Onko liian vanha pääsemään?
Vastaukset 8
- Ei kannata
Voi pää hajota muksujen kanssa
- sdfsd
Heh, se voi olla. Mut olishan niitä muuallakin, ja vois se olla ihan virkistävä kokemus taas kattoa mitä sekopäitä ne on :)
Iltalukioon en siis pysty menemään kun sieltä ei saa tukia opiskeluun, viimeksi kun menin ei ollut rahaa kirjoihin ja lopulta ei edes elämiseen niin oli pakko jättää kesken vaikka ihan hyvin menikin. Haaveena olis ammatti joka tarvitsee lukion päästötodistuksen..
Oon jo kursseja suorittanu iltalukiossa ettei tarttis edes niin kauaa niitä kattella siellä.
Onko kellään kokemuksia?
- sanji1
Kyllä käsittääkseni aikuislukion kautta saa osallistua päiväkursseille ihan vapaasti. Eri asia jaksatko teinejä, mutta jos on oikeasti kyse haaveestasin, niin oletan että kestät ne lapset siellä.
Eiköhän toki tämäkin selviäisi jos katsoisit lähimmän aikuislukiosi nettisivuja...- aloittajakljkkl
Selvä,
Kokemus pohjalta enemmänkin hain tietoa, mutta taitaa olla aika harvinaista tällainen.
Katsotaan jos vaikka pääsisi elämässä taas hiukan eteenpäin. - 9012
aloittajakljkkl kirjoitti:
Selvä,
Kokemus pohjalta enemmänkin hain tietoa, mutta taitaa olla aika harvinaista tällainen.
Katsotaan jos vaikka pääsisi elämässä taas hiukan eteenpäin.Riippuu lukiosta ottavatko aikuisia nuorten linjoille. Kysele eri kouluista. Nyt alkaa juuri neljännen jakson koeviikko, eli ole yhteyksissä rehtoreihin nopeasti, niin pääset vielä ennen kesälomaa suorittamaan sen 4-7 kurssia.
Itse olen käynyt päivälukion yli 20-vuotiaana, ja voin kertoa, että jossain vaiheessa hajoilet siihen porukkaan. Muttei mitään erityisen kummallista, kyllä ne lähes aina hiljaa istuvat tunneilla. Lisäkseni tiedän kolmen ihmisen aloittaneen päivälukiossa aikuisena, eli kyllähän tuo melko harvinaista on. - aloitaajajakak
9012 kirjoitti:
Riippuu lukiosta ottavatko aikuisia nuorten linjoille. Kysele eri kouluista. Nyt alkaa juuri neljännen jakson koeviikko, eli ole yhteyksissä rehtoreihin nopeasti, niin pääset vielä ennen kesälomaa suorittamaan sen 4-7 kurssia.
Itse olen käynyt päivälukion yli 20-vuotiaana, ja voin kertoa, että jossain vaiheessa hajoilet siihen porukkaan. Muttei mitään erityisen kummallista, kyllä ne lähes aina hiljaa istuvat tunneilla. Lisäkseni tiedän kolmen ihmisen aloittaneen päivälukiossa aikuisena, eli kyllähän tuo melko harvinaista on.Yritän huomenna päästä käymään kouluissa kyselemässä mahdollisuuksista.
Hyviä syitä minulla ainakin riittää, ja aikaisempi panokseni lukiossa varmasti otetaan huomioon jos he ottavat vanhempia kouluunsa. Syynä keskytykseen ei ole ollut niinkään halussa käydä koulua kun sen välittäisestä mahdottomuudesta. Ja päivälukion kautta saisin rahallisen turvan käydä kurssit vohdoin loppuun.
Kiitos neuvoista. Toivotaan, että onnistuu! - 9012
aloitaajajakak kirjoitti:
Yritän huomenna päästä käymään kouluissa kyselemässä mahdollisuuksista.
Hyviä syitä minulla ainakin riittää, ja aikaisempi panokseni lukiossa varmasti otetaan huomioon jos he ottavat vanhempia kouluunsa. Syynä keskytykseen ei ole ollut niinkään halussa käydä koulua kun sen välittäisestä mahdottomuudesta. Ja päivälukion kautta saisin rahallisen turvan käydä kurssit vohdoin loppuun.
Kiitos neuvoista. Toivotaan, että onnistuu!Kannattaa mieluummin soittaa kouluun/kouluihin, koska rehtori/koulutuspäällikkö ei kovin usein ole paikalla. Toimistosta sitten tietävät kertoa, moneltako voi soittaa ja sopia tapaamisen.
Unohtui tuossa edellisessä viestissä mainita, että olisi syytä aluksi tutkailla koulujen nettisivuja ja varmistaa, että siitä koulusta valmistuu myös aikuisopiskelijoita. Jos suoritat sen 44 kurssia päivälukiossa ja lähdet sen jälkeen iltakouluun todistus kourassa, hyvin useassa iltalukiossa niitä kaikkia ei lueta hyväksi, vaan joudut puuttuvista 31 kurssista suorittamaan vielä muistaakseni 60 prosenttia iltaopiskeluna. Joka tapauksessa sen verran, ettet vuodessa ehdi niitä iltaopiskeluna tekemään. Toivottavasti asut suht isossa kaupungissa tai olet kykenevä liikkumaan autolla/julkisilla, jotta on valinnanvaraa koulun valinnassa.
Eli homma toimii niin, että sinut laitetaan päivälukiolinjalle, jolloin olet oikeutettu saamaan Kelalta asumistukea ja opintolainaa. Kun 44 kurssia on kasassa, sinut vaihdetaan saman koulun aikuisopiskelijalinjalle ja menet yo-kirjoituksiin. - sdfsdf
9012 kirjoitti:
Kannattaa mieluummin soittaa kouluun/kouluihin, koska rehtori/koulutuspäällikkö ei kovin usein ole paikalla. Toimistosta sitten tietävät kertoa, moneltako voi soittaa ja sopia tapaamisen.
Unohtui tuossa edellisessä viestissä mainita, että olisi syytä aluksi tutkailla koulujen nettisivuja ja varmistaa, että siitä koulusta valmistuu myös aikuisopiskelijoita. Jos suoritat sen 44 kurssia päivälukiossa ja lähdet sen jälkeen iltakouluun todistus kourassa, hyvin useassa iltalukiossa niitä kaikkia ei lueta hyväksi, vaan joudut puuttuvista 31 kurssista suorittamaan vielä muistaakseni 60 prosenttia iltaopiskeluna. Joka tapauksessa sen verran, ettet vuodessa ehdi niitä iltaopiskeluna tekemään. Toivottavasti asut suht isossa kaupungissa tai olet kykenevä liikkumaan autolla/julkisilla, jotta on valinnanvaraa koulun valinnassa.
Eli homma toimii niin, että sinut laitetaan päivälukiolinjalle, jolloin olet oikeutettu saamaan Kelalta asumistukea ja opintolainaa. Kun 44 kurssia on kasassa, sinut vaihdetaan saman koulun aikuisopiskelijalinjalle ja menet yo-kirjoituksiin.Ok,
Se sopisi hyvin. Keksin sitten päivälukion jälkeen taas mitä tehdä, kunhan alkaisi liikkumaan asiat jälleen eteenpäin.
Tämä tieto oli hyvä. Nyt vaan toimimaan :)
Kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei121098Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1251006- 56975
- 109959
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.52857Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85832- 78790
Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev165783Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66731- 66717
- 23656
- 70606
- 31586
- 96576
- 52531
- 60524
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15073507- 35507
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31463Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi255437