Hain yhteen lukioon johon todella haluaisin, mutta mitä jos minua ei valita sen lukion oppilaaksi. niin onko mulla mitään mahiksia jos vaikka soitan sinne jossain vaiheessa ja kysyn peruutuspaikkoja tai että mahtusko vielä yks joukkoon yms..?
Jos en pääse lukioon.
11
4511
Vastaukset
- asfsdgerghd
Riippuu lukiosta esimerkiksi sen koulun alin keskiarvo ja sen hakijamäärästä ja sun oma keskiarvo.
Ja onnesta. - ........
Yhteishaussahan oli viisi eri hakupaikkaa, joten jos et pääse haluamaasi lukioon, on hyvin todennäköistä, että sinut hyväksytään johonkin niistä muista paikoista. Tietenkin voit kysyä peruutuspaikkoja, mutta niistä ei kovin usein ole apua.
HUOM, TÄRKEÄÄ! Jos kaikki hakutoiveesi ovat kohtalaisen korkeatasoisia, ja mikään niistä ei hyväksy sinua (hyvin epätodennäköistä), sinulla on muutamia eri vaihtoehtoja. Menet a) aikuislukioon, b) kymppiluokalle, tai c) pidät välivuoden. Tämähän on harvinaista, mutta tunnen henkilöitä, joille on käynyt juuri mainittu asia.- il,yjhtbgrfvedc
Ei pahal mut mielestäni oma vika ku listaa jotai eliitti lukioita siihen kun keskiarvo on jotai 6 - 7 väliltä.
- Doijoing
il,yjhtbgrfvedc kirjoitti:
Ei pahal mut mielestäni oma vika ku listaa jotai eliitti lukioita siihen kun keskiarvo on jotai 6 - 7 väliltä.
Mistäs päättelit aloittajan keskiarvon olevan 6-7?
- gdfgdfgfdgfdgdf
Doijoing kirjoitti:
Mistäs päättelit aloittajan keskiarvon olevan 6-7?
Mielestäni tuo oli kommentti kolmannen viestin lähettäjän viestiin, eikä veikkaus keskustelun aloittajan keskiarvosta.
- Lukio4ever
Sinulla ei ole mahdollisuuksia, jos et pääse lukioon, et pääse myöskään ammatilliselle puolelle. Nykyään kumpaankin kouluun hakee suunnilleen yhtä paljon opiskelijoita. Lukioon taisi hakea noin 2 prosenttia enemmän kuin ammatilliselle puolelle. Kumpaankin on yhtä vaikea päästä, mutta paikkoja saattaa vapautua kummastakin koulusta, riippuen siitä minne haet.
On myös mahdollisuus hakea uudestaan lukiohin jos ei pääse mihinkään
- amispaskaon
Lukion keskiarvo kaikille tiedoksi vähintään 9. Amikseen ei kantsi mennä, huonot hommat isompana.
Jos et pääse lukioon, niin ainahan voit hakea iltapuolelle?
Onnea kuitenkin !- ererererre
Kyllä Suomesta löytyy vaikka millä mitalla lukioita joissa on joko erittäin matalat tai ei keskiarvorajaa ollenkaan, itse semmoista käyn ja oikein hyvä lukio on vaikka olisin toki omalla keskiarvollani suurimpaan osaan Suomen lukioista päässytkin, tämä vain on ylivoimaisesti lähimpänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470