Oksennus

Maalaisserkkunne

Mistä tämä oksentaminen oikein johtuu? Eikös silloin asiat ole vähän pielessä jos ruoka saa mirrin oksentamaan? Ja eikun annatte kuitenkin lisää samaa ruokaa kisulle. Johtuuko se liikunnan vähyydestä, pitkälle jalaostetusta rotukissasta vai mistä?
Itselläni on tavallinen maatiaiskissa, jonka en ole kyllä nähnyt oksentavan oikein milloinkaan. Tykkäsi kyllä näistä Purinoista, mutta syö ihan yhtä hanakasti muutakin ruokaa, myös ihan "kotiruokaa". Kissani käy säännöllisesti myös ulkona (asumme maalla).

5

499

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emulle

      Meillä on maatiainen ja rotukissa ja oksentelu on molemmilla ollut harvinaista (max 10 kertaa kaikkiaan), vaikka eivät ulkona käy ja syövät vain kissanruokaa (kosteaa ja kuivaa). Ovat oksentaneet ainoastaan silloin kun ovat ahmineet kokonaisia kuivia naksuja liikaa pureskelematta, eli vähän tuollainen joulupäivällisefekti.

      Toiset kissa kyllä oksentavat huonolaatuisesta ruoasta ja yksi yleinen syy on karvapallojen kakominen ja siinä samalla sitten oksentelu. Toiset ruoat vievät myös karvapalloja suolistossa läpi paremmin kuin toiset, joten ruoan vaihto voi auttaa siihenkin. Itse suosittelisin myös kuitenkin harjaa, jos kissa vaan sen sallii.

      Toisaalta kissat ovat myös yksilöitä. Toiset oksentavat tunnesyistä ja toisilla oksentelu vaan tulee aina syömisen yhteydessä. On TODELLA väärin heti syyllistää omistajaa hoitovirheestä tai sitä että on ottanut rotukissan, jos kisu oksentelee. Toki syytä pitäisi selvitellä, käydä eläinlääkärissä tarkistamassa ettei esim.- suun tai ruokatorven rakenteessa ole jotain synnynnäistä vikaa ja sitten kyllä kannattaa kokeilla eri ruokia, harjausta ja kissanruohon lisäämistä ruokavalioon (ja hapanmaitotuotteiden), jos vaikka näistä löytyisi apu.

      Kaverin kissa kävi kaikki nämä läpi ja oksentelu jatkui ja lopulta kissa todettiin tunnesyyoksentelijaksi. Kissalle lisäiltiin virikkeitä ja halauksia (toisia kissoja ei siedä, joten se ei ole vihtoehto) ja oksentelu hieman vähenikin, mutta on silti tavallista.

      • Maalaiserkkunne

        Ei tässä kukaan syytä ketään. IHMETTELIN vaan ääneen tuota oksentamista. Ei se kuulu kissan tai minkään muunkaan eläimen normaaliin elämään oksennella ties mistäkin syystä. Oikeassa elämässä, siis tuolla luonnossa, terveet eläimet eivät haaskaa ruokaansa/vatsansa sisältöä oksentamiseen. Tuo rotukissa/koira ja liian pitkälle viety jalostus on kylläkin arkipäivän faktaa ja näkyy eläinlääkärijonoina.


      • Maalaiserkkunne
        Maalaiserkkunne kirjoitti:

        Ei tässä kukaan syytä ketään. IHMETTELIN vaan ääneen tuota oksentamista. Ei se kuulu kissan tai minkään muunkaan eläimen normaaliin elämään oksennella ties mistäkin syystä. Oikeassa elämässä, siis tuolla luonnossa, terveet eläimet eivät haaskaa ruokaansa/vatsansa sisältöä oksentamiseen. Tuo rotukissa/koira ja liian pitkälle viety jalostus on kylläkin arkipäivän faktaa ja näkyy eläinlääkärijonoina.

        "Tuo rotukissa/koira ja liian pitkälle viety jalostus on kylläkin arkipäivän faktaa ja näkyy eläinlääkärijonoina." --> Näkyy erilaisina häiriökäyttäymisinä fyysisten oireiden lisäksi. Ja tästä on nyt kenenkään turha ottaa sievään nenuunsa. Keskustella voi ilman suuria tunteitakin :-)


      • emulle
        Maalaiserkkunne kirjoitti:

        "Tuo rotukissa/koira ja liian pitkälle viety jalostus on kylläkin arkipäivän faktaa ja näkyy eläinlääkärijonoina." --> Näkyy erilaisina häiriökäyttäymisinä fyysisten oireiden lisäksi. Ja tästä on nyt kenenkään turha ottaa sievään nenuunsa. Keskustella voi ilman suuria tunteitakin :-)

        Juu, ja onhan se ihan selvää että joissain tapauksissa oksentelu yms. johtuu siitä että kisoille annetaan esim. pelkkää koiranruokaa tai perunamuusia nakeilla :D

        Mun käsittääkseni ulkoilevatkin kissat kakoo aika usein jos on tuullut syötyä pikkuelukoita karvoineen päivineen, mutta nuo jäänee huomaamatta kun tulee sinne pihalle. Sisäkissoilla oireena on todella liiallista nuolemista tylsyyttään (myös meidän maatiaispallerolla), jolloin karvapalloja ja karvapallo-oksennuksia tulee ihan varmasti enemmän.

        En kyllä itsekään välitä noista liian pitkälle jalostetuista roduista (koirilla vielä näkyvämpiä, mutta yleistyvät kissojenkin keskuudessa), joilla on paha hengittää/syödä yms. Meidän Curlin pennut ois Curleja, vaikka saisi rakkauslapsia naapurin kollin kanssa, mikä onneksi on pitänyt rotua terveempänä. Ei ole päässyt noi perinnölliset taudit ihan niin paljon kertymään.


    • <<<<

      Nirso on ruokansa suhteen.
      Mutta hiiret maistuu, joskus oksentaa kun on syönyt ison hiiren karvoineen.
      Karvapalloja on kakonut joskus mutta se ei ole oikeaa oksentamista.
      Automatkat ovat painajaista, silloin laatta lentää jos on vähänkään huonompi tie, voi tulla molemmista päistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      31
      2562
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2541
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2534
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1956
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      33
      1845
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1688
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1506
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1358
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1108
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1093
    Aihe