täällä Pirkanmaalla.TV:stä tuli sellainen hälytysääni ja ilmoitus, että noin viiden kilometrin päässä tästä, missä asun, on havaittu karhu. Ihmisiä on kehotettu pysymään sisällä lähialueilla.
Viime viikolla ol Kangasalla yhden tyttäreni kodin lähellä haavoittunut karhu, jota ei ilmeisesti saatu kiinni, ja sitten vielä viikonloppuna toinenkin karhu.
Voi-voi, kyllä on maaliman kirjat sekasin, säälittää nuo karhut...mikähän lie syynä kaupunkireissuille.
Karhuparkoja vilisee
13
172
Vastaukset
- Tuliska
Miksi aina ensimmäisenä on tappaminen mielessä.? Nukutuspiikkejä on keksitty, autojakin on. Ei vaan osata siirtää metsän kuningasta omille tiloilleen. Vieläpä haavoitetaan jotta saadaan karhu ärtysäksi kipujensa keskellä.
Osaisipa karhukin ampua heti, kun ihminen ryntää sen asuin alueelle. Olis se näky, kun ihminen mennä viheltäis omille mailleen karhun tussarin tieltä.
Ihminen se ylivertainen, ryntää tapposilmin jokaisen erilaisen liikkujan perään. Voi ihmistä, pikkujumalaa.
Joku taas rämäyttää mitäs änkee ihmisen alueelle. Ihminen on vaan ottanutkin kaikki alueet itselleen ja kadottanut monimuotoisen luonnon asfalttiin.- asiaa puhut
Hylkeetkään ei joittenkin mielestä saisi olla Saimaalla tai Suomenlahdella, muka kalastusta häiritsevät. Pitäisikö niitten muuttaa maalla eläviksi ihmisen takia, kalaa ne tarvitsevat ja voivat pesiä vain vesistöissä. Hyvin harvalla kalastus on elinkeino, useimmille huvi. Huvilan omistajat omistavat maansa lisäksi vesialueenkin ja varmasti taivaankin sen yläpuolella.
- X amateus
poliisit ne ampuu.Minulla täällä rantatilalla jätökset olivat viime syksynä navetan takana.
Verokarhua pelkään se pahinta laatua ja lataa täysillä,että sillein ovat oravanmarjat ,viimeksi niiden kitaan 5000 tonnia työnsin ,mukamas myyntivoittoa persaukinen ämmä- susmorsio
"pelkäsin" TV-lupatarkastajjaa kuin noita metsäneläimii. Monta kertaa olin aikoinaan ihan ypöyksin siellä Itä-Suomen korvessa marjassa, aattelin, että jos karhu tullee mailtaan pois ajamaan, pötkähän vaan mahallein maahan hiirenhiljaseks...mitäpäs muuta...ketterämpi on karhu puuhunki kiipemään kun minä.
Niin, ni se tarkastaja sai minut "rysän" päältä kiinni, tietysti, ääni kuulu ovelle saakka. On se sekkii ammatti, kytätä tällasii asioita. Jos minä olisin sellanen tarkastaja, ni köyhät ja vanhukset sais miun mielestä ihan rauhassa ilmaseks kattoo, vaikka eipä tuolla paljon kattomista ookkaan.
Voi herraisä...muistan kun olin 14-15-vuotiaana rautakaupassa töissä, aina olin jo 12-vuotiaasta lomat töissä, ni sellasille köyhemmän näkösille annoin aina reilusti alennusta tavaroista. - 34
Hesassakin on jouduttu ampumaan tänään hirviä, kun oli eksynyt laitakaupungille. Tässä ilmanalassa aletaan olla kuin viidakossa, paras vaan tottua, että eläimet lisääntyvät myös hyvin kun on ruokaa ja vehmasta.
Mikäs sen mukavampaa, täytyy alkaa sitä Tarzania huhuilemaan:DDD---- Kato nyt Suskin aamulla kun avaat oven ettet saa karhua vieraaksesi. Jos tulloo muista niiata nätisti ja antaa nisua:D
Tytöt on jättäneet niin siistiä ja poimineet kukkasia pöydille, Ekat kahvit keitin tänään, nyt meinaan nauttia siitä.... iltaan. - susmorsio
34 kirjoitti:
Hesassakin on jouduttu ampumaan tänään hirviä, kun oli eksynyt laitakaupungille. Tässä ilmanalassa aletaan olla kuin viidakossa, paras vaan tottua, että eläimet lisääntyvät myös hyvin kun on ruokaa ja vehmasta.
Mikäs sen mukavampaa, täytyy alkaa sitä Tarzania huhuilemaan:DDD---- Kato nyt Suskin aamulla kun avaat oven ettet saa karhua vieraaksesi. Jos tulloo muista niiata nätisti ja antaa nisua:D
Tytöt on jättäneet niin siistiä ja poimineet kukkasia pöydille, Ekat kahvit keitin tänään, nyt meinaan nauttia siitä.... iltaan.täks yöks kiinni laittaa, raollaan kun on tähän saakka ollu...kaipa toivossa, että sieltä joku muu kuin karhu keinottelis sissään. No, kovin laihukainen pitäs olla, että mahtus, enkä minä nyt niin mahottoman laihoista välittäskään, pittää sitä miehessäkkii jottai olla, mistä pittää kii eikä ihan lakanoihin sotkeu´u.
