Polttobrikettejä?

Halkojen jatkoksi

Tietäneekö kukaan tämän palstan lukijoista, mistä Lappeenrannan seudulla saisi ostaa turpeesta tai sahanpurusta tai kutterinlastusta puristettuja polttobrikettejä? Ne ovat joko koskispullon kokoisia pötköjä tai noin puolen tiilen kokoisia puristeita, joita voi polttaa uunissa ja saunan kiukaassa.

Neuvosta kiitollinen tarvitsija

6

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo..
    • 10+10=100

      Tietäneekö kukaan tämän palstan lukijoista, mistä Lappeenrannan seudulla saisi ostaa koskispullon kokoisia pötköjä tai noin puolen koskispullon lituskamalleja puristamattomana ja korkkaamattomana, joita ei voi eikä saa polttaa uunissa ja saunan kiukaassa vaan se nautitaan kylmänä takan brikettitulen loisteessa.

      Neuvosta kiitollinen tarvitsija

      • lämpökamera

        Kyseisiä brikettejä oli ainakin Lappeenrannan K-Raudassa.

        10 10=100-ongelmaiselle vastaan, että koskista saa Alkon myymälöistä. Pillereitä saa apteekista, mutta vaivasi luonteen vuoksi tarvinnet myös reseptin lääkäriltä.

        Yhteenlaskua opetetaan peruskouluissa ekalta luokalta lähtien.


    • k-raudasta saa ainakin imatralta ja monelta muultakin paikkakunnalta, joten lappeenranta tuskin on poikkeus. olikohan se 3,95 12kpl/10kg säkki. pelletit tais olla 6,95 20kg säkki.

      Molempia olen koitellut polttaa takassa, mutta enpä ole saanut niistä kuin ongelmia. Brikettien sanotaan vastaavan jopa 30kg puita, mutta ainakin itse saan takkani lämpimäksi 30 kilon puusatsilla. Briketeillä se ei onnistu. Sama ongelma on pellettien kanssa.

      Ongelmana ainakin itse koin noissa sen, että vaativat todella paljon ilmaa palaakseen kunnolla. Ja kun sitä ilmaa sitten on kunnolla ja takka vetää, niin menee samalla lämmötkin mukana. Lisäksi tuhka palaa todella kauan. pesällinen brikettejä tai pellettejä palaa kauemmin, kuin pari pesällistä puita ja sitten tuhka vielä hehkuu tuhkalaatikossa todella kauan. Puiden kanssa ei ole ollut ongelmia hään suhteen, mutta noiden brikettien ja brikettien polton kanssa on aina häkähälytin huutanut, vaikka pelti on suljettu vasta kun ei ole yhtään punaista hehkua arinalla. Puita polttaessa voi hyvin sulkea pellin, jos on muutama hehkuva kekäle arinalla.

      Eli enpä kokeile enää, kun en saa niitä toimimaan ainakaan omissa takoissani.

      • poier

        Jostain pitäs saada vähän kunnon kuivaa puuta sekaan...
        meinaan sen verran on talven aikana puuta mennyt että
        nyt pitää polttaa ei-niin-kuivaa puuta.


      • Takkatulen lämmössä.

        Olen ostanut brikettiä Plantacenista. Olivat ainakin silloin tarjouksessa. Kolme pakettia kympillä.
        Poltan brikettejä kuivien takkapuiden joukossa. Halkaisen vielä briketin jolloin se pallaa yhtaikaa
        putten kanssa. Mielestäni erittäin kätevää polttoainetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4434
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      152
      2639
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2206
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1724
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1696
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1450
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1398
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1371
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      80
      1362
    Aihe