Haluaisin liittää tietokoneen stereoihin ja kaikin puolin onnistuu, mutta PC sijoitus askarruttaa.
Meillä on Jamo Cornet 175 etukaiuttimet. voiko niiden välittömään yhteyteen sijoittaa PC:n?
Tuleeko joku magneettisuus riski?
Tietokone stereoihin
5
170
Vastaukset 5
HDD kiintolevyllistä konetta ei kyllä kannata laittaa viereen kun tallennus tapahtuu magneettisesti. SSD levyillä ei ole ongelmaa.
Tuskinpa tuolla on ongelmaa, jos vain kaiuttimet ovat magneettisuojatut. Enpä kyllä ole itse edes ajatellut tuota ongelmaa. :D Itsellä vahvari ja kaiutin noin metrin päässä koneesta, eikä ongelmia.
- Me keski-ikäiset
sfinski80 kirjoitti:
Tuskinpa tuolla on ongelmaa, jos vain kaiuttimet ovat magneettisuojatut. Enpä kyllä ole itse edes ajatellut tuota ongelmaa. :D Itsellä vahvari ja kaiutin noin metrin päässä koneesta, eikä ongelmia.
Nyt on sitten sijoitettu 50 cm kaiuttimesta ja viikon siinä olleena ei ongelmia.
On muuten kätevää, kun voi TV:stä katsoa kuvat yms. On vielä erillinen ulkoinen muistikin ja varmuuskopiotkin pysyy tallessa.
HDMI piuha TV:seen ja kuitu stereoihin. Mielessä vielä Spotifyn hankkiminen ja sitten ei enää mitää rajaa viihdekeskuksessa.
Jotain negatiivista:
Langattomat hiiri-näppis kaipais hieman enemmän tehoa. 4 metrin etäisyydellä pientä epävarmuutta hiirellä. Näppis kyllä toimii hyvin. - mää vaan
Me keski-ikäiset kirjoitti:
Nyt on sitten sijoitettu 50 cm kaiuttimesta ja viikon siinä olleena ei ongelmia.
On muuten kätevää, kun voi TV:stä katsoa kuvat yms. On vielä erillinen ulkoinen muistikin ja varmuuskopiotkin pysyy tallessa.
HDMI piuha TV:seen ja kuitu stereoihin. Mielessä vielä Spotifyn hankkiminen ja sitten ei enää mitää rajaa viihdekeskuksessa.
Jotain negatiivista:
Langattomat hiiri-näppis kaipais hieman enemmän tehoa. 4 metrin etäisyydellä pientä epävarmuutta hiirellä. Näppis kyllä toimii hyvin.samat sanat noista hiiristä ja näppiksistä. Ostin äskettäin yhden Logitechin setin (MK300) korvaamaan langallista näppistä. Ihan loistava muuten, mutta kantama ei ihan olohuonekäyttöön riitä. Sama se, kun kone oli olohuoneessa vain kokeiluna. ATX-torni ei ole kovin sievä media-PC.
Semmoista huhua olen kuullut, että bluetooth olisi kantavampi kuin RF eli olohuone-PC:n näppis pitäisi olla sellainen. Voiko joku vahvistaa? Ainakin Wiin ohjain toimii pirun kaukaa pluutuutin kanssa.
Lisään vielä, että olohuone-PC:hen trackballilla tms. hiirilaitteella varustettu näppis on ihan ehdoton jos ei sitten pelaa pelejä. Hiiren käyttäminen sohvalla on kovin epäergonomista näiden omien kokeilujeni perusteella. - jepulisjeij
mää vaan kirjoitti:
samat sanat noista hiiristä ja näppiksistä. Ostin äskettäin yhden Logitechin setin (MK300) korvaamaan langallista näppistä. Ihan loistava muuten, mutta kantama ei ihan olohuonekäyttöön riitä. Sama se, kun kone oli olohuoneessa vain kokeiluna. ATX-torni ei ole kovin sievä media-PC.
Semmoista huhua olen kuullut, että bluetooth olisi kantavampi kuin RF eli olohuone-PC:n näppis pitäisi olla sellainen. Voiko joku vahvistaa? Ainakin Wiin ohjain toimii pirun kaukaa pluutuutin kanssa.
Lisään vielä, että olohuone-PC:hen trackballilla tms. hiirilaitteella varustettu näppis on ihan ehdoton jos ei sitten pelaa pelejä. Hiiren käyttäminen sohvalla on kovin epäergonomista näiden omien kokeilujeni perusteella."Semmoista huhua olen kuullut, että bluetooth olisi kantavampi kuin RF eli olohuone-PC:n näppis pitäisi olla sellainen. Voiko joku vahvistaa?" voin vahvistaa. itelläni on Logitech DiNovo for Notebooks (RF) ja Logitech DiNovo Mini (Bluetooth), Miniä voi käyttää vaikka alakerrasta(rakenteiden läpi) mutta tuo RF-versio ei toimi edes laitettaessa 2 metrin etäisyydellä polven tietokoneen lähettimen ja näppiksen välii :S
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta853721Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii4051370Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty381044Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty72903Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä205869Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s286803Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto23769Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen24685Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33671Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan37638