.
- heikko
jonkkunen kirjoitti:
miten kestävyys Siemens:llä ? Bosch;ni kesti 14v
LG. olen kuullut pelkää huonoa.myös omat kokemukset LG koneesta ikävät.
Merkeistä LG = korealainen. Tullut aikoinaan anttilan kuvastossa tunnetuksi Goldstar tuotemerkkinä.
Lähinnä se on tuolloin ollut eroopassa myytävissä tuotteissa radio, nauhuri, soitin osasto.
Merkki tekee tuotteita joita ovat ja edelleen myydään japanilaisina, kuten jvc, sanyo, hitachi, monet muut.
Siemens on ollut perus-saksalainen, siwamat koneistaa tutumpi. Nykyisin sitä valmistetaan entisissä itäplokin pikkumaissa, kuten niin paljon muitakin tuotteita. Upo, helkama, rosenlew yms.
Jää ja pakastekoneissa on ollut euroopassa jo kymmeniä (50) vuosia vain kaksi koneistojen valmistajaa, jotka ovat Danfoss tanskasta, ja Ignis italiasta. Näinollen lukipa kaappien ovissa mitä tahansa niin nämä ne ovat.
Samoin on tv-kuvaputkien kanssa. Maailmalla valmistajia on vain kolme, johon kaikki kuvaputket perustuvat lisenssioikeuksineen (valkokin/toshiba) Philips (hollanti) Toshiba (japani) Sony (japani) kaikki muut kopioita.
Samoin oli aikoinaan suuri paristovalmistaja tanskalainen Hellesens, jonka paristot valmisti 50 luvulta asti
japanilainen National eli Panasonic yhtymä. Maailman suurin yksityisyritys, Matsushita corporation.
Myös em mainittu toimi paljon alihankkijana eri tuotemerkeille ympäri maailmaa, kuten nyt esim LG.
Life is Good prändi osoittaa, mainokset jokapuolella tv-ohjelmissa näkyvissä. Eräs toinen vastaava merkki
oli japanilainen Grown, joka oli Goldstarin veroinen kilpailija, molemmat silloin ns. "huonoja" merkkejä.
Perukoneet ovat huippulaatua, ja valitsisin nyt kyllä tuon LG tuotteen, tulipa se sitten mistä tahansa, se on selkeästi laadukkaampi, näin ajatus, ei kokemuspohjalta.- no niin
Jostain syystä moni vetää aina tuon Goldstar kortin hihasta kun otetaan LG puheeksi.
Itselläni on ainakin LG jääkaappipakastin, telkkari ja mikro, muuta ei tule nyt mieleen, mutta nuo kaikki ovat olleet hyviä hankintoja.
Hintansa puolesta ainakin TV puolella LG näyttäisi jopa nykyisin profiloituvan parempien laitteiden luokkaan.
Hakkaa laadussa ja hinnassa mennen tullen ns. vanhat hyvät merkit samasta hintanluokasta. Selvähän se on että samalla rahalla kasaa Koreassa laadukkaamman tuotteen kuin Saksassa, ei tätä tarvi edes miettiä.
Se on sitten eri asia jos haetaan parasta, eikä hinnalla ole merkitystä. - Uusinta tekniikkaa
LG on edellä muita merkkejä sillä suoravetomoottorilla 10-15v! On toki heilläkin se normaalimalli. Olen ostanut sen suoravetokoneen heti kun se tuli markkinoille jo vuosia sitten. Se jäi edelliseen asuntoon hyvin palvelleena. Ei mitään huoltoja tai huolia 4 hlön perheen pyykit vuosia. Jääkiekkovarusteet, pikkumatot ym. Nyt ostin uuden ja se on 7kg kone. Aivan huippulaite. Hiljainen, ei tärise ja tulee puhdasta. En edes ajttelisi muita merkkejä jos haluun parasta!
- JJ 243
Ei ole valmistettu lähelläkään Eurooppaa, sillä kyseiset romumasiinat tulevat suoraan Kiinan nyrkkipajoista. Aivan hirveää roinaa, myötähäpeä on suuri joka kerta kun näkee jossakin käydessään kyseisen merkkisiä kodinkoneita. LG:n tavara on perusluotettavaa korealaisvalmistetta, ei juuri moitittavaa saati kehumista. Noh, äänet olisi niistäkin koneista voinut jättää pois; ärsyttäviä tilutuksia joka toiminnon yhteydessä. Siemens näistä kahdesta varmasti paras, mutta suosittelisin kallistumaan Electroluxiin, vaikka vähän hintavampi onkin. Arvelisin olevan Mielen jälkeen paras vaihtoehto pesukoneissa. Myös Ariston (Hotpoint) valmistaa yllättävän laadukkaita pesukoneita hintaansa nähden, joten sitäkään en sulkisi pois. Sijoita 100-200 euroa enemmän ja osta kerralla kunnon kone jonkun HH:n, Siemensin (siis pesukoneet eivät ole kummoisia, muut Siemens-koneet toki hyviä), Upon tai vastaavan sijaan, niin ei tarvitse parin vuoden kuluttua takuun jo loputtua olla harmittelemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli5310451Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1436519"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn744648Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul183542Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1433310Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2963136Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1532867Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota692802Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma52252Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait342184