jahti&vahti ruoka

piia81

onko kokemuksia jahti&vahti ruuasta saksanpaimenkoirilla ? meinasin hommata jahti&vahti puppy ruokaa seuraavaksi 8kk sakulleni. jos tää nyt ei allergisois niin kauheasti.

9

768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • topelius...

      Moro, meillä on 4kk asti syöty J&V kana-riisiä päivän toisena ateriana yrjölänpuuro/liha/kasvissoseen ohella. Meillä toiminut loistavasti tuo. Kana-riisihän on tarkoitettu mm. nuorille kasvaville koirille joten suosittelisin sitä tuon pentu ruuan sijasta. Turkki, korvat, iho ja vatsa ollut kunnossa koko ajan, kannattaa kokeilla!

    • olen syöttänyt omalle sakulle jahti&vahtia vuoden ikäsestä ja ei oo ollu mitään ongelmii. ja koira on jo 5v.

      • suosittelen ja

        allekirjoitan J&V:n, hyvä ruoka, toimii... tuon ikäiselle myös suosittelisin kanariisin ja ehkä vielä yhden pentusäkin. ½ ja ½ alkuun. Mahat toimii ja turkki, sekä iho yms. pysyy hyvänä!


      • pall
        suosittelen ja kirjoitti:

        allekirjoitan J&V:n, hyvä ruoka, toimii... tuon ikäiselle myös suosittelisin kanariisin ja ehkä vielä yhden pentusäkin. ½ ja ½ alkuun. Mahat toimii ja turkki, sekä iho yms. pysyy hyvänä!

        Täällä ei ole toiminut, koira raapi kylkensä karvattomiksi, korvatulehdusta korvatulehduksen perään.
        Suosittelen Barf-ruokintaa, kaikista luonnonmukaisin koiralle.


      • saku + seropi
        pall kirjoitti:

        Täällä ei ole toiminut, koira raapi kylkensä karvattomiksi, korvatulehdusta korvatulehduksen perään.
        Suosittelen Barf-ruokintaa, kaikista luonnonmukaisin koiralle.

        ÄLÄ missään nimessä syötä 8kk IKÄISELLE sakulle PENTURUOKAA!!!! Siirry suoraan AIKUISTEN RUOKAAN!!!! MUN MIELIPIDE!!!!


      • :) jahtivahti
        saku + seropi kirjoitti:

        ÄLÄ missään nimessä syötä 8kk IKÄISELLE sakulle PENTURUOKAA!!!! Siirry suoraan AIKUISTEN RUOKAAN!!!! MUN MIELIPIDE!!!!

        Itse syötin JahtiVahtia omalle koiralleni kauan, kunnes todettiin virtsassa kaiken maailman pöpöjä ja jouduttiin ruoka vaihtaan kalliinpaan :)


      • sakke33
        :) jahtivahti kirjoitti:

        Itse syötin JahtiVahtia omalle koiralleni kauan, kunnes todettiin virtsassa kaiken maailman pöpöjä ja jouduttiin ruoka vaihtaan kalliinpaan :)

        mä kokeilin keski-ikäselle, ikänsä nutroa, hilssiä ja royal caninia syöneelle sakulle jahtivahtia. niin kehuttu ruoka ja edukas. itellä tuli taloudessa tiukkaa niin koitin säästää ruuissa... parin viikon ajan siirryin royalin sekaan lisäämällä jahtia ja kun noin 2 viikkoa oli mennyt jo pelkällä jahtivahdilla niin tulikin suolistotulehdus. lääkäri määräsi nyt jatkuvaan käyttöön entistäkin tyyriimmän ruokavalion, joka taas on auttanu kertasiirtymällä siihen. eli jos kokeilet vaihtaa niin tarkkaile koiraa ja sen ulosteita ekat kuukaudet, ettei ainakaan jää huomaamatta jos kaverilla onkin paha olla.


    • ruokia

      Sopii, mutta paskoo kovasti. Enemmän tykkään Muschista.

      • meidän äiti tekee..

        ..ruokapuoli ..tai siis syöntihomma mennyt vähä heikoksi meidän viikarillakin..
        oon ostellut kaikenmaailman neu makkarat sun muut,sakuraksuja ei välitä ollenkaan syödä..
        Ostimpa ruokakaupastaihan vaan Purina ONE raksuja ja syö mielellään..mitä lienevätkään
        Taidampa heittää tuon passaamisen sikseen... yks päivä nakkasin harakalle kylmää kaurapuuroa pihalle kannonnokkaan
        niin sitäkö ukko meni hotkimaan suuntäydeltä ;D Taitaa olla kuitujen puutetta tuo huonosyöntisyys..
        Tänään tarjosin ihan kotiruokaa,makaroonia ja jauhelihakastiketta ja voi armias kun ukko veteli menemään..
        Taitaapa olla "mutsinmurkina" sitä mieluisinta evästä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      11
      5584
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      87
      2946
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2832
    4. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      49
      2243
    5. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      25
      2231
    6. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2170
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      44
      2152
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1923
    9. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      12
      1923
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      18
      1846
    Aihe