Kanakeitto?

SoupPorFavor

Heips,

kävin tässä hiljattain Kiinalaisessa ravintolassa syömässä ystävieni kanssa, kerta oli minulle ensimmäinen mutta tulen taatusti menemään uudestaan! Suosittelen muillekkin.

Asiani kuitenkin koskee ravintolassa syömääni keittoa, olen koettanut löytää reseptin sille, mutta kun en keiton "nimeä" tiedä niin onhan se vaikeampaa. Hakusanalla "Kanakeitto"(kävin jopa liutan sivuja läpi hakusanalla "Kiinalaiset keitot") ei löydy kuin kirkkaiden kanakeittojen ohje, syömäni keitto ei kuitenkaan ollut kirkas liemistä, vaan kana(luulen että se oli kanaa XD) oli siinä erittäin pieninä suikaleina ja liemi oli tummaa. Mausteiltaan keitto oli sopivan tulista ja siitä vissiin on tulisempiakin versioita.

Nytpä siis kysyn teiltä että onko kenelläkään hajua mitä se keitto on ja löytyisikö sille reseptiä mistään suuntaa?

Kiitoksia etukäteen!

3

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha täti

      Olisikohan se jotain tämän tapaista:

      Hot and Sour Soup

      Ingredients
      2 ounces dried shiitake mushrooms
      10 cups chicken stock or low-sodium chicken broth
      2 tablespoons vegetable oil
      1/3 cup chopped fresh ginger
      2 tablespoons minced garlic
      3/4 teaspoon crushed red pepper
      1/2 pound chicken or tofu, cut into small bite-size strips or chunks
      1/4 cup lime juice
      3 tablespoons cornstarch
      3 tablespoons mushroom flavored soy sauce
      1 teaspoon sesame oil
      Hot chile oil, for drizzling
      2 tablespoons thinly sliced scallions
      Directions
      Combine shiitake mushrooms and 3 cups of the chicken stock in a small saucepan and bring to a simmer. Remove from heat and let stand until mushrooms are tender and broth is flavorful, about 30 minutes. Remove mushrooms and discard stems. Thinly slice caps and reserve. Strain broth through a fine mesh sieve, combine with the remaining chicken stock and set aside.

      In a medium saucepan heat the vegetable oil and, when hot, add the ginger, garlic and crushed red pepper; cook for 2 minutes, or until fragrant. Add the chicken stock and reserved shiitakes and bring to a simmer. Cook for 30 minutes. Add the chicken or tofu and stir to combine. In a small bowl or cup, combine the lime juice and cornstarch and stir until smooth. Whisk the cornstarch mixture into the hot soup and bring to a boil. Reduce heat to a simmer and cook for 5 minutes. Add the soy sauce and sesame oil and serve the soup, drizzled with hot chile oil to taste, and garnished with some of the sliced scallions.

    • MC.DONALD´S

      SATU LÄHTI SAKSAAN OPISKELEMAAN KOSMETOLOGIAA; ENTINEN HAMPURILAISRAVINTOLAN TYÖNTEKIJÄ SUOMESTA?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      94
      9078
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      90
      7597
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      23
      7535
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      226
      7218
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      94
      5995
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      84
      5865
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      105
      5561
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      66
      4636
    9. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      13
      4541
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      30
      3276
    Aihe