Miten kaksi ohjelmaa saadaan käyttämään samaa vectoria tai c-taulukkoa ja miten data saadaan pysymään muistissa ohjelman lopetusten, ehkä uudelleen kääntämisten ja käynnistysten välillä, jotta samaa tiedostoa ei tarvitse lukea sisään montaa kertaa?
Ja miten se tehdään standardilla tavalla, jotta eri tekijöiden ohjelmat voivat lukea toistensa muisteja (tai toistensa luomia, jaettavaksi tarkoitettuja muistialueita) helposti, eli siis tavallaan voivat kommunikoida standardin mukaisella tavalla? Onko tälle olemassa standardia, ehkä jopa ISO-standardia?
Ja miten yhteiset muistialueet saadaan L1 tai L2 cacheen eli nopeampiin muisteihin?
Jaettu muisti ja sen standardit
5
414
Vastaukset
- 23
> Miten kaksi ohjelmaa saadaan käyttämään samaa vectoria tai c-taulukkoa ja miten data saadaan pysymään muistissa ohjelman lopetusten, ehkä uudelleen kääntämisten ja käynnistysten välillä, jotta samaa tiedostoa ei tarvitse lukea sisään montaa kertaa?
Tee kolmas ohjelma, joka luo jaetun muistin, käynnistyy bootissa eikä kuole pois.
> Onko tälle olemassa standardia, ehkä jopa ISO-standardia?
Parempaa. POSIX standardi. man shmget; man shmat.
> Ja miten yhteiset muistialueet saadaan L1 tai L2 cacheen eli nopeampiin muisteihin?
Ne varmaan menevät sinne, kun käytät muistialuetta. Ja varmaan pysyvät siellä, jos et aja mitään muita prosesseja ja käytät muistialuetta jatkuvasti (eli: unohda se). Voit sentään estää niiden sivutuksen levylle. man mlock. "Ja miten yhteiset muistialueet saadaan L1 tai L2 cacheen eli nopeampiin muisteihin?"
Tuohon toiseen saitkin vastausta mutta tätä voisin tarkentaa, että ohjelmoijalla ei ole mahdollisuutta vaikuttaa muuten kuin suunnittelemalla algoritmit niin, että huomioidaan cachen toiminta. Cache toimii niin, että se mikä menee ensimmäiseksi sisään, lähtee ensimmäiseksi ulos. Koodi sitten kannattaa suunnitella niin, että jos vaikka L1 cache olisi 16kt niin käsittelee dataa esimerkiksi 8kt paloissa ettei vahingossa tyhjennä sitä pois sieltä tarpeettomasti. Tekniikka on nimeltään strip mining. Valgrind on sitten kätevä ohjelmisto analysoimaan cachen käyttöä mutta se toimii vain x86 arkkitehturilla.
Tietysti prosessien vaihdot yms. tyhjentää cachen, mutta se tapahtuu suhteellisen harvoin ottaen huomion, että prossu jauhaa miljardeja kelloja sekunnissa.- Ei oo vaikeeta
Ulkopuolinen koodi ruiskutetaan sovelluksen varaamaan muistialueeseen siten, että ei ruiskuteta yhteenkään niistä muistialueen kohdista joita sovellus, jota vaklataan, jo käytää.
- Aika helppoo se on
Ei oo vaikeeta kirjoitti:
Ulkopuolinen koodi ruiskutetaan sovelluksen varaamaan muistialueeseen siten, että ei ruiskuteta yhteenkään niistä muistialueen kohdista joita sovellus, jota vaklataan, jo käytää.
Koodin ruiskutuksen jälkeen vaklattava sovellus eikä rosessien eikä palveluittenkaan hallinta tiedä mitään siitä, että siellä pyörii itse asiassa ulkopuoleinen rosessi järjestelmässä, mutta se rosessi tietää kaikki, mitä sillä sovelluksella tehdään ja muillakin, koska se rosessi voi komentoluupista lukea senkin, mitä muutkin rosessit ja palvelut tekevät.
- Harrastaja591
Voisiko esimerkiksi tehdä tekstieditorin kanssa toimivan erillisen ikkunan, joka piirtää vaikka kaaviota tekstin perusteella ( varsinkin jos "teksti" on jotain formaalia koneen tulkittavaksi tarkoitettua, kuten c :aa tai html:ää ), ja siitä huolimatta, että tekstieditorin tekijä ei ole huomioinut mitään laajennusmahdollisuuksia ja plug-inien sovittamista, niinkö? Entä jos kirjoittaa editorilla raakaa html:ää ja se pitäisi saada näkymään samaan aikaan reaaliajassa firefoxin ikkunassa oikein tulkittuna?
Joissain nettitaistelupeleissä on ongelmana se, että jotkut pelaajat fuskaavat käyttämällä ns. aimbotteja, eli automatisoitua tähtäystä ja laukaisua. Tätä ongelmaa torjumaan on kehitetty punk-buster ohjelma. Perustuvatko aimbotit pelin muistialueen sivusta lukemiseen vaiko "vain" pelin nettiviestinnän kopiointiin ja analysointiin? Aimbotit ja punk buster voivat olla valaiseva esimerkki.
Miten saa lueteltua koko käyttöjärjestelmän laajuisesti mitkä ohjelmat lukevat minkäkin toisen ohjelman muistia ja jaettua muistia? Ehkä hyvinkin lyhyt c ohjelma voi sen tehdä, en tiedä...
Entä jos on fyysisesti viallisia muistipaikkoja (vaikkapa gammasäde tai kosminen säde on vaurioittanut transistoria), niin miten edes oma ohjelma saadaan jättämään sellaisen muistipaikan käyttö väliin? Voiko jossain linux-versiossa tai windowsissa laittaa koko käyttöjärjestelmän välttämään tiettyä muistipaikkaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768