Miksi vieraslajit...

Perus-suomalainen

Niin miksi vieraslajit aina syrjäyttää kotimaisen???
Kertokaapa te jotka asiasta jotain tiedätte.
Esimerkkejä:
Kanadanmajava syrjäyttää euroopanmajavan
Minkki syrjäytti vesikon
Supikoira nyt ei varsinaisesti syrjäytä mutta vie varmaan paljon elintilaa mäyrältä
Myös vesistöissä on paljon vierasperäistä eliöstöä joka syrjäyttää alkuperäisen.
Mielenkiintoista sinällään on sekin että aina puhutaan ettei vieraslajeja tuoda enään/siirretä uusille alueille alkuperäislajistoa suojellaksemme mutta eipä päde tämäkään sillä edelleen pohjois-amerikkalaista tuotua täplärapua istutetaan suuria määriä eri vesialueillemme tämän tuhoessa alkuperäisen jokirapumme esimerkkinä mökki järvemme jossa oli vielä viisi vuotta sitten jokirapua mutta suuret siirtoistutukset järveemme on hävittänyt jo jokiravun lopullisesti täpläravun tullessa tilalle.
Älkää puhuko silloin että siirtoja vieraslajeilla ei enään tehdä kun niitä silti toteutetaan vuosittain.
Mutta mikä amerikkalaisista lajeista tekee ylivoimaisen? Voisiko täältä amerikkaan tehdyt vastavuoroiset siirtoistutukset taas siellä syrjäyttää paikallisen eläimistön???

3

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valkosaastan tappaja

      Mahdotonta vastata miksi vieraslajit syrjäyttävät aina aiemmin tulleet, sillä todellisuudessa useimmissa tapauksisssa vieraslaji kaikilla mantereilla häviää aiemmin saapuneille ja jo ympäristöönsä sopeutumia ehtimään hankkineille kilpailussa. Totta tietysti että läpeensä nationalistisessa Suomessa jokaisesta uudesta tulokkaasta nostetaan aina tärähtäneiden äärioikeistolaisten, muiden rasistien ja kovia arvoja kannattavien autoritaarisen persoonallisuushäiriön omaavien keskuudessa psykoottinen metakka. Niistä tuhansista aatteelle vastakkaisista tapauksista ei luonnollisesti tarvitse puhua, puhumattakaan siitä ettei Suomessa käytännössä ole ainuttakaan endeemistä eli kotoperäistä lajia, vaan kaikki Suomessa tätä nykyä elävät lajit ovat olleet aikanaan - itseasiassa aivan hiljattain - vieraslajeja.

      Usko aloituksen kaltaiseen tilanteeseen säilyy siis aktiivisella propagandalla, suoranaisilla valheilla kuten minkin ja vesikon tapauksessa (vesikkohan taantui jo ennen minkin saapumista Suomeen mm. rapuruton, purojen perkausten ja ilmaston muuttumisen seurauksena) ja silmien sulkemisella totuudelta, eli siltä että lähes kaikki Suomessa menestyneet vieraslajit ovat valloittaneet ilkeämielisyyttään, viekkaudella ja vääryydellä, niin, ikävä kyllä, ns. tyhjän ekologisen lokeron. Näin ollen ne eivät ole varsinaisesti syrjäyttäneet yhtään ketään tai mitään. Tietämättömän ihmisen mielessä usein vain käy niin, että kun oma tai omaan lähipiiriin kuuluvan härski luonnonvastainen toiminta, oli se sitten elinympäristöjen tuhoamista(kuten niityn niittämättä jättäminen tai vaikkapa mäyrän vuosisataisen pesäluolaston tuhoaminen luolakoiria ja lapiota käyttämällä) tai liiallista metsästystä tai vaikkapa koskien perkausta, hävittää alkuperäislajit, alkaakin suunnaton kitinä kun vähän tämän jälkeen vapautuneeseen tilaan tulee tai tuodaan laji joka eroaa joltain geenin alleeliltaan, ts. senttimetreillä, silmien väriltä tms.

    • korpikuus

      Tosiaan, vieraslajit eivät aina syrjäytä kotimaista. Ja sekin on totta että kanadanmajava tuotiin majavattomaan Suomeen. Minkki hyvin vähävesikkoiseen Suomeen. Täplärapukin monesti ravuttomiin vesistöihin tai ruton kiusaaman jokirapukannan seuraksi.
      Sitten ovat tietysti lajit joille ei varsinaista vastinparia löydy, kuten piisami.

      Supikoiran ei ole todettu juurikaan kilpailevan mäyrän kanssa, niille on nähtävästi riittävästi ravintoa molemmille ja pienen pientä eroakin ravinnossa.

      Mielenkiintoinen kysymys on kyllä se, miten alkuperäinen, elinympäristöön sopeutunut laji ei selätä muualta tuotua lajia kilpailussa elintilasta.

      Syy voi vaihdella, esim. olla juuri se että alkuperäinen laji on muusta syystä niin vähissä ettei se nopeasti pysty ottamaan osaa kilpaan. Ja ettei eroja lopulta ole niin paljon että alkuperäislaji ottaisi paikkansa takaisin.
      Toisaalta, kuten täpläravun kohdalla, vieraslajin mukana voi tulla tauti johon alkuperäislaji ei ole tottunut. Tämä antaa ainakin alkuun vieraslajille selkeän etulyöntiaseman. Ajan kanssa toki alkuperäislajikin voi tottua tautiin ja alkaa taas kilpailla tulokkaan kanssa reilummin.
      Voinee myös olla niin että vieraslaji on kehittänyt taitoja tai ominaisuuksia, jotka ovat hyviä uudessa elinpaikassa eikä siellä pitempään asunut laji vain ole sattunut moista taitoa kehittämään koska on pärjännyt ilmankin.

      Tässä nyt tuollaista arvailua, enemmänkin perusteita varmaan löytyy.

      Voisit laittaa kysymystä vaikka Suomen luonto lehteen:
      http://www.suomenluonto.fi/kysy-luonnosta

    • mnb xz<

      oo amerikkalainen...ja monta muutakin esimerkkiä jotka ei viittaa amerikkaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      354
      1431
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      74
      1395
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      310
      1175
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      46
      1097
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      32
      916
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      231
      904
    7. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      163
      878
    8. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      835
    9. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      817
    10. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      804
    Aihe