Käyttöajat

Netin rajoittaja

Olisiko edullista kytkintä/reititintä jossa voisi määritellä tietyille koneille netin käyttöajat?
Tämän hetkinen adsl modeemi on Telewell TW-EA510 jossa en ole keksinyt kone/porttikohtaista käyttöajan rajoittamista.

Ongelmana on nämä muksut kun ne tahtovat läpi yön pelailla netissä vaikka käyt modeemin laittamassa kiinni illalla, mökin hiljentyessä hiipivät laittamaan sen päälle =(. Kone kohtaisia estojakin on kokeiltu, mutta kun ne kun näppärästi ohittavat nekin.

5

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta mikä

      estää ottamasta sitä modemia yöksi talteen yöpöytäsi
      laatikkoon?

    • Irma Ala-törni

      Ainakin nykyisessä D-linkin laitteessani homma onnistuu helpolla ja sitä on aika vaikea kiertää.

      Laitteen asetuksista löytyy mm MAC-ositteen perusteella tehtävä suodatus. Itse olen käyttänyt tätä, toimii hyvin. Kone jonka verkkoliikenne halutaan estää haetaan laitteen tunnistamista verkkoyhteyksien käyttäjistä ja laitetaan esto päivän ja kellonajan perusteella.

      Ensin meilläkin sovittiin tiety kellonajat, mutta homma ei toiminut. Nyt vekarat pääsevät nettiin arkisin vasta kello 17 ja käyttö loppuu tasan 22, siinä on viisi tuntia aikaa sählätä, saa luvan riittää. Viikonlopuna netti aukeaa kello 12 ja sulkeutuu kello 22.

      Katso valmistajan sivuilta nykyisiä malleja. Ainakin hetki sitten verkkokauppa myi Ahvenanmaan kauppansa kautta ko laitteita alle 50€.

      • Älä ainakaan Verkkokauppa.com kaupasta osta. Pettävät aina. Antavat rikkinäistä tavaraa, väittävät ehjäksi eivätkä edes suostu kaupan purkamiseen.


      • manimani kirjoitti:

        Älä ainakaan Verkkokauppa.com kaupasta osta. Pettävät aina. Antavat rikkinäistä tavaraa, väittävät ehjäksi eivätkä edes suostu kaupan purkamiseen.

        Lisää vaikka illalla verkon Wpa2 salauksene, salasanaan 1 uusi kirjain... Silloin ei nuoret pääse nettiin... Ellei ole pöytäkone.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      25
      2686
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      109
      2626
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      204
      1404
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      127
      1327
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1291
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      308
      1285
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      49
      1092
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      14
      1044
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      999
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      964
    Aihe