Hyvä websivujen teko-ohjelma Ubuntuun?

33890890

Tarvisin hyvän ohjelman millä tehdä web-sivuja. En vaadi mitään "superominaisuuksia" sillä sivut eivät tule sisältämään mitään haastavia animaatio yms. pätkiä. Olen vuosia sitten käyttänyt Dreamweaveria ja ihan notepadilla olen myös jonkinverran koodaanut ja Windowsia siis käyttänyt aiemmin.

5

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kompozer'illa väsännyt.

    • Järjestelmä->Apuohjelmat->Tekstieditori .. Gedit on ihan eri planeetalta kuin Notepad, tuossa on syntaksikorostukset, tekstiliipaisimet yms. mukavuudet joiden avulla hommien tekeminen käy todella nopeasti.

      Wysiwyg editoreja sitten olisi Seamonkey ja Kompozer mutta tehokkaammin ne hommat käy Geditillä.

      • Niin ja Seamonkey ja Kompozer ovat kyllä Ubuntussa valmiina ettei tarvitse mistään ihme paikasta metsästää.


      • gedittiin
        M-Kar kirjoitti:

        Niin ja Seamonkey ja Kompozer ovat kyllä Ubuntussa valmiina ettei tarvitse mistään ihme paikasta metsästää.

        En ole tutustustunut vaan olen tarvittaesa editoinut Notepad ohjelmalla, joka hakkaa tuon Windowsin oman Notepadin mennen tullen


    • 37463876

      Kiitoksia vinkeistä, laitoin tuon Kompozerin ja koetan perehtyä siihen. Siitä on tosiaan jo aikaa kun websivuja tuli tehtyä ja homma tuli aloitettua ihan notepadilla ja myöhemmin sitten käytettyä tuo Dreamweaveria. Saa nähdä miten lähtee sujumaan, hieno homma että Ubuntuun saa ilmaiseksi ja laillisesti tuollaisiakin softia ettei tarvi lähteä piraattipoukamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2236
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      104
      1664
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      82
      1337
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      128
      1333
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1236
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      61
      1091
    7. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      61
      1067
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1027
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      952
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      824
    Aihe