50" Telkkarin kuljetus

Bösöö

Minkähän kokosesta laatikosta mahtaa olla kyse? Harkinnassa on46"-50" telkkarin tilaus ja tuli mieleen, että onko muuta vaihtoehtoa kuin ostaa kotiinkuljetus.

Eli mahtuuko perus farmari autoon, onko kokeiltu?

24

11724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeillaanpas näin

      Jos nyt on asiaa kaupungille, niin miksei sitä voi käydä katsomassa jostain liikkeestä. Kai sentään aiot vertailla muutamia vaihtoehtoja? No, kyllä se perhefarmariin (vähintään golf/focus-kokoluokka) mahtuu, jos kaadat takapenkit ja laitat tv:n lappeelleen. Pienempään ei enää mene. Mutta muista, että plasmaa ei saa kuljettaa lappeellaan! LCD:n voi kuljettaa niin.

    • täysmulkku

      Esim. tähän uuteen e-sarjalaiseen farkkumersuun missä on jättimäinen tavaratila niin voisi mahtuakin tuurilla, mutten usko että mihinkään ranskalaiseen räpsään. Liikkeessä se selviää: Jollei mahdu niin tinkaa kuljetuksen mukaan. Jollei saa kuljetusta kaupanpäälle niin sanoo vaihtavansa kauppaa.

    • Pakulla vaan

      Mitään 40" tai suurempaa ei saa kuljettaa muuten kuin pystyssä , joten ei mahdu edes ilman laatikkoa .
      Takapenkille voi joissain tapauksissa saada jokin max 40" jotenkin pystyyn mutta usein ei edes ovet aukea tarpeeksi tai ovi aukko ei ole tarpeeksi iso että saisi sen penkille poikittain .

      • plasmamies

        42" plasma meni just ja just kun otti takapenkin pois.


      • väitteesi?

        Mihin perustuu että yli 40" ei saa kuskata muuten kuin pystyssä?


      • V945
        plasmamies kirjoitti:

        42" plasma meni just ja just kun otti takapenkin pois.

        Minulla meni 945 Volvoon (tavaratila on yllättävän matala) 42" Samsung muutama vuosi sitten ihan hyvin pakkauksineen.
        Käsittämätöntä, jos ei saa littu-tv:tä kuljettaa kuin pystyssä.

        Pesukoneissa on sellainen sääntö, että ei saa kuljettaa kuin pystyssä. Lisäksi niissä on sivusta täytettävissä (ainakin Mielessä oli) jotkut kuljetuksen aikaiset tukitangot jotta rumpu ei pääse liikkumaan.


    • ...

      varmasti löytyvät paketin mitat.

    • heittämällä

      Uuteen Golfiin. 47" luulisin vielä mahtuvan takaluukusta mutta isompaa epäilen.

      • farkkuun

        tietysti


      • Skoda Octavia farmar
        farkkuun kirjoitti:

        tietysti

        .

        Kannattaa kysyä joltakin Skoda Octavia farmaria lainaksi riittää syvyyttä ja pituutta kun kaataa takapenkit alas

        .


    • Kuljetin 46" tv:n vaakatasossa - myyjä sanoi, että on ok kuljettaa niin.

      Autona pikkuinen Kia Rio takapenkit kaadettuina.

      Että kyllä varmasti mahtuu farkkuun mikä tv vain.

    • gsjdkjdhf

      Jos ostat lcd koneen niin mahtuu, jos plasman niin ei. LCD:t saa kuljettaa vaaka asennossa kun taas plasmat pitää kuljettaa pysty asennossa.

      • jack12

        Kuljetin 46" plasman vaakatasossa alle 10min matkalla. Hyvin TV on toiminut.


    • kuikkanen

      Mittasin 47" lcd tv'n paketin koon. Pituus 140cm, korkeus 80cm. Paketti oli painava, 25-30kg?

    • hiacemies

      Kuljetin 50" plasman vaakatasossa 600km hiacen takakontissa pelkkä pahvi suojana eikä mitään ongelmia tässä vuoden aikana ole ollut.

      • hiacemiehelle

        Ainakin ennen varoitettiin tuosta. Ehkä nykyiset plasmat kestävät tuon. Mutta kumpi puoli ylempänä, etu vai taka? Ja ajoit kai mahdollisimman tasaisesti eli töyssykohdat hitaasti?


      • nnfjfkfkfjklkjkdlflf
        hiacemiehelle kirjoitti:

        Ainakin ennen varoitettiin tuosta. Ehkä nykyiset plasmat kestävät tuon. Mutta kumpi puoli ylempänä, etu vai taka? Ja ajoit kai mahdollisimman tasaisesti eli töyssykohdat hitaasti?

        Heh. Meidän 32" LCD:n pakkauksessakin oli nuolet ja ohje kuljettaa pystyasennossa. Kiltti postin täti oli sitten nähnyt hirveästi vaivaa noudattaakseen ohjetta ja sitonut laatikon pystyyn sinne ainoaan paikkaan minne sai, kaikkien muiden pakettien taakse. Siinä sitten oli pihalla melkoinen rumba, kun siirsi muita paketteja etupenkeille ja katolle että sai telkun pois. Ja sitten paketit takaisin.
        Kuka vielä kehtaa väittää, etteikö posti palvelisi?

