oletko vielä Suomen

kansalainen?

...ja kauanko olet asunut ulkomailla?

Itse olen pitänyt Suomen kansalaisuuden (eikä ole suunnitelmissa vaihtaa) ja olen asunut 18 v ulkomailla.

15

1055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen ja meinaan olla

      Olen saamassa toisen maan kansalaisuuden lähiaikoina, mutta aion pitää Suomen passin. En minä ainakaan löydä mitään syytä, miksi ei pitäisi kiinni Suomen kansalaisuudesta, kun kerran siihen on mahdollisuus.

      Sitä paitsi, Euroopassa yleensä on helpompaa kulkea EU:n passilla kuin ilman !

    • txvlx

      ja olen asunut ulkomailla 32 vuotta. Sain nykyisen kansalaisuuteni kolme päivää ennen Suomen lain muutosta (1.6.2003) joka mahdollisti kaksoiskansalaisuuden. Olisihan sen saanut anomalla ja maksamalla 300 euroa takaisin, mutta ei enää kiinnostanut.

    • edelleen vaan

      Edelleen vain Suomen kansalainen 20 vuoden ulkomailla olon jalkeen.

    • kansalaisuuden

      muutama vuosi sitten, mutta pidin Suomenkin passin. Se on kätevä, jos vaikka joskus haluaisin viipyä Suomessa pitempään. Monta vuotta (14) asuin täällä suomalaisena, koska Suomi ei silloin sallinut kaksoiskansalaisuutta. Heti, kun se mahdollistui, anoin asuinmaani passia.

    • Tuulen viemää

      Yli kolmenkymmenen ulkomailla asutun vuodenkaan jälkeen, en näe mitään syytä vaihtaa kansalaisuutta.
      Eihän nykyisessä Euroopassa ole mitään merkitystä sillä, minkä jäsenmaan passilla liikkuu.
      Nykyisin tosin alan jo tuntemaan itseni Suomessa enemmän ulkomaalaiseksi, kuin useimmissa muissa
      keski-Euroopan maissa. Siltikin olen ylpeä "kansalaisuudestani".

      • Tofias rulez

        EU-Euroopassa ei ole juurikaan tarvetta hankkia asuinmaansa kansalaisuutta. Kai sillä passilla saisi jotain poliittisia oikeuksia (?), mutta tämä 'demokratia' ei minun ääntäni kaipaa.


      • tuulen viemää
        Tofias rulez kirjoitti:

        EU-Euroopassa ei ole juurikaan tarvetta hankkia asuinmaansa kansalaisuutta. Kai sillä passilla saisi jotain poliittisia oikeuksia (?), mutta tämä 'demokratia' ei minun ääntäni kaipaa.

        Minun tietääkseni ainoastaan valtiolliset vaalit ovat meille ulkomaalaisille "tabu",
        mutta niin sanottuissa kunnallisissa vaaleissa voimme antaa äänemme.
        "Haitta" ei todellakaan ole riittävän suuri syyksi kansalaisuuden vaihtamiseen.


      • pian ex-suomalainen
        tuulen viemää kirjoitti:

        Minun tietääkseni ainoastaan valtiolliset vaalit ovat meille ulkomaalaisille "tabu",
        mutta niin sanottuissa kunnallisissa vaaleissa voimme antaa äänemme.
        "Haitta" ei todellakaan ole riittävän suuri syyksi kansalaisuuden vaihtamiseen.

        olen viela suomen kansalainen ja nyt ollaan ulkomailla (Keski-Euroopassa) asuttu 1 vuosi ja 4 kk

        mutta heti kun mahdollista niin aion vaihtaa kansalaisuuden, mutta viela se perhanen kielikoe kai...

        kun ei oo enaa mitaan asiaa Suomeen niin miksipa sita kansalaisuutta enaa pitaa ja taalla nyt elama


