jahti&vahti ruoka

piia81

onko kokemuksia jahti&vahti ruuasta saksanpaimenkoirilla ? meinasin hommata jahti&vahti puppy ruokaa seuraavaksi 8kk sakulleni. jos tää nyt ei allergisois niin kauheasti.

9

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • topelius...

      Moro, meillä on 4kk asti syöty J&V kana-riisiä päivän toisena ateriana yrjölänpuuro/liha/kasvissoseen ohella. Meillä toiminut loistavasti tuo. Kana-riisihän on tarkoitettu mm. nuorille kasvaville koirille joten suosittelisin sitä tuon pentu ruuan sijasta. Turkki, korvat, iho ja vatsa ollut kunnossa koko ajan, kannattaa kokeilla!

    • olen syöttänyt omalle sakulle jahti&vahtia vuoden ikäsestä ja ei oo ollu mitään ongelmii. ja koira on jo 5v.

      • suosittelen ja

        allekirjoitan J&V:n, hyvä ruoka, toimii... tuon ikäiselle myös suosittelisin kanariisin ja ehkä vielä yhden pentusäkin. ½ ja ½ alkuun. Mahat toimii ja turkki, sekä iho yms. pysyy hyvänä!


      • pall
        suosittelen ja kirjoitti:

        allekirjoitan J&V:n, hyvä ruoka, toimii... tuon ikäiselle myös suosittelisin kanariisin ja ehkä vielä yhden pentusäkin. ½ ja ½ alkuun. Mahat toimii ja turkki, sekä iho yms. pysyy hyvänä!

        Täällä ei ole toiminut, koira raapi kylkensä karvattomiksi, korvatulehdusta korvatulehduksen perään.
        Suosittelen Barf-ruokintaa, kaikista luonnonmukaisin koiralle.


      • saku + seropi
        pall kirjoitti:

        Täällä ei ole toiminut, koira raapi kylkensä karvattomiksi, korvatulehdusta korvatulehduksen perään.
        Suosittelen Barf-ruokintaa, kaikista luonnonmukaisin koiralle.

        ÄLÄ missään nimessä syötä 8kk IKÄISELLE sakulle PENTURUOKAA!!!! Siirry suoraan AIKUISTEN RUOKAAN!!!! MUN MIELIPIDE!!!!


      • :) jahtivahti
        saku + seropi kirjoitti:

        ÄLÄ missään nimessä syötä 8kk IKÄISELLE sakulle PENTURUOKAA!!!! Siirry suoraan AIKUISTEN RUOKAAN!!!! MUN MIELIPIDE!!!!

        Itse syötin JahtiVahtia omalle koiralleni kauan, kunnes todettiin virtsassa kaiken maailman pöpöjä ja jouduttiin ruoka vaihtaan kalliinpaan :)


      • sakke33
        :) jahtivahti kirjoitti:

        Itse syötin JahtiVahtia omalle koiralleni kauan, kunnes todettiin virtsassa kaiken maailman pöpöjä ja jouduttiin ruoka vaihtaan kalliinpaan :)

        mä kokeilin keski-ikäselle, ikänsä nutroa, hilssiä ja royal caninia syöneelle sakulle jahtivahtia. niin kehuttu ruoka ja edukas. itellä tuli taloudessa tiukkaa niin koitin säästää ruuissa... parin viikon ajan siirryin royalin sekaan lisäämällä jahtia ja kun noin 2 viikkoa oli mennyt jo pelkällä jahtivahdilla niin tulikin suolistotulehdus. lääkäri määräsi nyt jatkuvaan käyttöön entistäkin tyyriimmän ruokavalion, joka taas on auttanu kertasiirtymällä siihen. eli jos kokeilet vaihtaa niin tarkkaile koiraa ja sen ulosteita ekat kuukaudet, ettei ainakaan jää huomaamatta jos kaverilla onkin paha olla.


    • ruokia

      Sopii, mutta paskoo kovasti. Enemmän tykkään Muschista.

      • meidän äiti tekee..

        ..ruokapuoli ..tai siis syöntihomma mennyt vähä heikoksi meidän viikarillakin..
        oon ostellut kaikenmaailman neu makkarat sun muut,sakuraksuja ei välitä ollenkaan syödä..
        Ostimpa ruokakaupastaihan vaan Purina ONE raksuja ja syö mielellään..mitä lienevätkään
        Taidampa heittää tuon passaamisen sikseen... yks päivä nakkasin harakalle kylmää kaurapuuroa pihalle kannonnokkaan
        niin sitäkö ukko meni hotkimaan suuntäydeltä ;D Taitaa olla kuitujen puutetta tuo huonosyöntisyys..
        Tänään tarjosin ihan kotiruokaa,makaroonia ja jauhelihakastiketta ja voi armias kun ukko veteli menemään..
        Taitaapa olla "mutsinmurkina" sitä mieluisinta evästä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      116
      6810
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      45
      4498
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3657
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2624
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      28
      2391
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1876
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      198
      1378
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1194
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      36
      1001
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      858
    Aihe