lapsen puheenkehitys...tuleeko puhe jälkijunassa? Sanoja sekaisin? Meillä on se tilanne että minä pidättäydyn suomessa ja isä lipsauttelee välillä suomea oman kielensä sekaan....mikä tietysti on huono asia(ko)?
2-kielisen
3
831
Vastaukset
- ....
Meidän likka on nyt reilu 2,5 vuotias ja kaksikielinen. Puhetta tuli jo tosi varhain, enimmäkseen äidin kielellä mutta myös isän. Sanoja tuli hirveetä vauhtia lisää molemmilla kielillä, ja lauseitakin rupesi tulemaan, ja tosi pitkiä. Kun lauseita rupesi tulemaan, hän piti aina kielet erillään toisistaan. Nyt lähiaikoina jostain syystä kielet on ruvennut menemään sekaisin. Hän ei selkeesti enään ajattele puhumista yhtä paljon kun ennen vaan laukoo mitä mieleen tulee, ja voi olla kumpaa kieltä tahansa. Välillä lauseet on vaan yhdellä kielellä mutta yleensä löytyy ainakin yksi sana toisesta kielestä siinä mukana. Kun pyytää häntä sanomaan sen sanan toisella kielellä, se kyllä onnistuu. Eli hän selkeesti osaa sanat molemmilla kielillä mutta ajattelemattomuuttaan laukoo millä sattu. Mutta uskon että hän rupee erottamaan ne taas jossain vaiheessa.
- rallallaa
minkö ikäinen lapsesi on?
meilläpä ollaan 3 kielisiä :) mä puhuin omaa äidinkieltä (joka ei ole suomi) ja mies puhu omaa kieltä lapselle joka ei myöskään ole suomi , yritin aluksi puhua mieheni kieltä jota osaan ihan sujuvasti mutta kun en ole tottunut puhumaan sitä kieltä niin päätin puhua omaa kieltä... sitten tarhassa opetteli suomea.. suomi oli heikon kieli aluksi, sitten kun tuli avioero (miehen ja lapsen välit poikki) lapsi puhuu nyt 2 kieltä , eli äidinkieli ja suomi .nyt kun on jo koulu ikäinen suomen kieli on huomattavasti parempi kuin äidinkieli!
ekalla luokalla oli vaikeuksia mutta nyt menee paremmin koska kielitaito vaan paranee...on hyvä puhua äindinkieltä kotona.tukiopetusta saa koulusta ja suomi2 opetusta.kyllä se siitä! lapset oppii suomea alle 2 vuodessa melkein täydellisesti itsekkin tulin suomeen 6 vuotiaana ja ei mitään muisti kuvaa että olisi kieli ongelmia ollu. - emlinke
rallallaa kirjoitti:
minkö ikäinen lapsesi on?
meilläpä ollaan 3 kielisiä :) mä puhuin omaa äidinkieltä (joka ei ole suomi) ja mies puhu omaa kieltä lapselle joka ei myöskään ole suomi , yritin aluksi puhua mieheni kieltä jota osaan ihan sujuvasti mutta kun en ole tottunut puhumaan sitä kieltä niin päätin puhua omaa kieltä... sitten tarhassa opetteli suomea.. suomi oli heikon kieli aluksi, sitten kun tuli avioero (miehen ja lapsen välit poikki) lapsi puhuu nyt 2 kieltä , eli äidinkieli ja suomi .nyt kun on jo koulu ikäinen suomen kieli on huomattavasti parempi kuin äidinkieli!
ekalla luokalla oli vaikeuksia mutta nyt menee paremmin koska kielitaito vaan paranee...on hyvä puhua äindinkieltä kotona.tukiopetusta saa koulusta ja suomi2 opetusta.kyllä se siitä! lapset oppii suomea alle 2 vuodessa melkein täydellisesti itsekkin tulin suomeen 6 vuotiaana ja ei mitään muisti kuvaa että olisi kieli ongelmia ollu.Me asumme Saksassa, itse puhun 3-vuotiaalle tytölleni aina järjestelmällisesti suomea (jos paikalla ihmisiä, jotka eiv#t osaa suomea, käännän puheeni heille myös saksaksi) ja mieheni puhuu lapselle aina saksaa. Keskenämme puhumme joskus saksaa, toisinaan englantia vanhasta tottumuksesta. Mutta siis suoraan lapselle vain noita kahta kieltä, ja hienosti on kaksikieliseksi kasvaminen toistaiseksi sujunut! Puolitoistavuotiaana alkoi tulla ekoja sanoja, ensin suomeksi, vähitellen myös saksaksi. Suomea tyttö puhuu nyt jo todella hienosti ja sujuvasti, toistaiseksi paremmin kuin saksaa, koska olen ollut kotona lapsen kanssa. Saksakin kehittyy kyllä koko ajan. Meillä on onneksi myös paljon suomenkielisiä tuttavia tiiviit välit Suomeen. Kielet eivät ole missään vaiheessa juurikaan menneet sekaisin.
Olen aina panostanut suomenkielisen kulttuuriin eteenpäin siirtämiseen: me on alusta asti laulettu, loruiltu ja luettu suomeksi tosi paljon. Nyt myös telkkarista tulee paljon Muumeja jne. :) "Tavalliseen perheeseen" nähden jonkin verran enemmän panostusta ja rutkasti määrätietoisuutta ja järjestelmällisyyttä kaksi/monikieliseksi kasvattaminen vaatii, mutta on myös tosi palkitseva prosessi. Uskon kokemusteni perusteella ( minulla on myös alan koulutus), että yleisesti ottaen sujuu hyvin (jos vain lapsella ei ole muita kehityksellisiä ongelmia tai erityisiä ongelmia puheenoppimisessa). Tuttavapiirissä on paljon kaksilapsisia perheitä. Toisilla lapsilla kyllä puheenkehitys kestää hiukan kauemmin kuin yksikielisillä; kaverini 3-kieliseksi kasvava tyttö täyttää toukokuussa kolme vuotta ja vasta aloittelee nyt puhumista. Usein myöhään puhumisen aloittavat kyllä ottavat spurtin sitten vihdoin aloittaessaan...;) Tsemppiä kaikille kaksikielisille perheille! Muistakaa lukea ja laulaa lapselle paljon omalla kielellänne! Käyttäkää kieltä luovasti. Luokaa perheen sisäiset säännöt ja pysykää niissä mahdollisimman tarkasti (esim. kumpi vanhempi käyttää mitäkin kieltä mielellään aina samaa kieltä).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest666043Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul1165321Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4014212Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön553551Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1493352Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma612840Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1332191- 272190
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell851989Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri191970