Minull on seuraavan lainen tiedostojen kopiointi. Se ei vaan kopioi kuvia oikein. Miten sitä pitäisi muuttaa?
private void copyFile() {
if(input == null || output == null)
return;
try {
String name = input.getName();
File file = new File(output, name);
System.out.println("file = " file.getPath());
if(!file.exists())
file.createNewFile();
BufferedReader br = new BufferedReader(
new InputStreamReader(
new FileInputStream(input)));
BufferedWriter bw = new BufferedWriter(
new OutputStreamWriter(
new FileOutputStream(file)));
String line;
while((line = br.readLine()) != null) {
bw.write(line, 0, line.length());
bw.newLine();
}
br.close();
bw.close();
} catch (IOException e) {
System.err.println("Exception occured:");
System.out.println(e.getMessage());
}
System.out.println("Copying done");
System.exit(0);
}
Kopiointi
4
580
Vastaukset
- ddddssasd
Sinun pitää käsitellä tiedostoja binäärimuodossa jos haluat että muutkin kuin tekstitiedostot toimivat.
En ole java guru mutta uskoakseni "binäärivirta" tai "tavuvirta" taitaa olla suomenkielinen termi, jolla löydät tähän liittyvää asiaa suomeksi.- Javakko
Jep. BufferedReader ja BufferedWriter on tarkoitettu tekstiä varten. Kuvatiedostot menee tuossa operaatiossa varmasti rikki.
Periaatteessa voit käyttää suoraan tuota FileInputStream luokan read() metodia tavujen lukemiseen ja FileOutputStream luokan write() metodia sen luetun tavun kirjoittamiseen. Ja saman teet tiedoston kaikille tavuille (file.length() kertoo alkuperäisen tiedoston pituuden).
Tehoton tapa, mutta pitäisi toimia. - srthstr
Javakko kirjoitti:
Jep. BufferedReader ja BufferedWriter on tarkoitettu tekstiä varten. Kuvatiedostot menee tuossa operaatiossa varmasti rikki.
Periaatteessa voit käyttää suoraan tuota FileInputStream luokan read() metodia tavujen lukemiseen ja FileOutputStream luokan write() metodia sen luetun tavun kirjoittamiseen. Ja saman teet tiedoston kaikille tavuille (file.length() kertoo alkuperäisen tiedoston pituuden).
Tehoton tapa, mutta pitäisi toimia.Ei BufferedReader ole rajoitettu mitenkään virran sisällön suhteen. Ainoa vika tuossa koodissa oli se, että siinä käytettiin readLine-metodia, kun olisi pitänyt käyttää read-metodia. readLine lukee nimensä mukaisesti rivin, eikä kuvissa ole rivejä.
- Javakko
srthstr kirjoitti:
Ei BufferedReader ole rajoitettu mitenkään virran sisällön suhteen. Ainoa vika tuossa koodissa oli se, että siinä käytettiin readLine-metodia, kun olisi pitänyt käyttää read-metodia. readLine lukee nimensä mukaisesti rivin, eikä kuvissa ole rivejä.
BufferedReaderin Javadoc-kuvaus alkaa "Reads text from a character-input stream" ja read() metodi sanoo "Reads a single character". Tuo kyllä kuulostaa kovin tekstilähtöiseltä, en suosittelisi tuota käyttämään minkä tahansa tavuvirran lukemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.821660"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1391625Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol161311Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2461117Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito64909Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole78862Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh264796- 96791
Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos
Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.26713Oot mun sielunpuolikas
Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩❤️👩❤️39704