... ja Niksi-Pirkon ei kannata propagandaansa tähän aloitukseen syöttää...
On tämä aivan käsittämätöntä, että vaikka kuinka säästää sähköä, niin Vattenfallin laskut vain jatkavat kasvuaan!
Pitäisikö alkaa kuluttaa niin paljon, että siirtoverkko alkaisi sulaa?
Lukijakilpailu, kuinka saada pienempi sähköLASKU?
2
363
Vastaukset
- kauan funtsinut
viisainta ostaa oma voimalaitos,Tilaisi wärtsilältä sellaisen reilummankokoisen dieselvoimalan ja myisi siitä ylimääräisen sähkön pois.
- €-eki
Mites sen sähkön siirron kanssa esim. meikäläiselle (verkk0) - vai oletko jo keksinyt hyppysähkön?
Fuckingval nimittäin rokottaisi teikäläistä tuottajanakin siitä sähkön siirtämisestä... heh, heh. Vaikka herjana heitit, niin vrt. talonrakentamisen energiahössötykset.
Jossain vaiheessa nimittäin siirrymme kotitalouksissa viherpiipertäjien kaksoistariffiin: voit siis myydä ja ostaa sähköä. Tuottamasi/myymäsi ylimääräinen sähkö muuttuu kuitenkin korkeiden verkkomaksujen vuoksi bisnekseksi Fuckingvallille ja sinä jäät nuolemaan piensähköntuottajana näppejäsi!
Joo, rakennat kalliin (ja homentuvaksi tuomitun) susi-plusenergiatalon, tuotat sähköä ja "saat" maksun valtakunnan verkkoon myymästäsi energiasta. Maksulla tarkoitan Fuckingvalin lähettämää kaksoisliittymämaksua, mittarimaksua, perusmaksua, alijännitemaksua, verkkoliittymämaksua, verkkosiirtomaksua jne. Huomaat sijoittaneesi 50 t€ systeemiin ja lasku kuoletuksen 30 vuodelle: mutta sinusta tehdään tosiasiassa maksumies!
Pirkka täti vois ottaa kantaa, että miksi siirtomaksuja veivataan jatkuvasti. Ei ota, koska tulevat kujeet halutaan pitää pimennossa. Ei tämä heti ole bisnes, mutta nyt varautuvat verenimijät tekevät tällä helppoa tiliä kymmenen vuoden kuluttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6528918Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3613462Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4652407- 1321436
- 351425
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl151325Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091271- 941177
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651117Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää721015