Maailman menoa katsellessa voisi mennä usko ihmiseen ja inhimillisyyteen. Eivät ne ole kadonneet; muistutus voi joskus tulla hyvinkin läheltä, suunnasta, mistä sitä ei osaa odottaa.
Odottelin sydän syrjällään vähän alta 15-vuotiasta poikaani lauantaina puolen yön jälkeen kotiin. Mielessä kalvoi pelko, jos tuo on mennyt koulun päättymisen kunniaksi tekemään jotain tyhmää. Vaan kattia kanssa. Hän oli myöhässä siksi, että oli toimittanut kaksi itsensä huonoon kuntoon juonutta koulukaveriaan kotiin. Sanoi: "eihän niitä voinut jättää asfaltille nukkumaan."
Toisen huomioiminen, auttaminen... mikä onkaan arvokkaampaa. Kun meistä jokainen tekisi yhden hyvän teon päivässä, tai edes viikossa, tämä maa olisi parempi paikka olla ja asua.
Haastan Sinut kokeilemaan! Mikä on / voisi olla Sinun tämän viikon hyvä tekosi?
Tämän viikon hyvä teko
16
386
Vastaukset
- Putkivalo
Voi kun itse pystyisin samaan.
Mutta haasteeseen... Naapurin täti pyysi ottamaan käsijarrun pois päältä tänään, kun hänen poikansa oli vetänyt liian kireelle :)) Lasketaanko? Ainakin kässäri laski :))Kaikki, mistä on toiselle iloa, hyötyä, apua tai huvia, lasketaan mukaan.
Sulla on siis habaa!
Enpä tuosta kasvatuksesta mene takuuseen... mutta poitsu on luonteeltaan hyvin empaattinen ja avoin. Se näkyy joskus jopa kotona!'
Mun hyvä työni tällä viikolla; lupasin maalata tyttären keittiön kesälomalla =)
- N40+
Koska olen iloinen hassu jouskari, niin olen naurattanut työkavereita oikein kunnolla. ;)) En vaan voi sille mitään, että hassuttelen, mutten loukkaa ketään. :)
Rok rok- N40+
Mamutti kirjoitti:
Ihana! Olisipa meidänkin työpaikalla joku kaltaisesi hyväntuulen lähettiläs.
Tänään kuulin kiitoksia työkavereilta siitä, että jaksan iloittaa heitä hassuilla ominaisuudilla.
Kiitos sinulle. ;)
Rok rok
Oikeastaan jos ajattelee että minkä hyvän työn on tehnyt, niin silloin täytyisi ajatella että on uhrautunut ja jokin mitä on tehnyt ei olisi tehnyt ilolla ja omasta halusta. Joskus kyllä ei jaksaisi, mutta se voi olla hauskaakin. naapurin mies jäi joitakin vuosia sitten leskeksi kun hänen vaimonsa kuoli tapaturmaisesti ja on siitä lähtien istunut vaan keittiön pöydän ääressä ikkunasta ulos tuijotellen. Otin selvää voisiko hänet pudottaa laskuvarjolla lentokoneesta. Nyt täytyy etsiä jotain tansseja joihin häntä lupasin kyyditä. Eilen otin hänet mukaan valokuvaamaan luontoa ja ajeltiin ristiin rastiin sekä juteltiin mukavia.
Hyvä kun muistutit, sillä täytyy katsella niitä tansseja minne hänet rahtaisi. Odottaa niin innolla ja olisi lähdössä kuuntelemaan kun laulan karaokea, vaikka hänellä on kyllä huomattavasti parempi lauluääni kuin minulla.
Täytyykin etsiä niitä tansseja:DMukava kuulla, että naapuriapua vielä löytyy.
Usein muistamme hyvillä teoilla läheisiämme, mutta muut tuppaavat jäämään oman onnensa nojaan.
Mielestäni hyvä teko ei vaadi uhrausta; se voi lähteä sydämestä tai ajattelutavasta tai tavasta toimia. Joskus vastaantulijan iloinen hymy saattaa pelastaa päivän - aina hyvän teon tekijä ei siis edes tiedä tehneensä hyvää tekoa.
Jaa-a. Kun kerrot täällä vaivihkaa, vaikka sivulauseessa, minne menette tanssiaskeleita ottamaan, saattaa tanssitettavia eksyä paikalle ruuhkaksi asti =))
- Iloa pienestä
mulla näin hienoo ole...mutta siitä ole itsessäni ylpeä, että jaksoin koko ensimmäisen lasten lomaviikon ajan olla hirveän kärsivällinen opastamaan heitä omissa töissään.
