Tsernobylin onnettomuudessa pääsi säteilyä yhtä paljon kuin neljästäsadasta Hiroshiman pommista. Pahimmin saastunut alue on 30 kilometrin säteellä voimalasta, se on suljettu alue. Voisi kuvitella että tämä alue olisi aivan eloton, Saharaan verrattavissa, puut, kasvit, eläimet, kaikki kuolleet. Tilanne on kuitenkin päinvastoin, luontoa säteily haittaa, paikka on oikea paratiisi!
Miten tämä voi olla mahdollista, 50 vuotta ollaan peloteltu hirvittävällä säteilyllä joka tappaa kaiken tai ainakin tekee hirvittäviä mutaatioita. Niitä ei ole Tsernobylissä juuri näkynyt ja jos onkin niin perin harmittomia. Säteily on paljon vaarattomampaa mitä ollaan luultu, tämä on ainoa oikea johtopäätös.
Tsernobylissä luonto voi
14
470
Vastaukset
- syöpä on paha
paikka on hyvä koska niiden elinikä on senverta lyhyt ettei sypuhöpätaudit kerkiä puhjeta.
- Kysyn vaan
Tsernobylin lähistöllä asui satoja tuhansia ihmisiä. Jos säteily todella olisi niin vaarallista kuin väitetään olisi kymmenet tuhannet saaneet syövän ja kuolleet. Näin ei kuitenkaan ole käynyt!
- korpikuus
Tuo "dokumentti" oli kyllä lähempänä viihteellistä tarinaa. Joku voisi sanoa vaikka neuvostopropagandaksi ;-)
"Yksinäinen susi" ei tainnut olla kovin villi, eikä kyllä "villikissa"perhekään. Karhutkin taisivat olla tarhaeläimiä, miten lienivät muut lyhyemmin esiintyneet elukat?
Jokatapauksessa lienee totta ettei ydinsaaste ole maata sielläkään elottomaksi tehnyt. Säteilyllä on varmasti haittansa, mutta tosiaan luonnonvalinta karsii huonoja geenimuunnoksia ja useimmat eläimet elävät sen verran lyhyen elämän muutenkin ettei niille välttämättä ole säteilystä niin paljon haittaa kuin meille pitkäikäisille lajeille, jotka pyrimme vielä vammaisiammekin hoitamaan.
Alue on jokatapauksessa ihmisille kovin epäsuotuisa ainakin satoja, luultavasti tuhansia vuosia. Jonkinlaisena suojelualueena toimiminen tietysti aavistuksen vähentää katastrofin kauheutta.- Kysyn vaan
Aloittajalla hyvä pointti, jos kerran säteily on niin hirvittävän tuhoisaa niin miten pitkäikäiset puut eivät kuolleet? Koko alueen pitäisi olla täysin eloton ja kuollut mikäli kauhupropaganda olisi totta!
suositella että kannattanee sinun tutustua eri kuviin ja teksteihin tsernobylistä, saat sitten sen johtopäätöksen tehtyä oikein.
- Kysyn vaan
Mitä kaikkea kamalaa luonnolle on tapahtunut mikäli telkkarin ohjelma oli "propagandaa"?
Kysyn vaan kirjoitti:
Mitä kaikkea kamalaa luonnolle on tapahtunut mikäli telkkarin ohjelma oli "propagandaa"?
kun en edes ajatellut että pitäisi enempää vastata. Katso nyt vaikka noita alla olevia viestejä eteenpäin.
- Vaara on tosi
Ja nyt ydinvoimala hihhulit toteavat, jos ydinsaastetta tulee, niin ei ole vaarallista, eläimistähän sen näki... voivat paremmin. Siis eihän se siis ihmisillekään voi olla paha.
Oli todella yksipuolinen ja harhaanjohtava ohjelma.- Kysyn vaan
Eikö alueen pitäisi olla vuosisatoja, tuhansia vuosia, täysin eloton ja kuollut jos kerran tuo säteily on niin kamalaa?
- Kysyn vaan
Kysyn vaan kirjoitti:
Eikö alueen pitäisi olla vuosisatoja, tuhansia vuosia, täysin eloton ja kuollut jos kerran tuo säteily on niin kamalaa?
Ovat olevinaan niin mahdottoman viisaita, vastauksia kiusallisiin kysymyksiin ei kuitenkaan saa.
- cxvckc
Kysyn vaan kirjoitti:
Eikö alueen pitäisi olla vuosisatoja, tuhansia vuosia, täysin eloton ja kuollut jos kerran tuo säteily on niin kamalaa?
monet eläimet lyhytikäisinä eivät välttämättä saa mitään oireita, ohjelmassa ei juurikaan kerrottu esim. millainen kuolleisuus tai epämuodostumien määrä on poikasissa yms. En tiedä onkosellaista tutkimusta edes tehty mutta kuten edellä sanottiin ohjelman oli tarkoitus olla vain viihteellinen, cei siinä pureuduttu mihinkään syvempii kysymyksiin. Missä olet kuullut väitettävän että alueen pitäisi olla vuosisatoja täysin eloton?
- ihme ja kumma
Kysyn vaan kirjoitti:
Eikö alueen pitäisi olla vuosisatoja, tuhansia vuosia, täysin eloton ja kuollut jos kerran tuo säteily on niin kamalaa?
Dokumentissa tuli eläinten ja kasvien elinvoimaisuus hyvin esille.Lisääntyivät hyvin kun ihminen ei ollut häiritsemässä.Hiroshimankin pitäisi olla autio.Kusetetaanko meitä asiassa?
- oligoporus
että tsernobylissä ei ole "juuri" näkynyt "hirvittäviä mutaatioita" ja jos onkin "niin perin harmittomia". Mihin nämä väitteet perustuvat?
Säteilylle altistuminen on joka tapauksessa vaarallista vai haluatko ottaa riskin?- assaassasasasasas
jauhot suuhun tälle henkilölle joka väitti ettei vastauksia kiusallisiin kysymyksiin saa.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1401745- 401658
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631410- 681305
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2091154Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2771107- 701083
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19958- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106888