Olen käynyt katsomassa useita myynnissä olevia rintamamiestaloja, ja kaikissa tuntuu olevan matala huonekorkeus, viimeisimmässä oli 2,42 m. Ja nyt ei siis ole kyse vinokattoisista yläkerran huoneista tai kellarista vaan ihan siitä perusasuinkerroksesta, jossa on keittiö ja olohuone.
Etsinkö turhaan rintamamiestaloa, jossa olisi huonekorkeutta 2,55 m tai yli? Onko tällaisia olemassakaan?
Rintamamiestalon huonekorkeus?
13
4951
Vastaukset
- Arkkivaari
Ihan normaali huonekorkeushan tuo on, uusissa pientaloissa vaatimus on nykyisinkin 2,4 metriä. Suunnittelen itse uusiin kohteisiin enemmän, mutta määräykset eivät sitä edellytä.
Siis hakea saa, mutta ekstraa voi olla vaikea löytää pula-ajalla rakennetuista taloista. - ///
pitäs olla korkeempi????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
- ap
Että mahtuisi astiakaappi ja kirjahyllyt ilman sahaamista sisälle! :)
- 13451345
ap kirjoitti:
Että mahtuisi astiakaappi ja kirjahyllyt ilman sahaamista sisälle! :)
noihin kalusteisiin tikapuut vakiona, vai millä sinne ylähyllylle ylettyy??? Luulen ettei sellaisia ole olemassakaan...
- ap
13451345 kirjoitti:
noihin kalusteisiin tikapuut vakiona, vai millä sinne ylähyllylle ylettyy??? Luulen ettei sellaisia ole olemassakaan...
Ihan on keittiöjakkaralla pärjätty toistaiseksi, tikkaita ei ole tarvinnut sisälle tuoda.
- Rak.ins2
Jos kyse on "rintamamiestalosta" (sodan jälkeen rakennetusta) on huonekorkeus tuo 2400 ja ullakolla jopa vain 2200. Vanhoissa "pohjalaistaloissa" sisäkorkeus on yleensä korkeampi.
- Höperökös
Raumalta löytyy ainakin korttelin verran "rintsikka" taloja joissa huonekorkeus 2,7m.rakennettu 1942-1945.
Itse yhdessä asustelen. - ap
Höperökös kirjoitti:
Raumalta löytyy ainakin korttelin verran "rintsikka" taloja joissa huonekorkeus 2,7m.rakennettu 1942-1945.
Itse yhdessä asustelen.Kiitos viestistä - ei ole täysin toivotonta etsiminen siis!
- Rak.ins2
Höperökös kirjoitti:
Raumalta löytyy ainakin korttelin verran "rintsikka" taloja joissa huonekorkeus 2,7m.rakennettu 1942-1945.
Itse yhdessä asustelen.ole rakennettu vasta sodan jälkeen eli siis 1945 jälkeen ja ennen 1960 lukua. Ennen sotaa ja ehkä sodan aikanakin oli vielä tapana rakentaa korkeampia sisätiloja. Vasta "pula-aika" toi tarpeen minimoida kustannuksia. Kun naulatkin oli kortilla, tai ainakin vaikea saada, ryhdyttiin tekemään talo vain tarpeen mukaan. Ensin oli halvinta madaltaa alakertaa, kun pinta-alaa ei voinut enää pienentää.
- Rintsikka
Rak.ins2 kirjoitti:
ole rakennettu vasta sodan jälkeen eli siis 1945 jälkeen ja ennen 1960 lukua. Ennen sotaa ja ehkä sodan aikanakin oli vielä tapana rakentaa korkeampia sisätiloja. Vasta "pula-aika" toi tarpeen minimoida kustannuksia. Kun naulatkin oli kortilla, tai ainakin vaikea saada, ryhdyttiin tekemään talo vain tarpeen mukaan. Ensin oli halvinta madaltaa alakertaa, kun pinta-alaa ei voinut enää pienentää.
Ostimme juuri melko uuden(2001) rakennetun talon, joka on tehty rintamamiestalon tyyliin, ulkonäöltä ei erotu ollenkaan alueella olevista 'oikeista' rintsikoista. Ainoastaan tekniikka on tietysti nykyaikaista, ilmastointi jne. Jopa öljylämmitys on talossa. Mutta asiaan, huonekorkeus siinä on 260 ja minusta on tavallista korkeammat huoneet, eli eikai se 240 nyt niin kamalan matala ole...?
- olympiavuosi
Rintsikka kirjoitti:
Ostimme juuri melko uuden(2001) rakennetun talon, joka on tehty rintamamiestalon tyyliin, ulkonäöltä ei erotu ollenkaan alueella olevista 'oikeista' rintsikoista. Ainoastaan tekniikka on tietysti nykyaikaista, ilmastointi jne. Jopa öljylämmitys on talossa. Mutta asiaan, huonekorkeus siinä on 260 ja minusta on tavallista korkeammat huoneet, eli eikai se 240 nyt niin kamalan matala ole...?
Vuonna 1952 rakennetussa kerrostalossa huonekorkeus on 266, joten pientaloihin on aikanaan tehty kyllä matalampaa kuin kerrostaloihin.
Aikoinaan kun asuin kerrostalossa ostin 2,48 korkeat lundiat. Sen jälkeen ne ovat sopineet kaikkiin kerros ja rivitaloihin, eli korkeutta on ollut 2,55-2,7m. Kun muutin omakotitaloon, niin tulikin tenkkapoo, kun korkeus on se 2,40. No onneksi hyllyt käy vanhempien kerrostalokämppään.
Sen jälkeen olen katsellut tuttujen taloja, niin uusia, kuin vanhojakin ja kyllä se 248cm on tiukilla. Väliseinätolpat on 2,55 ja kipsi ja lastulevyt sen 2,60. Näistä kun vähentää lattian ja katon, niin kyllä se 2,55 on todellakin harvinaisuus nykyisissä taloissa.- PitkäKalle
Tuo on kyllä matala huonekorkeus. Matalampaa ei löydy kuin Älvsbytaloissa, joissa korkeus on vain 2,40 m. Älvsbytaloissa on myös se samainen paha ominaishaju ja ne todella haisee mutta erilaiselle kuin rintamamiestalojen sisätilat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle172353Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671559Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1031489Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61432Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681305Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell801250Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.401231Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311087En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521056