1.
Miten tehdään makroon IF(ISERROR (IFERROR tms. Siis tuohon alla olevaan Sub Laske makroon.
Jos on on virhe niin se pitäisi olla tyhjä "blank".
Osaan kaavoihin tehdä nuo mutta makrot on aika uusi juttu.
"""((((Nauhoitettu makro on niin kauheeta katsoa että sellaista en halua, haluan siistiä koodia siksi yritän koodailla kaavat ynnämuut käsin ja haluan oikeasti vieläpä oppia noit juttuja.))))""""
2. kysymys saisiko rimpsua lyhennettyä jollain tavalla, makroista tulee muuten liian pitkiä jos joutuu jokaisen solun naputtelemaan yksi kerrallaan moduliin. Laskumakroja tulee useita erilaisia sinne tänne ja tänne sinne. Ne ovat paljon pidempiä kuin esimerkki. Mutta sen voisi rajoittaa vaikka 50 riviin jos joku vinkkaa esimerkillä lyhennetyn koodin miten sen voisi tehdä niin että saisi mahdollisesti ideasta kiinni.
Mut jos ei niin olis kiva jos saisi ainakin 1. kysymykseen vastauksia.
Sub Laske()
Worksheets("Sheet1").Select
Range("N2").formula = "=Sum(H2)/((C2)*188)"
Range("N3").formula = "=Sum(H3)/((C3)*188)"
Range("N4").formula = "=Sum(H4)/((C4)*188)"
Range("N5").formula = "=Sum(H5)/((C5)*188)"
Range("N6").formula = "=Sum(H6)/((C6)*188)"
Range("N7").formula = "=Sum(H7)/((C7)*188)"
Range("N8").formula = "=Sum(H8)/((C8)*188)"
Range("N9").formula = "=Sum(H9)/((C9)*188)"
Range("N10").formula = "=Sum(H10)/((C10)*188)"
Range("N11").formula = "=Sum(H11)/((C11)*188)"
Range("N12").formula = "=Sum(H12)/((C12)*188)"
Range("N13").formula = "=Sum(H13)/((C13)*188)"
jatkuu....
jatkuu....
End Sub
Makrossa "jos virhe"
Makro-Marko
3
435
Vastaukset
- Makro-Marko
Makro-Marko täsmentää.
Range("N"). on alue johon tulos tulee ja jos on virhekoodi niin se pidäis saada "blank"Sub LAske()
Range("N2").Formula = "=IF(ISERROR(SUM(H2/C2*188)),"""",SUM(H2/C2*188))"
Range("N2").AutoFill Destination:=Range("N2:N13"), Type:=xlFillDefault
End Sub- Makro-Marko
kunde kirjoitti:
Sub LAske()
Range("N2").Formula = "=IF(ISERROR(SUM(H2/C2*188)),"""",SUM(H2/C2*188))"
Range("N2").AutoFill Destination:=Range("N2:N13"), Type:=xlFillDefault
End SubHyvin toimii, kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2172890Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1712546Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061182Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1321082- 681038
Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831035Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait276994Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka332971Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20919Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22778