varmuuskopiointi ongelma

pasi4.8

Päätin asentaa käyttöjärjestelmän uudelleen (Vista). Siirsin kuvat ja tiedostot ulkoiselle kiintolevylle. Kopioin myös Program Files kansiosta kansiot Google Earth ja Microsoft Office. Tämän jälkeen asensin käyttöjärjestelmän uudelleen.

Nyt siirsin nuo kaksi ohjelmaa (kansiota) samaan paikkaan eli Program Files kansioon, tuli ongelma.
Google earth ohjelman sain avattua kansiosta. Kaikki paikkamerkinnät on kuitenkin hävinnyt..

Suurempi ongelma on tuo Office. Olen siis aiemmin asentanut Officen CD:ltä. Nyt siirsin kansion ja korvasin sillä Program files kansiossa olevan kokeilu Officen. Kun avaan ohjelman käynnistä palkista, ohjelma kuitenkin kysyy Product key tunnusta. Mikäli annan CD kotelossa olevan tunnuksen poistuuko yksi asennuskerta? CD.ssä kun on mahdollista asentaa ohjelma 3 kertaa?

4

170

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takahikiän Petomaani

      Ei kolme kertaa vaan kolmelle eri koneelle. Aika radikaali ero. Noh, poista se Program Filesiin pösilöimäsi Office-kansio ja asenna siltä cd:ltä, ei se muuten toimi. Guugl Earthin paikkatiedot katosi kun ne oli sun Documents and Settings -kansiossa sun käyttäjätilillä henkilökohtaisina tiedostoina.

      • pasi 4.8

        Paljon kiitoksia vastauksesta. Osaatko muute kertoa mistä tuo mahtaa tuo office CD tunnistaa nuo koneet. Talentaako se jotenkin sen koneen nimen tai jonkin tiedon CD:lle vai mitenköhän?


      • pasi 4.8 kirjoitti:

        Paljon kiitoksia vastauksesta. Osaatko muute kertoa mistä tuo mahtaa tuo office CD tunnistaa nuo koneet. Talentaako se jotenkin sen koneen nimen tai jonkin tiedon CD:lle vai mitenköhän?

        liittyy siihen käyttiksen uudelleen asennukseen. Täytyyhän myös ottaa huomioon, että konekin joskus vanhenee ja esim. Office asentaa uudelleen koneen uusimisen yhteydessä. Ei se kuitenkaan "vähennä" niitä sallittua kolmea asennusta. Esim. PhotoShop on mulla jo viidennellä koneella, vaikka sen "saa" asentaa "vain" kahdelle koneelle. Kyllä ohjelmistojen luojat ottavat koneiden päivitykset huomioon.


      • 12
        pasi 4.8 kirjoitti:

        Paljon kiitoksia vastauksesta. Osaatko muute kertoa mistä tuo mahtaa tuo office CD tunnistaa nuo koneet. Talentaako se jotenkin sen koneen nimen tai jonkin tiedon CD:lle vai mitenköhän?

        Ei se ohjelma tunnistakaan, mutta päivityksiä haettaessa mukana menee joitain tunnistetietoja MS:lle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      132
      828
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      675
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      58
      666
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      80
      616
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      55
      561
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      26
      533
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      461
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      40
      456
    9. 42
      449
    10. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      426
    Aihe