Hevosvoimalukemat

1.6 ja 2.0

Kokeilin työkaverin vanhakoppaista 2.0-Focusta. Omaan 1.6-vanhakoppaiseen verrattuna tehoa on vain 30 hv enemmän (100 vs. 130). Olisin luullut, että ero (30%) ei ole merkittävä, mutta kattia kanssa!

Kaksilitrainen vääntää ihan eri tavalla jo tyhjäkäynnillä. Sitten jossain 3000:n paikkeilla alkaa paljastumaan koneen toinen luonne ja 4000:ssa kone potkaisee oikein kunnolla ja ratista saa pitää kiinni! :) Ohjaus vetelee (vähän), perä painuu ja fokkeri hyökkää perheautoksi varsin kiukkuisesti. Kumi lyö helposti tyhjää.

Varsinkin ohitukset menevät kaksilitraisella kuin leikki: vitosellakin linkoaa reippaasti ohi. :)

Eipä ne numerot kerro ihan kaikkea ainakaan meikäläiselle. Alkoi 2.0 kiinnostamaan. :)

2.0 on hiljaisempi ja kytkin tarraa jämäkämmin kiinni.

10

587

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mbe320cdi

      Kyllä noi kakslitraset on ihan mopoja Mersuun verrattuna. Esim mulla on 203hp

    • Auto Masentaja 2

      Kertokaas nyt rehellisesti, kuinka LYHYT teillä on?
      Kaikihan heti kyllä näkevät, että lyhyt se on, mutta ne numerot, ne numerot...!

    • Aikuisten oikeasti kuka jaksaa innostua jostain 2.0 Focuksesta.. Mopo mikä mopo. Onhan se ihan ok jos vertaat 1.6:een mutta en sitä ripeäksi kutsuis. Mitähän sanot RS:stä? Sillä varmasti pääsee raketin lailla kuuhun.

    • 120 000 km

      Vaan odotapa kun tulee talviliukkaat niin et saa mitenkään 2-litraisen tehoja tiehen, paitsi jos tie on kuiva ja kitkarenkaat alla.

      Mulle voima tarkoittaa ajomukavuutta ja ohitusturvallisuutta. Kumin polttaminen ei ole aikuisten hommaa.

    • tyyttsrgsr

      Juu kyllä jää moni 150 heppanen 130 hummaselle focukselle. Noi lukemat ei todellakaan puhu mitään. Itellä 2-litranen farmari ja mukavasti liikkuu. Ohitusturvallisuus aivan omaa luokkaansa ja ei ole huolia/murheita, niinkuin pikku-focuksissa.

    • TigerFocus and man

      Mulla on 2 litrainen automaatti Focus ja Mersuja ohitelen milloin vain ihan huvikseni. Yksikään auto ei ole päässyt vielä minusta ohi. Focus on ihan ralliauto!

    • Kiihtyi kuin tauti!

      Ykköskoppainen Focus kiihtyi reilussa 9 sekunnissa sataseen.

      Nykyään pitää olla 160 heppaa ja seitsemän vaihdetta, että päästään edes alle kympin.

      • hehkuvapakoputki

        Turvallisuus painaa, ja kummalla mielummmin törmäilet? ;D))


    • kokeillut

      ykskutonen pikkufocus kelaa tuskallisen hitaasti 170 km/h mittariin. iso focus ottaa motarilla 215 km/h. mittarinopeuksia.

      • jyppiii

        Tullu ajeltua uudempikoppaisilla 2,0 litraisilla focuksilla, eikä yksikään vedä vertoja 1 koppaselle 2,0 litraiselle focukselle! Kyllä tuo 1 koppasen raaserimylly on vaan kova peli:) Ei pysy perässä yksikään muu merkki samoilla hevosvoimilla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      165
      2610
    2. 80
      1117
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1015
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      986
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      78
      846
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      86
      702
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      101
      611
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      552
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      508
    Aihe