Niian toki nätisti ja kahvit kiehautan, jos se karhuki kyllään eksyy...on nisuaki vielä. - *Kukkahame*
susmorsio kirjoitti:
täks yöks kiinni laittaa, raollaan kun on tähän saakka ollu...kaipa toivossa, että sieltä joku muu kuin karhu keinottelis sissään. No, kovin laihukainen pitäs olla, että mahtus, enkä minä nyt niin mahottoman laihoista välittäskään, pittää sitä miehessäkkii jottai olla, mistä pittää kii eikä ihan lakanoihin sotkeu´u.
Niian toki nätisti ja kahvit kiehautan, jos se karhuki kyllään eksyy...on nisuaki vielä.Taidan avata ovet ja ikkunat nukkumaan mennessä, mistä sitä tietää vaikka täällä olisi joku joka pelkää karhua saisi turvapaikan!
Todella Karhun kuoria on siellä täällä aina aamuisin, tuo puisto nuoriso nylkee karhuja myöhään yöhön, mölyävät ja leikkivät ostoskärryjen kanssa, onni ettei se nyt näin kuumilla ole kansoitettu päivisin.
TVstä tuli ilmoitus ääni mutta teksti puuttui, selvisihän se että jossain oli 'hätä', mistähän jätökset löytynee.
Karhu, metsänkuningas lie suomalaisten rakastetuin eläin. Onhan se söötti, tappaa hirvenkin, jos kiinni saa, mut hunajakin nallen suuri herkku on.
Vaikutuin katsoessani kanalaisten suurpetotutjain karhudokumenttia. Uroskarhu voi kiima-ajan ulkopuolella tallustellessaan olla veikeä ja älykäs eläin.
Tutkijat tapasivat nukkuvan harmaakarhun hyvän matkan päässä. Toinen miehistä puhutteli karhua. tyyliin, nuku hyvää untasi kunnioitettu metsän kuningas.
Kameramies dokumentoi katsojilleen harvinaisen otoksen. Karhu nosti päätään puhuttelijaan päin ja jatkoi uniaan kuin tuumiakseen...häipykäähän jo veikkoset.- X amateus
vois uinahtaa ja vaikka tuutululuun,kahunpoika sairastaa..Olen eläinystävä ja heitä hellikäämme...
saanko kymmenen pistettä ja papukaijamerkin? - Tähtisilmä**
X amateus kirjoitti:
vois uinahtaa ja vaikka tuutululuun,kahunpoika sairastaa..Olen eläinystävä ja heitä hellikäämme...
saanko kymmenen pistettä ja papukaijamerkin?minäkin eläimiä rakastan, joskin ihmisiäkin. Mutta kun nuo nallekarhut koirat ja kisulit on niin turmeltumattomia. Ihmisistä ei aina tiedä mikä ne on sellaisiksi tehnyt, mutta karvakorvat on niin hellyyttäviä. Kaikilla eläimillä on oma tarkoituksensa luonnossa.
Mikä se papukaija merkki on jota aina täällä puhutaan? Papukaijan mokoma , kamala nokkakin, hupaisa se on, mutta melkoinen suupaltti! Ainakin undulaatit, vaikka niihin kyllä tottuu, oppivat nekin matkimaan.
Lapset aina inusivat lemmikeitä, joita sitten hoidin. Tietysti kiinnyin niihin, mutt'en enää ottaisi, pidän pikku varpusistani ystävistäni, iloitsivat kun tulin takaisin, tuli äsken ihan lähelle kertomaan sireenipensaaseen ja tahalteen herätti huomiotani. Sitten kun sen huomasin istui ihan söpösti näytillä:)
Yhtä iloinen minäkin jälleennäkemisestä. Tää on niidenkin kotipaikka.
Muistatteko vielä Ruokolahden leijonan. Joku halusi saada kuivaan kesään vähän eloa ja saikin.
Onkohan tuo Tampereen karhu vähän samanlainen?
Nyt keksijä saa telkkariin egoa tyydyttävän oman varoitussignaalinkin.Yle-radion uutiset varoittivat yleisöä männä vuosina Lappeenrannan seudulla nähdystä karhusta. Taisivat käsittää asian väärin.
Tv-ruudussa esiintynyt polliisimies totesi asian tiimoilta: Tarkoitus oli kyllä varoittaa, ei kehoitettu tekemään omia karhuhavaintoja. "Alueellahan oli porukkaa kuin asuntomessuilla",hän kiteytti.- Ts**
capt.cöpenick kirjoitti:
Yle-radion uutiset varoittivat yleisöä männä vuosina Lappeenrannan seudulla nähdystä karhusta. Taisivat käsittää asian väärin.
Tv-ruudussa esiintynyt polliisimies totesi asian tiimoilta: Tarkoitus oli kyllä varoittaa, ei kehoitettu tekemään omia karhuhavaintoja. "Alueellahan oli porukkaa kuin asuntomessuilla",hän kiteytti.karhun tekemiä jälkiä metsässä. Lahopuu oli kuorittu yli miehen korkeuden ja popsittu kait ötököitä:D
Ihmettelimme mikä eläin sen olisi tehnyt, veikkasin hirveä, karhua kun en osannut ajatellakaan kehä 3 sisäpuolella. Niin vaan lehdistö tiedoitti metsän kuninkaan nähdyn tällä seudulla, ja kulkeutuneen sen jälkeen Porin tienoille jossa se tavoitettiin jonkun pihapiiristä ja ammuttiin jahdin jälkeen. Niin pitkän matkan teki aika lyhyessä ajassa karhu, muutama viikko meni ja lehdet raportoi sen liikkeitä.
Itä Suomi tarjoaa sentään parempia suojia karhuillekin, kuin pääkaupunkiseutu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site415799Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2175336Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers544508Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564091Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813786SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt863691Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään463151Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062460SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396