        Muutossa kyllä kuljetin tuon ihan makuultaan ja eipä se siinä miksikään mennyt. En tiedä mikä valmistajalta tuon pakkauksen ohjeen peruste nyt ylipäätään oli..


    • voiko 50" telkun kuljettaa peräkärryllä

      • Kannattaako säästö?

        Itse en ainakaan peräkärryllä tv:tä kuljettaisi. Peräkärryjen iskarit eivät paljoa vaimenna ja halvimmat kärryt pomppii joka kuopassa. Pakkanen täydentää tuhoa. Jos on kuitenkin pakko kuljettaa, niin auttaako joku peruskuorma kärryssä tuon tärinän ja pomppimisen lieventämiseen?

        Kun ostin reilu vuosi sitten 55" LCD:n, niin ostin sen kotiin kuljetettuna. Silloin se kuljetetaan asiallisesti eikä tarvitse pelätä mahdollista kuljetusvauriota. On jotenkin hölmöä, jos tv:stä on vara maksaa tonni tai pari, ja sitten säästetään pari kymppiä koettamalla kuljettaa tv pikkuautolla kotiin. Muutamat postimyynnit tarjoavat kilpailuetuna ilmaista kotiinkuljetusta..

        Muutama vuosi sitten paikallisen Hobbyhallin parkkipaikalla oli iso kasa televisioiden pakkauslaatikoita. Ilmeisesti itärajan taakse lähti isompi erä tarjouksessa olleita televisioita, jotka eivät pakkauslaatikoineen mahtuneetkaan autoon. Tiivistämällä tv-kasaa niitä mahtui kyytiin useampia kappaleita, mutta montakohan oli ehjänä perllä?


      • V945

        En tiedä, mutta ainakin ne ns. 1-akseliset halvat peräkärryt pomppivat kauheasti. Käytän sellaista aika usein kesämökiltä käsin.

        2-akselinen (eli 4 pyörää) ei oikein pompi niin paljoa, kai niissä on erilaiset iskunvaimentimetkin. Vai olisiko se pomppimisen syy vain alkeelliset iskunvaimentimet. 2-akselinen kärry on vain usein pirun painava. Tosin tässä tapauksessa ei lasti eli 50" tv painaisi juuri mitään.

        Aika työlästä olisi pakata tv kunnolla peräkärryyn. Ai niin, nykyään on sentään muotia katetut, muovikuomuiset kärryt. Minulla on vain avokärry!


    • Pystyasento

      "montakohan oli ehjänä perllä? "

      Jep. Vaaka-asennossa televisio notkuu vapaasti kaikissa kuopissa, koska se on tuettu vain reunoistaan, yleensä styroksilla tai jollakin vastaavalla. Niinpä television keskellä olevat osat pääsevät notkumaan vapaasti kaikissa töyssyissä. Televisio ei ole suunniteltu taipumaan keskeltä.

      Kun tv on pystyasennossa, sen rakenne on vankempi, eivätkä pienet töyssyt pääse taivuttamaan sen kuvaruutua pilalle.

      Hämmästelen, että jonkun talonpoikaisjärki ei riitä tajuamaan tätä, ja asiaa pitää kummastella täällä!

      • vaakakin toimi 42lle

        Panasonicin plasman paketissa oli keskellä semmonen muovinen tukivarsi, jonka pitäisi estää notkuminen. Paketti pitää vaan sitten kuljettaa niin päin, että tuki on alapuolella. En muista kummalla puolella se oli, melko varmasti takapuolella. Myyjän kanssa nostettiin farmariin eikä hän maininnut mitään kuljetusasennosta. Oli vaakatasossa, en tiedä kuinka päin. Isompaan vaihtaessa kyllä tilaisin ilman muuta kotiinkuljetuksella.


    • Oli ollut ahdasta

      Ostin 42 tuumasen verkkokaupasta kotiinkuljetuksella. En tiedä miten olivat laatikkoa kuljettaneet, pystyasennossa posti täräytti laatikon verannalle. Toisin kuin nuolet näyttivät eli kapeammassa asennossa.
      Laatikon toisessa sivussa oli viiltoja pahvin pinnassa ja kolme sentin läpimittaista reikää. Havaitsin ne vasta kun posti oli poistunut en muuten olisi vastaanottanut pakettia.

      Avattuani paketin totesin television pakatun laatikon toiseen sivuun ja onneksi siten, että television takapuolella oli tyhjää tilaa ja se oli myös sitä tilaa missä reiät olivat. Toisinpäin olisi kuvaruutu ollut lähellä pakkauspahvia ja varmasti vaurioitunut. Nyt koneessa en mitään vikaa havainnut.

      En tiedä mitä olivat pakkauksen läpi tökkineet ja pintaa muutenkin raapineet. Taitavat käsitellä noin yleensäkin paketteja kovakouraisesti.
      Matka oli Itellalla, Turusta Tampereen kautta Poriin eli ainakin kolme eri kuljettajaa.

    • Ronski mies

      Potkukelkalla olen tavannut moiset kuskata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7763
    2. 112
      6026
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5177
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4546
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3220
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      59
      2997
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2938
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2454
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2437
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2066
    Aihe