Helposti se on ennen mennyt sellaiseksi nalkuttamiseksi: "miksette koskaan imuroi HUOLELLISESTI!? Miksi pöytä ei ole pyyhitty!? Miksi niitä voikukan lehtiä on kerätty vain kourallinen kaneille!?" Miksi, miksi, miksi...
Nyt oli toinen ääni kellossa. Näytin kädestä pitäen, mikä mielestäni on huolellista imurointia, mikä on oikea määrä voikukanlehtiä jne. jne. Ja kappas - mitään nurinaa tai natinaa ei ilmennyt lastenkaan puolelta ja hommat tuli hoidettua tosi hienosti kaikkien mielestä.
Se oli aika hyvä teko tälläiseltä vanhalta, häijyltä akalta! - N 40+
Teen jokaikinen päivä hyvän teon,käyn vanhempiani auttamassa ja pitämässä heille seuraa :) No,en tiedä pidetäänkö tuota hyvänä tekona vai itsestäänselvyytenä?????????
Joskus kylläkin olen niin väsynyt töitten jälkeen,etten jaksaisi heitä auttaa,mutta kummasti se rakkaus vanhempiini antaa voimaa sielläkin auttaa :)Ei ole itsestäänselvyys auttaa vanhempiaan - ei myöskään syy marttyyrin kruunuun. Mutta hvyä teko se on, kysy vaikka vanhemmiltasi.
Hyvät teot voivat olla pieniä, kuten hymy vastaantulijalle. Hyvät teot voivat olla isoja, kuten huolehtiminen vanhemmistaan. Joskus ne saattavat tuntua velvollisuuksilta ja raskailta, mutta vielä raskaampi olisi olo, jos jättäisi avun antamatta, hymyn lahjoittamatta.
Voimia ja aurinkoisia hymyjä Sinulle!- N 40+
Mamutti kirjoitti:
Ei ole itsestäänselvyys auttaa vanhempiaan - ei myöskään syy marttyyrin kruunuun. Mutta hvyä teko se on, kysy vaikka vanhemmiltasi.
Hyvät teot voivat olla pieniä, kuten hymy vastaantulijalle. Hyvät teot voivat olla isoja, kuten huolehtiminen vanhemmistaan. Joskus ne saattavat tuntua velvollisuuksilta ja raskailta, mutta vielä raskaampi olisi olo, jos jättäisi avun antamatta, hymyn lahjoittamatta.
Voimia ja aurinkoisia hymyjä Sinulle!Kiitos ihanasta kirjoituksesta :)
Aurinkoisia hymyjä ja ihanaa kesää Sinulle :)
eilen aamulla fillarilla töihin mennessäni huomasin kevyenliikenteenväylän reunaan pysähtyneen vanhemman rouvan, jolta oli ketjut lähtenyt pyörästä pois päätä. Pysähdyin ja kysyin, voinko auttaa. Hän kiitollisena otti avun vastaan ja laitoin ketjut paikalleen.
Arkinen pieni teko voi olla toiselle suuri apu... ja kahvipöydässä Sinua kehutaan: "kuinka hän pysähtyi ja laittoi ketjut paikalleen ihan noin vaan". Kyllä se hyväkin kello kauas kalkattaa, eikä aina vaan se paha.
Ystäväni sanoi että on todella väsynyt tehtyään pitkiä työpäiviä. Hän on hoitoalalla, ja jokainenhan tietää sen olevan rankkaa työtä.
Kukat oli jo ostettuna pihalla, ja ystäväni sanoi että yrittää jaksaa istuttaa ne viikonloppuna.
Töissä hän on joka päivä n. 10-12 tuntia.
Päätin että yllätän hänet, ja kävin istuttamassa kaikki kukat.
Olipa mukava saada iloinen ja kiitolinen puhelu väsyyneeltä raskaan työn raatajalta.
Hän oli iloinen kun saikin vaan olla ja lepäillä ilman huonoa omaatuntoa kukistaan, ja minä olen tyytyväinen kun sain auttaa.Auringonkukkia lähettäisin Sinulle, jos voisin.
Itsekin välillä niin väsynyt, että ymmärrän täysin ystäväsi ilon.
Sinunlaisiasi ystäviä saisi olla enemmän, jokaiselle omansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621117Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077- 481031
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153912Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717847- 89827
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182800Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51703Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105699