      • Tuulen viemää
        pian ex-suomalainen kirjoitti:

        olen viela suomen kansalainen ja nyt ollaan ulkomailla (Keski-Euroopassa) asuttu 1 vuosi ja 4 kk

        mutta heti kun mahdollista niin aion vaihtaa kansalaisuuden, mutta viela se perhanen kielikoe kai...

        kun ei oo enaa mitaan asiaa Suomeen niin miksipa sita kansalaisuutta enaa pitaa ja taalla nyt elama

        kielikoe, ainakin jos asut Saksassa. Täytyy tietää maasta paljon muutakin, niin historiasta
        kuin lainsäädännöstäkin.
        Kannattaa harjoitella netissä ennen kokeeseen menoa. Mutta voihan olla, että asut jossain muussa
        keski-Euroopan maassa ja jokaisella maallahan ovat omat systeeminsä.
        Tuo vajaa puolitoista vuotta tuntuu kyllä kovin lyhyeltä ajalta noinkin suurten päätösten tekemiseen.
        Kuulostaa olevan pikkuisen uhoa mukana, joten kannattaa harkita kaksikin kertaa.


    • mancunian

      7 vuotta. En koe tarvitsevani brittipassia, parlamenttivaalit ei ihan niin paljoa kiinnosta kuitenkaan.

    • Monet maa hyväksyvät nykyään kaksoiskansalaisuuden. Niinpä uuden kotimaan kansalaisuuden hankkimiseen ei tänä päivänä mielestäni sisälly sellaista haikeutta tai dramatiikkaa kuin aikaisemmin, jolloin useimmiten oli pakko luopua syntymälahjana saadusta kansalaisuudesta.

      Omasta mielestäni on hyvä ihan käytännön syistä, että jommalla kummalla puolisoista on asuinmaan kansalaisuus. Meillä on menossa neljäs vuosi Portugalissa ja aion hakea maan kansalaisuutta heti kun se tulee mahdolliseksi (vuonna 2013). Vaimoni on jo kerran vaihtanut kansalaisuuttaan Japanin kansalaisuudesta Yhdysvaltojen kansalaiseksi, joten hän menee hautaan amerikkalaisena. Poikamme on sekä Suomen että USA;n kansalainen.

      Olen jo varttuneempi kansalainen enkä aio enää Suomeen palata, sillä Azorit ovat ihana paikka asua. Olen aikaisemmin asunut Yhdysvalloissa kuusi vuotta.

    • MIR2

      ja viides vuosi menossa täällä, muilla mantereilla.
      Suomen passilla on etunsa matkustaessa, samoin haluan säilyttää lapsilla mahdollisuuden mennä Suomeen opiskelemaan, jos haluavat.

      • .5

        Viimeksi asuin Suomessa 90-luvulla, ja sinnekaan asti en yhtenaisesti vain Suomessa.
        EU:ssa ei ollut niin valia milla passilla kulkee, mutta harmittaa etta en naturalisoinut itseani. Siita olisi ollut se hyva puoli etta mieheni olisi myos yhdessa aiemmassa maassani saanut kansallisuuden. Taalla USAssa aion naturalisoida itseni, mutta yhteinen EU-passi olisi kateva. Suomessa ei ole aikomus asua vaadittavia 4 vuotta kielikoetta hanelle.


    • HavØrn

      Luovuin reilun 8 vuoden asumisen jälkeen Suomen kansalaisuudesta.
      Asun Norjassa, joka ei hyväksy kaksoiskansalaisuutta tilanteessani.
      Uusi työni vaati käytännössä norjan kansalaisuuden. Siteet Suomeen ovat aika vähäiset, eikä paluuaikeita
      ole. Mutta ei myöskään haikeutta. Suomessa toki lomaillaan vieläkin, mutta sitähän ei Norjan passi
      estä.
      Eikä se suomalaisuus minusta passin vaihdon yhteydessä lähtenyt, edelleen kotona puhutaan Suomea
      suurimmaksi osaksi.

      Ensilumiterveisin myrskyä odotellessa

    • kansalainen-.,.-.

      41 vuotta, en suomenkansalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe