Polttobrikettejä?

Halkojen jatkoksi

Tietäneekö kukaan tämän palstan lukijoista, mistä Lappeenrannan seudulla saisi ostaa turpeesta tai sahanpurusta tai kutterinlastusta puristettuja polttobrikettejä? Ne ovat joko koskispullon kokoisia pötköjä tai noin puolen tiilen kokoisia puristeita, joita voi polttaa uunissa ja saunan kiukaassa.

Neuvosta kiitollinen tarvitsija

6

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo..
    • 10+10=100

      Tietäneekö kukaan tämän palstan lukijoista, mistä Lappeenrannan seudulla saisi ostaa koskispullon kokoisia pötköjä tai noin puolen koskispullon lituskamalleja puristamattomana ja korkkaamattomana, joita ei voi eikä saa polttaa uunissa ja saunan kiukaassa vaan se nautitaan kylmänä takan brikettitulen loisteessa.

      Neuvosta kiitollinen tarvitsija

      • lämpökamera

        Kyseisiä brikettejä oli ainakin Lappeenrannan K-Raudassa.

        10 10=100-ongelmaiselle vastaan, että koskista saa Alkon myymälöistä. Pillereitä saa apteekista, mutta vaivasi luonteen vuoksi tarvinnet myös reseptin lääkäriltä.

        Yhteenlaskua opetetaan peruskouluissa ekalta luokalta lähtien.


    • k-raudasta saa ainakin imatralta ja monelta muultakin paikkakunnalta, joten lappeenranta tuskin on poikkeus. olikohan se 3,95 12kpl/10kg säkki. pelletit tais olla 6,95 20kg säkki.

      Molempia olen koitellut polttaa takassa, mutta enpä ole saanut niistä kuin ongelmia. Brikettien sanotaan vastaavan jopa 30kg puita, mutta ainakin itse saan takkani lämpimäksi 30 kilon puusatsilla. Briketeillä se ei onnistu. Sama ongelma on pellettien kanssa.

      Ongelmana ainakin itse koin noissa sen, että vaativat todella paljon ilmaa palaakseen kunnolla. Ja kun sitä ilmaa sitten on kunnolla ja takka vetää, niin menee samalla lämmötkin mukana. Lisäksi tuhka palaa todella kauan. pesällinen brikettejä tai pellettejä palaa kauemmin, kuin pari pesällistä puita ja sitten tuhka vielä hehkuu tuhkalaatikossa todella kauan. Puiden kanssa ei ole ollut ongelmia hään suhteen, mutta noiden brikettien ja brikettien polton kanssa on aina häkähälytin huutanut, vaikka pelti on suljettu vasta kun ei ole yhtään punaista hehkua arinalla. Puita polttaessa voi hyvin sulkea pellin, jos on muutama hehkuva kekäle arinalla.

      Eli enpä kokeile enää, kun en saa niitä toimimaan ainakaan omissa takoissani.

      • poier

        Jostain pitäs saada vähän kunnon kuivaa puuta sekaan...
        meinaan sen verran on talven aikana puuta mennyt että
        nyt pitää polttaa ei-niin-kuivaa puuta.


      • Takkatulen lämmössä.

        Olen ostanut brikettiä Plantacenista. Olivat ainakin silloin tarjouksessa. Kolme pakettia kympillä.
        Poltan brikettejä kuivien takkapuiden joukossa. Halkaisen vielä briketin jolloin se pallaa yhtaikaa
        putten kanssa. Mielestäni erittäin kätevää polttoainetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5655
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      3011
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      277
      2646
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2469
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      23
      2359
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1780
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      60
      1378
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1243
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1185
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1166
    Aihe