Sisällöntuottajana esiintyvä Tiina Torppa julkaisutti mennävuonna naisdekkaristeihin keskittyvän tietopaketin.
Tosin vain niihin, jotka hän on tavannut, haastatellen tai viereisessä pöydässä istuen.
Töitä on tehty, luettu ja reissattu kirjamessuilla ihan ulkomaita myöten. Ansionsa siinäkin.
Alkupuolen noin 60 sivun teoriaosuus käsittelee lajityypin, siis naisdekkarin, syntyä ja kehitystä pitkässä juoksussa lyhyesti esitettynä. Osansa saavat myös sankarien sarjahahmot ja kirjoittajien taustat sekä aina niin tärkeä suhde feminismiin, mitä sillä itsekukin tykönään sitten tarkoittaakaan.
Varsinaisen ydinosan muodostaa 25 kirjailijaesittelyä. Noin 4-8 sivun tekstipätkiin ei päätä kohti paljoa asiaa mahdu. Toki liki jokaisen vaatetus tulee tarkoin kuvattua, kuten naisdekkarien genreen jostain syystä kuuluu.
Syvällisempää tekstianalyysiä on turha etsiä, vaikutelma on enemminkin kuin kokoelma akkainlehtiartikkeleita. No, kirjailijan perusfaktat sekä teosluettelot on mukana ja hakemisto kattava, joten jotain käyttöä tämmöiselläkin kirjalla voi olla. Vaikkakin mukana olevat kirjailijat on valikoituneet sillä perusteella, että nähty on. Jolloin moni mielikkini puuttuu.
Pieniä asiavirheitäkin mahtunee. Teeveestä tuttu germaanikomisario Bella Block mainitaan yksityisetsiväksi? Milloin mamma lie ulkoistanut itsensä poliisilaitokselta?
Julkisuuskuvaansa tarkasti hallinnoivan Outi Pakkasen työura jää hämäräksi ja Anna Laineen esikuva taisi tulla tutuksi jo ennen WSOY Uudet kirjat-kerhon vaihetta. Enhän mie mittään tiiä, olen vain tavannut kyseisen graafikon, joka auliisti tarjoutui malliksi milloin noita-akkaa tarvitaan. Eikä osannut keittää edes munia.
Toinen ja valitettavampi asia on kirjan ilmiasu. Karsea kansi on pieni haitta. Omaan vanhaan silmään tökkää henkilönimien synkänmusta vahvennus. Kerran, ensiesiintymisellä, ymmärtäisin mutta jatkuva toisto tökkii. Liidunvalkoinen paperinlaatu häikäisee ja kokonaisuus on vaikeastimääriteltävällä epämääräisellä tavalla epämiellyttävä käsitellä. Ehkä joku oikea kustantamo olisi työstänyt toisin, jos olisi julkaisuohjelmaan ottanut.
Luulin hakuteokseksi: Murha naisen käsin. BTJ Kustannus
1
429
Vastaukset 1
- booky
Luin myös ilmestyessään kirjana alusta loppuun enkä suinkaan hakuteoksena. Muistanko minä oikein, että Torppa peräti väitteli tällä aiheella? Kirjallisuustieteestä? Ei riitä veto selvittämään asiaa hakukonella, mutta jos joku muistaa, tietää tms. Mikä tämä versio oli - kevennetty malli? Olisin kyllä minä mieluusti jaksanut tukevampaakin lukea. Samoin mietin kirjalijoiden valintaa - mitään valintaperustetta en löytänyt. Ei kai dekkarin mielenkiintoa tai dekkaristin esittelyä ratkaise järkeenkäyvällä tavalla erilaisilla messuilla ja kekkereissä liehuminen (siis tapaamismahdollisuus), vaikka leipäpuun eteen meno välttämätöntä nykyisin onkin. Boldatut sanat katkaisevat myös lukurytmin inhottavasti, ei pelkkä esteettinen rumistus. Ei voi edetä tekstissä suunnilleen keskeltä alas, vaan töks, töks, töks katse pysähtyy aina kiinni boldattuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1251294Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää254978Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️89969On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75787- 54764
Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞34682- 66677
- 46650
- 43601
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164590Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30587Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30585Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah186571Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus98525- 201494
Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91458Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle17457Olet oikeasti paras
Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e27446- 34438
- 95438