Onko joku yhteys?

Onko joku yhteys?

Olen lueskellut tätä palstaa ja otan osaa!

Ihmettelen kuitenkin palstalaisten kirjoitustaitoa: - kirjoitetaan sanoja yhteen, ei aloiteta lausetta isolla kirjaimella, ei laiteta välilyöntiä pisteen ja pilkun jälkeen eikä välitetä muistakaan alkeellisista kirjoitussäännöistä. Ihan kuin moni ei olisi käynyt peruskoulua ollenkaan!

Onko joku yhteys onnettomuuksien ja kirjoitusvirheitten kanssa?

Toki tämä palsta on hyvä purkautumispaikka onnettomuuksien kertomiselle, mutta eikö voisi edes vähän yrittää noudattaa alkeellisia kirjoitussääntöjä? Olisi helpompi lukea tekstejä!

Tiedän että tulee takaisin "pilkun- ym mitä vain nimittelyjä", mutta en välitä.

Tässä kertauksena joitakin yksinkertaisia kirjoitussääntöjä:
- Uusi lause aloitetaan isolla kirjaimella.
- Pilkun, pisteen, huutomerkin ja kysymysmerkin jälkeen tulee tyhjälyönti. Eli huomaatteko?
(ei siis näin: ... tulee tyhjälyönti.eli huomaatteko).
- Ennen ja jälkeen ( ja ) merkkiä tulee myös tyhjälyönti. (näin siis) ja sitten jatketaan.

Selviytymistä kaikille!

7

906

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loogisesti on

      Joo, on.

    • 19+15

      Etpä taida olla mikään ruudinkeksijä...:D

      Oliko mahdollisesti ainut palsta, jolla pääsit edes jotenkin pätemään?

      Huomaamme kirjoituksestasi, että kirjoitustaito yksin ei tuo sivistystä.

      "Tiedän että tulee takaisin "pilkun- ym mitä vain nimittelyjä", mutta en välitä." -> tässäkin kirjoittamassasi lauseessa on virhe!

      • Minun puolisonikin unohtaa isot kirjaimet. Se on pieni ongelma josta ei tarvitse välittää. Tärkeintä on, että en päätynyt omaishoitajaksi.


    • luenn

      aika tyhjää on elämäsi jos pitää siellä nipottaa.. johtuisko siitä että toimittajan ammatti oli tärkeydessään rankattu tilalle 205, kauas kaikkien hoiva ja palvelualojen jälkeen! esim raporttien laadintaan on oikeinkirjoitusohjeet, mutta jos koet avoimen nettipalstan virallisena foorumina, olet erehtynyt.
      siirry takasin runkkusivulle tai yliopistolle tai mistä oletkaan paskantärkeytesi saanut.

    • studielyan

      On mahdollista että joskus esim kolarin seurauksena on saanut tällin ja aivovamman ja se voi näkyä kirjoitustaidottomuutena. On kuitenkin paljon ihmisiä jotka eivät ole loukkaantuneet eivätkä silti osaa kirjoittaa. Mutta mitä se sulle kuuluu? Vaikka suurin osa viesteistä alkaa nykyään olla epäasiallisia, kyllä jotkut voi oikeasti etsiä palstoilta vertaiskokemuksia.

      Jos esim vaikeasta kolarista jää edes henkiin, oikeinkirjoitus ei ole ensimmäisenä tärkeysjärjestyksessä. Viestissäsi voi nähdä myös rasismia.

      Myötäelämisen kyky on yksi parhaita lahjoja mitä ihmisellä voi olla. Itse taidat olla tunnevammainen ääliö, jolla ei tuota taitoa ole. Maailmassa on pahuutta juuri kaltaistesi katkerien ihmisten takia: ootte niin väärässä paikassa.

      • kirjoittettaaan

        olenkanssa samaaa miieltäettäsaa kirjuuttaa jaei tarvii vällittääsittenyhtäänkirjutussännöstö eikätarvihelaitellakaikenmaailmanpilkkkujjaeikämuutakkaan siitävaankirjoittammaan eikätarhvihekenennkäänsekauntuamitensitä kirjottaanöäinon


      • Voisi vähän viitsiä

        Vai että rasismia?

        Nykyajan sössötystä.

        Joku kiinnittää huomiota siihen, miten nimenomaan tällä palstalla ei noudateta alkeellisimpiakaan kirjoitussääntöjä. Eikö ole hyvä, että otetaan asia esille, jotta saataisiin parannusta tilanteeseen?

        "On mahdollista että joskus esim kolarin seurauksena on saanut tällin ja aivovamman ja se voi näkyä kirjoitustaidottomuutena" - huomio on ihan jees. Silloin ymmärtää tietysti.

        Asiaan tuli selitys.
        En usko kuitenkaan, että näin on kaikissa tapauksissa.

        Vastauksesi on muilta osin pateettinen.

        "Myötäelämisen kyky on yksi parhaita lahjoja mitä ihmisellä voi olla. Itse taidat olla tunnevammainen ääliö, jolla ei tuota taitoa ole. Maailmassa on pahuutta juuri kaltaistesi katkerien ihmisten takia: ootte niin väärässä paikassa." - nyyhkyvuodatuksesi on vailla vertaa! Niin pateettista tekstiä, että ei voi muuta kuin ihmetellä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      2531
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      939
    3. 61
      915
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      266
      797
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      133
      752
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      56
      686
    7. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      67
      624
    8. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      612
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      595
    10. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      63
      567
    Aihe