Puhekieli

Liisa

Haaveilin Azoreista monta vuotta, kunnes vuonna 2007 viimein sain tilaisuuden matkustaa sinne. Haaveissani on viettää siellä tulevaisuudessa pitemmänkin aikaa, ei kuitenkaan ehkä loppuelämääni. Olen aloittanut Portugalin kielen opiskelun myös siksi, että minulla on kummilapsi Brasiliassa. Puhutaanko Azoreilla portugalinportugalia vai brasilianportugalia vai jotain siltä väliltä; onko siellä oma (virallinen) kielensä/murteensa? Ja mistä sitä voisi (netin kautta) parhaiten kuunnella? Murteitahan on tietysti joka saarella myös omansa. Entä voisikohan Azoreitten ihania pieniä ananaksia jotenkin saada Suomeen?

3

657

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Azoreilla puhutaan Portugalin portugalia, joka on standardi. Saaret ovat aina kuuluneet Portugalille. Azoreilla on luonnollisesti eri murteita, joita ilman korvan harjaannuttamista ei ole helppo ymmärtää.

      Tässä muutamia vinkkejä kuuntelu- ja katselumahdollisuuksista:

      http://www.radioilhas.net/

      http://ww1.rtp.pt/acores/

      http://www.radiolumena.com/

      http://www.radioatlantida.net/


      Azorien ananakset ovat erikokoisia. En sanoa, kuinka hyvin ne ”matkustavat”. Vihreät, ei vielä kypsät, selvinnevät matkasta Pohjolaan hyvin.

    • ekitensrazão

      aivan oikein! Kielen opettajani kertoi, että madeiralainen ja brasilialainen olivat keskustelleet englanniksi, vaikka heillä oli yhteinen kieli. Minulla on nyt pikkukokemusta molemmista murteista, enkä ihmettelekään sitä. Brasileiro on joskus luokiteltu kreolikieliin, lähelle cabuverdianua. Mikskäs ei?

      • Opettajan kertoma tarina lienee äärimmäinen kokemus. Hyvällä tahdolla todennäköisesti tarinan henkilöt olisivat tulleet toimeen omilla portugalin variaatioillaan. Portugalilaiset ja brasilialaiset ymmärtävät toisiaan ilman merkittäviä ongelmia, jos he pitäytyvät yleiskieleen.

        Jotakin tiettyä murretta käyttää rajoitettu määrä henkilöitä. Murteen tai muuten yleiskielestä eriävän kielen rajat voivat olla mm. maantieteelliset, sosiaaliset tai ikään perustuvat. Erot näkyvät esim. ääntämyksessä ja sanavalinnassa. Kielellistä yhtenäisyyttä edistävät koululaitos ja tiedotusvälineet.

        Azoreilla pärjää standardi portugalilla, olkoon se sitten Portugalin portugalia tai Brasilian, eikä muuta kuin yleiskieltä voi opettaakaan. Huomattakoon myös, että laajassa Brasiliassa portugalia puhutaan monella eri murteella. Azoreilla murteita on enemmän kuin saaria.

        Kap Verdessä opetetaan kouluissa tietääkseni Portugalin portugalia, vaikka puhekieli onkin kreolia. Portugali on maata yhdistävä kieli myös monikielisessä Angolassa ja Mosambikissa.

        Suhtautuminen murteisiin vaihtelee ja jokainen päättää luonnollisesti asiasta omalta kohdaltaan. On henkilöitä, jotka koulusivistyksestä huolimatta puhuvat vähintään tai osittain murretta koko elämänsä. Toiset taas rajaavat murteen käytön tiettyihin tilanteisiin. Aitoa, yleiskielen saastuttamatonta murretta puhuvia henkilöitä on väh


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1136
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      926
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      693
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      651
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      595
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      595
    10. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      581
    Aihe