Mitä huoltotoimenpiteitä kaksitahtiseen skootteriin pitää tehdä?
Minkälaista öljyä perään tulee laittaa?
Paikkakunnalla ei ole tietääkseni minkäänlaista kaksipyöräisten huoltoliikettä, joten sellainen on pois laskuista, eikä se ehkä muutenkaan ole järkevää vanhan käytetyn skootterin kanssa.
Skootterin huolto? (KeeWay)
14
11311
Vastaukset
- ..ajellaan....
Huoltokirjassa on mainuttu huolto-kohteet, samoin mitä öljyä perään pitää laittaa, eli öljy SAE 85 W 90, öljynmäärä 0,1 l, eli 1 dl.
Ilmansuodattimen putsaus, pensa-suodattimen putsaus/vaihto, ja kaikki valot tarkastetaan, myöskin jarrujen toiminta, pyörän laakerien kunto (että ei ole löysää), kaasuvaijeri, jarruvaijeri, iskarit, rengaspaineet, ruuvit, mutterit, pultit kireys, äänimerkin toiminta.
Nuo on kaikki mainittu huoltokirjassa, ne pystyy myös kaikki itse tekemään.- kiitos...
Huoltokirja on huono, ei siellä lue muuta kuin että öljyn vaihto.
Kiitos listastasta ja tuo öljyn määrittely oli todella suuri apu. - Muutama vinkki
kiitos... kirjoitti:
Huoltokirja on huono, ei siellä lue muuta kuin että öljyn vaihto.
Kiitos listastasta ja tuo öljyn määrittely oli todella suuri apu.Tuorevoitelu öljyäkö tarkoitat vai jarruöljyä?
Tuorevoitelu öljyksi käy hyvin esimerkiksi teboil bike(täyssynteettistä) joka savuttaa erittäin vähän ja on halpaa laatuunsa nähden.
Itse satun omistamaan samaisen merkin, voisiko saada vähän enemmän tietoa itse mallista? eli mikä keeway kyseessä? (f-act, matrix, joku muu?)
Huoltokirjassa pitäisi näkyä jarruöljyjen vaihdosta, ilmanputsarin puhdistamisesta ja kaikesta muusta. Melko takasivuilla pitäisi näkyä myös kaikki tiedot skootterista(tarkka tilavuus, paino, pituus, vaihteistotyyppi jne. jne.) - Ö. Sheikki
Muutama vinkki kirjoitti:
Tuorevoitelu öljyäkö tarkoitat vai jarruöljyä?
Tuorevoitelu öljyksi käy hyvin esimerkiksi teboil bike(täyssynteettistä) joka savuttaa erittäin vähän ja on halpaa laatuunsa nähden.
Itse satun omistamaan samaisen merkin, voisiko saada vähän enemmän tietoa itse mallista? eli mikä keeway kyseessä? (f-act, matrix, joku muu?)
Huoltokirjassa pitäisi näkyä jarruöljyjen vaihdosta, ilmanputsarin puhdistamisesta ja kaikesta muusta. Melko takasivuilla pitäisi näkyä myös kaikki tiedot skootterista(tarkka tilavuus, paino, pituus, vaihteistotyyppi jne. jne.)..no.. joo... jarruissa ei ole minkäänlaista öljyä, tarkoitatko jarrunestettä, sitähän ei tarvi vaihdella milloinkaan, tuoreöljy voitelu on aivan eri juttu kuin mitä aiemmin huolto-asiasta on kirjoitettu, öljynvaihto/öljymäärä on ainoastaan perävaihteiston voiteluun, eli 0.1 dl vaihteisto öljyä SAE 85W90, vaihtoväli on huoltokirjan mukaan, 500km, 2000km, 4000km, jne. parintonnin välein kun vaihtaa ei pitäisi sillä puolella ongelmia olla.
Ö. Sheikki kirjoitti:
..no.. joo... jarruissa ei ole minkäänlaista öljyä, tarkoitatko jarrunestettä, sitähän ei tarvi vaihdella milloinkaan, tuoreöljy voitelu on aivan eri juttu kuin mitä aiemmin huolto-asiasta on kirjoitettu, öljynvaihto/öljymäärä on ainoastaan perävaihteiston voiteluun, eli 0.1 dl vaihteisto öljyä SAE 85W90, vaihtoväli on huoltokirjan mukaan, 500km, 2000km, 4000km, jne. parintonnin välein kun vaihtaa ei pitäisi sillä puolella ongelmia olla.
kyllä jarrunestekin tulee vaihtaa muutaman vuoden väliajoin sillä jarruneste "imee" ympäröivästä ilmasta kosteutta ja siten heikentää nesteen ominaisuuksia kuten ruosteen estoa jne...
- ..ajetaa vaan...
PappaSkootteri kirjoitti:
kyllä jarrunestekin tulee vaihtaa muutaman vuoden väliajoin sillä jarruneste "imee" ympäröivästä ilmasta kosteutta ja siten heikentää nesteen ominaisuuksia kuten ruosteen estoa jne...
..kyllä niitä ei tarvi vaihtaa, mutta saahan ne vaihtaa jos haluaa, kaipa olisi huoltokirjassa vaihdosta maininta jos olisi vaihtotarve, ilmeisesti sitten pitäisi vaihtaa myös kytkinneste (autot ym missä on nestetoiminen kytkin), samanlainen nestehän niissäkin on, enpä ole kuullut että olisi vaihtotarve niissäkään.
- TST?
..ajetaa vaan... kirjoitti:
..kyllä niitä ei tarvi vaihtaa, mutta saahan ne vaihtaa jos haluaa, kaipa olisi huoltokirjassa vaihdosta maininta jos olisi vaihtotarve, ilmeisesti sitten pitäisi vaihtaa myös kytkinneste (autot ym missä on nestetoiminen kytkin), samanlainen nestehän niissäkin on, enpä ole kuullut että olisi vaihtotarve niissäkään.
Ja kyllä autojen huoltokirjoissa mainitaan tuo nesteidenvaihto jos huoltokirjaa olet vähääkään lukenut!!!
- keeway f-actcity
kiitos... kirjoitti:
Huoltokirja on huono, ei siellä lue muuta kuin että öljyn vaihto.
Kiitos listastasta ja tuo öljyn määrittely oli todella suuri apu.Ohjekirjassa (keeway fact city ei lue mitään öljyje vaihosta) joka ois aika tärkee lukee!
- Anonyymi
Ostin juuri käytetyn 2008 Keeway fact skootterin. Huoltokirja ei ollut mukana. Mistähän sellaisen löytää?
- sd
mun skootterissa pitäs pitkät valot vaihtaa mutta huoltokirja ei sano mitään
Onko vaikea vaihtaa kaasu vaijerin keewen matrix
- Anonyymi
Onko vaikea vaihtaa kaasu vaijerin. Keewen on Matrix?
- Anonyymi00011
Ei oo, kun purkaa katteita pois.
- Anonyymi00012
Vie se kiinanromu kaatopaikalle ja osta kunnollinen🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve343114Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U712195Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1822015SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1231958Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut61805Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1011594Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä341460Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2221249- 901231
- 221123