ostin kouluun laskimen sharp elsi mate el-230 vuonna 1982, tänään sitten alkoi numerot hiipumaan, sisällä oli kaksi AA paristoa, paristojen viimeinen suositeltu käyttöpäivä oli joulukuu 83, sharpin logo oli kyljessä ja japanin tekstiä.
kyllä 28:n vuoden käytöllä alkaa oleen hinta-laatu suhde kohillaan.
kylläpä kesti
18
626
Vastaukset
- fsdf
asd
- laskija
Sait tarkastamaan oman EL-556:n toimintaa, jonka hankin lukioon mennessäni niinkin äskettäin kuin vuonna 1988. Hyvin pelaa, pari nappia siellä vissiin on sisällä.
- Cheesus
Mun radiossa ei paristot kestä jatkuvaa soittammista kuin kolmisen päivää.
- cv
Jos sinulta löytyy mittaria niin mittaisitko paljonko löytyy vielä voltteja paristoista.
Kiinnostaisi tietää ;-)- paristot
Ei sitten niin minkäänlaista vuotoa, ulkonäkö kuin uudella, juuri pyörittelin sitä tuossa mikroskoopin alla .
jännite 1,525 v toisessa 1,522, pariston kyljessä teksti SHARP, JIS C8501 K.M.E Made in Japan.
vertailu mittaus uusi Varta AA, expd. JUN 2013, 1,594 v, Panasonic xtreme power AA expd. 1.2016, 1,563 v - 3.6
paristot kirjoitti:
Ei sitten niin minkäänlaista vuotoa, ulkonäkö kuin uudella, juuri pyörittelin sitä tuossa mikroskoopin alla .
jännite 1,525 v toisessa 1,522, pariston kyljessä teksti SHARP, JIS C8501 K.M.E Made in Japan.
vertailu mittaus uusi Varta AA, expd. JUN 2013, 1,594 v, Panasonic xtreme power AA expd. 1.2016, 1,563 vTommottet jännitteet ja laskin ei enää toimi?
- 0,5
3.6 kirjoitti:
Tommottet jännitteet ja laskin ei enää toimi?
Vähänkin kuormaa ja jännite putoaa, veikkaisin.
- 6.1
0,5 kirjoitti:
Vähänkin kuormaa ja jännite putoaa, veikkaisin.
Tosi mieshän mittaa jännitteetkin virtapuolella, ei suositella aloittelijoille eikä kannata mitata kovin pitkään.
- 6.1
6.1 kirjoitti:
Tosi mieshän mittaa jännitteetkin virtapuolella, ei suositella aloittelijoille eikä kannata mitata kovin pitkään.
Siis pelkkiä paristoja, joita epäilee jo "vajaiksi", en ota vastuuta, jos joku kokeilee hitsailla isotehoisella akulla.
- paristot
3.6 kirjoitti:
Tommottet jännitteet ja laskin ei enää toimi?
etkö osaa lukea...
- Anonyymi
6.1 kirjoitti:
Tosi mieshän mittaa jännitteetkin virtapuolella, ei suositella aloittelijoille eikä kannata mitata kovin pitkään.
No on mullakin se 0,1 ohmin vastus palanut DT-830:sta poikki.. savut ei päässeet ulos, tuoksui hyvin savuiselta siinä vaiheessa, kun patterit tuli vaihdettavaksi n. vuoden päästä.
- Anonyymi
Hieno aloitusviesti! Samaan liittyen, itse vaihdoin juuri EL-230 -laskimeen uudet AA-paristot (joissa viim.pvm 10 vuoden päästä) ja laskin pelaa kuin uutena. Niin, alkuperäisessä myyntipakkauksessa on myös ohjekirja ja ostoleima, laskin on näköjään ostettu 1983.
38-vuotinen laskin pääsee nyt talouden päälaskimeksi, kun olen kyllästynyt puhelimien laskimiin. :-) - Anonyymi
Patterin kulumista voisi edistää sillä että käyttää laskinta siihen mihin se on tarkoitettu. Mutta jos ei älli riitä niin voihan laskinta pitää laatikossakin muutaman vuosikymmenen. Ei ne paristot siinä miksikään mene.
- Anonyymi
Sattuu katsos olemaan funktiolaskimia ym., joita on tarvittu siellä älliä vaativissa paikoissa, sen verran monta että ei riitä kaikille käyttöä ja loput jäävät keräilyesineiksi. Laskimia on taloudessa n. 10 - 12 kpl.
Sama juttu kun jotkut eivät älyä, miten voi autoon tulla kilometrejä vuodessa vain esim. 1500 tai 5000. Niin, jos ei olisi viittä autoa vaan yksi, niin varmaan olisikin vuotuiset kilometrit 70 000, vaan kun sattuu olemaan mistä valita.
Paristot muuten vuotavat hyvin usein, käyttipä niitä tai ei. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sattuu katsos olemaan funktiolaskimia ym., joita on tarvittu siellä älliä vaativissa paikoissa, sen verran monta että ei riitä kaikille käyttöä ja loput jäävät keräilyesineiksi. Laskimia on taloudessa n. 10 - 12 kpl.
Sama juttu kun jotkut eivät älyä, miten voi autoon tulla kilometrejä vuodessa vain esim. 1500 tai 5000. Niin, jos ei olisi viittä autoa vaan yksi, niin varmaan olisikin vuotuiset kilometrit 70 000, vaan kun sattuu olemaan mistä valita.
Paristot muuten vuotavat hyvin usein, käyttipä niitä tai ei.Wau! Minulla on ollut yksi ja sama auto vuodesta 1997 ja kilometriä en muista kun en ole joulun jälkeen käyttäny sitä. Seuraava käyttö tulee alkukesästä kun ajan sen jkatsastukseen. Siinä tulee taas vajaa 5 kilsaa lisää.
"Patterin kulumista voisi edistää sillä että käyttää laskinta siihen mihin se on tarkoitettu. "
En tunne ketään joka käyttäisi laskinta muuhun kuin laskemiseen. Paitsi laskimen vanhetessaan ja on syystä tai toisesta on tullut käyttökelvottomaksi, voi sillä yrittää heittää vesilintua, mikä on kylläkin kiellettyä. Radioasemien kuunteleminen ELSI-230 kuluttaa liikaa paristoja.
- Anonyymi
En oikein jaksa uskoa että paristot vuodelta 1982-83 olisivat vielä vuotamattomia ja kunnossa. Meillä jäi paristot sisään erääseen videopelikonsoliin ainakin 25 vuodeksi, ellei jopa pidempäänkin ja kun se sieltä kylmästä varastosta otettiin esille, paristot oli ruostuneet täysin paskaksi ja vuotaneet sisältönsä vastenmieliseksi paskamössöksi paristokotelon sisälle. Myös virtakielekkeet paristotilassa oli täysin ruostuneet pilalle, toisessa päässä oli pelkkää ruskeaa voileipäkeksimäistä rapeaa murenevaa ruostetta enää jäljellä.
Onneksi konsolin sisuskalut olivat säästyneet kun laite oli tullut varastoitua oikein päin, eli patterikotelo alaspäin.
Oma Casio fx-115d on muistaakseni vuodelta 1991 ja toimii aurinkokennonsa avulla edelleen. Patterin (GR927 -tyyppi) otin pois jo muistaakseni 2000-luvulla mahdollisten vuotovahinkojen välttämiseksi kun se oli menettänyt virtansa.
Aktiivikäyttöikänsä aikana se tui ainakin kerran vaihdetuksi uuteen. - Anonyymi
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.obry.ti5x&hl=en_US&gl=US
Tuo Emulator for TI-59 Calculator on kännyssä ja osaaminen on sieltä 1977 -
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711053Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv7910218- 474271
- 243972
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353766Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573659No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413503Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni83476- 533193
- 422915