Lähtötilanne tässä:
Halutaan seurata tilastollisesti tilanteen kehittymistä tapahtumissa, tässä esimerkissä nyt näissä tapahtumissa:
http://marketing.openoffice.org/source/browse/marketing/www/dlstats/
Sarakkeet ovat siis: Date (päivämäärä), Product(teksti), OS(teksti), Language((teksti) ja Downloads(lukuarvo)
Em. otsikkorivi järjestetään (latauksen jälkeen) alueelle B10:F10 ja sarake B (sen solut) on määritetty päivämäärämuotoon. Eräs tapa siirtää otsikkorivi alemmaksi on lisätä rivejä taulukkolehden yläosaan, tässä siis n. 9 riviä. Tämä tyhjä tila tulee vielä käyttöön, ainakin osittain.
Tässä vaiheessa meillä siis on taulukkoalue, jossa on aineiston sarakeotsikot ja tuhansia rivejä aineistoa päivämääräjärjestyksessä. Kokonaiskuvan saanti on ehkä vaikeaa? Kysytäänpä vaikka, montako latausta on kielellä fi? Ei jaksa laskea?
Eräs ratkaisu tietojen lajitteluun on valita em. otsikkorivi ja määrätä Tiedot - Suodatus - Automaattinen suodatus. Nyt kunkin selitteen jälkeen tulee näkyviin kärkikolmiollinen painike, josta vaikkapa Language-selitteen kohdalta napsauttaen tulee esille kielivaihtoehdot. Luettelosta valiten fi saadaan näkyviin vain rivit, joissa esiintyy fi tässä sarakkessa.
Kerrotaan tässä välissä jo valmiiksi, että "Kaikki"-valinta kaikissa sarakkeissa palauttaa tilanteen alkuperäiseksi.
Emme ole vielä kuitenkaan saaneet selville kokonaissummaa. Jos nyt yritämme laskea vaikkapa riville 8 sarakkeeseen F summan =sum(f11:f100000) saammekin kaikkien rivien summan, emme vain näkyvien rivien summaa. Ongelman voi ratkaista monellakin tavalla, muttei huonoin tapa ole kirjoittaa em. laskentakaavaa näin: =SUBTOTAL(9;F11:F100000). Ensimmäinen argumentti on selitetty ohjeissa, jotka avautuvat funktion kohdalta ohjatussa funktion luonnissa. Numero 9 tarkoittaa SUM-funktiota.
Edellinen välisummakaava on sikäli käyttökelpoinen, että kun kysytään sv-kielen vastaavaa lukua, niin laskentakaavaa ei tarvitse vaihtaa, riittää että vaihtaa kielen suodattimesta.
Ja tässä vaiheessa käynee ilmi sekin, että summaus- yms. kaavat kannattaa sijoittaa otsikkorivien yläpuolelle eikä "luontevaan" paikkaan aineiston alapuolelle. Nimittäin, kun aineisto kasvaa, liian ylös sijoitetut summauskaavat jäävätkin alle. Joka tapauksessa niiden katselemiseen tarvitaan jokin hyppy tai temppu jne.
Eräs huomautus vielä aineiston lisäyksestä. Em. suodatus näyttäisi helpostikin jäävän vanhaan tilanteeseen, eikä siis valintaluettelossa näy uusia päivämääriä tms. aiemmin esiintymättömiä arvoja. Tähän yksi toimiva ratkaisu on valita seliterivi, ja poistaa ensin automaattinen suodatus ja sitten valita se uudestaan. Voi olla, että jollakin määrittelyllä tältä päivittämiseltä vältyttäisiin, mutta sen löytämiseen menisi ehkä enempi aikaa?
Tässä on hyvä jatkaa.
Calciin toimiva kortisto
3
420
Vastaukset
Jos suodoksen* (näkyvät solut) kopioi, niin niitä ei voi kopioida samoille riveille oikealle, koska rivialue ei ole yhtenäinen. (Ellei tässä välissä vapauta suodatinta).
Hyvä tapa on kopioida tulos toiselle taulukkolehdelle, jonka sitten voi vielä nimetä sopivasti.
Englantilaisessa tekstissä "filtered" näyttäisi viittaavan etupäässä poissuodatettuihin, eli piilossa oleviin soluihin. "Extracted" on sitten se näkyvä suodos.Automaattinen suodatin tai suodatus näyttää hakevan ylimmän yhtenäisen rivin alueesta sarakeotsikoille eli -selitteille. Siksi rivi 9 tässä esimerkissä on hyvä jättää tyhjäksi. Suodattimen saa myös asetettua, kunhan kohdistin on alueella, valitsematta otsikkoriviä.
- erthha
En jaksanut novelliasi lukea kokonaan, mutta luulisin että tietojen ohjauksesta (väkisin keksitty suomennos Data Pilotille) voisi olla apua. Excelissä Pivot Table.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746344MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415418Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624279NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734142Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673901Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.751233- 3281095
- 601060
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32880Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831
