pakkohoitoonko?

Kuka huolehtii anoreksiaa sairastavan lapsen hoitoon, jos omat vanhemmat eivät ymmärrä/halua. Poika painaa 34 kiloa ja on 152 cm pitkä. Syö vain apteekin ravinneliuosta ja jogurtteja, koska muut ruuat takertuvat kurkkuun. Kurkusta ei ole vikaa löytynyt ja nyt on menty psykiatrille, joka on suositellut sairaalahoitoa. Äiti ei vie poikaa sairaalaan, koska poika ei suostu lähtemään. Ikää pojalla on kohta 12 vuotta.
3691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

§se tenava on vielä hengissä... Anteeksi suorasukaisuuteni, mutta näissä asioissa ei kuunnella lapsen
mielipidettä. Jossain vaiheessa varmasti tulee vastaan se piste, missä joku tekee pakkohoitopäätöksen. Jos se lapsiparka kuolee kotona, siitä on silkkaa murhetta lähipiirille pitkään. Minä soittaisin tyynen rauhallisesti hätäkeskukseen ja pyytäisin hakemaan tenavan hoitoon. Tai sitten, jos omien vanhempien tilanteessa on jotain hälyttävää, mihin viittasit, yhteys sosiaalitoimeen, jossa voidaan harkita huostaan ottoa ja nimenomaan tukea noita pakkohoitotoimenpiteitä. Jos äiti tottelee poikaa, eikä päin vastoin, mopo on karannut käsistä jo aikaa sitten.

Äänestä

Lasten anoreksia hoidetaan yleensä kai lastentautien osastolla. Siellä ei ole mahdollisuutta pakkohoitoon koska ovet ovat auki. Anoreksiaa ei muutenkaan ole helppo hoitaa pakkohoitona. Jos painoindeksi on alle 13 niin yleensä otetaan sairaalaan tiputukseen koska elimistö on vaarassa. Mutta pojalla näyttää painoindeksi olevan lähes 15. Hyvä jos äiti on vienyt psykiatrille ja antaa apteekin ravintoliuoksia jos lapsi suostuu niitä syömään. Kyse voi olla muustakin kuin anoreksiasta jos tuo kurkkuun tarkertuminen on pääoire ja siitä nouseva pelko tukehtumisesta. Uskon että yhteistyössä psykiatrin kanssa poika vähitellen suostuu sairaalahoitoon. Kyllä se psykiatri kirjoittaa pakkohoitolähetteen kun tilanne sitä vaatii että älä sinä siitä huolehdi. Silloin vastuu siirtyy äidiltä lääkärille. Mutta se on lääkärin päätös, ei sinun huolesi. Äiti tekee aivan oikein siinä, että hakee lapselle apua. Eipä hätäkeskuskaan tai sosiaalihuolto voi määrätä lasta osastolle pakkohoitoon jos ja kerran lääkäri ei ole katsonut sitä aiheelliseksi vielä tässä tilanteessa.

Äänestä

Mikäli tila huonontuu, lapsesta tehdään hoitavan yksikön taholta lastensuojeluilmoitus ja sitten pakkohuostaanotto, jossa hoitovastuu siirtyy hoitavalle taholle. Myös sinä isoäitinä voit tehdä lastensuojeluilmoituksen. Sellaisen voi tehdä, kun on huoli siitä, että lapsen asiat eivät ole hyvin. Ei tarvitse odottaa siihen asti, että lapsi on henkitoreissaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön isoäiti kirjoitti:

Kuka huolehtii anoreksiaa sairastavan lapsen hoitoon, jos omat vanhemmat eivät ymmärrä/halua. Poika painaa 34 kiloa ja on 152 cm pitkä. Syö vain apteekin ravinneliuosta ja jogurtteja, koska muut ruuat takertuvat kurkkuun. Kurkusta ei ole vikaa löytynyt ja nyt on menty psykiatrille, joka on suositellut sairaalahoitoa. Äiti ei vie poikaa sairaalaan, koska poika ei suostu lähtemään. Ikää pojalla on kohta 12 vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu