Olen lukenut nyt useamman tunnin täältä internetin syövereistä ihmisten kurjia kertomuksia vaikeista elämäntilanteistaan, tai valitustaan yleensä elämästään. Toisinaan tekisi vain mieli sanoa ihmislle, että ajattelisivat tilanteitaan erilaisista näkövinkkeleistä.
Ja nyt joka vähintään jokatoinen lukija ajattelee, että mikä oikeus mulla on tulla sanomaan tälläistä, et voi tietää miltä tuntuu kun vauva pitää hereillä koko ajan tai miltä tuntuu se tai se, ongelma jota vanhemmuus on vain pahentanut.
Ja kyllä, sanon, asiat voisivat olla aina huonommin. Pienistä ilon asioista pitää ja saa pitää kiinni kynsin ja hampain, koska se on ainut asia millä kurjuuden keskellä useimmiten jaksaa elää. Ja elämä ei aina ole niin kurjaa, miltä se näyttää, sitä ihmiset vain unohtavat ne pienet asiat nopeasti.
Sairastuin syöpään 21 vuotiaana, vuosi meni siinä niin sumussa ettei sitä edes älynnyt olleensa toinen jalka haudassa. Sitten kun sen älysi niin se iski vasten kasvoja, kuolemaa pelkäsi ja kaikki hyvä mitä näki ympärillään tuotti tuskaa, koska sen voisi vielä menettää.
Hoitojen aikana tutustuin mieheeni, sairasti samaista syöpää ja ystävystyimme. ja siitä se lähti. Sain kuulla olevani raskaana samalla viikolla kuin mieheni sai kuulla syövän uusiutumisesta. Mies menehtyi ennen kuin ehti nähdä kaksospoikien syntymää.
Ja kyllä voin sanoa että 3 vuotiaiden poikien äitinä toisinaan mietin, että millä sitä on tänne asti edes jaksettu. Pelon ja surun murtamana minä iloitsen pienistä asioista. Yksin minä jäin ja löysin itseni ihmisten keskeltä. Ei tarvinnut kuin pyytää vähän tukea, niin sitä sai, hyvinkin yllättäviltä suunnilta. Ja jopa silloin kuin tuntui että johonkin asiaan ei varmasti saisi tukea, sitäkin sai, jos jaksoi etsiä.
Ja te jotka mietitte jaksamistanne ja sitä kuinka väsyneitä olette, oletteko todella pyytäneet siihen apua, apua oikeilta ihmisiltä? Joskus on hyvä vain myöntää itselleen ettei jaksa, ja se ei ole maailman loppu. Sitä jaksaa jopa paremmin kun myöntää ettei pysty kaikkeen eikä pyrikkään siihen. Sitä huomaa saavansa paljon enemmän aikaakin kun pysähtyy hetkeksi ja hengittää välillä. Aina kannattaa yrittää.
Lämmintä loppusyksyä vaan kaikille.
Pienet asiat auttavat, kun suuret kaatavat.
1
740
Vastaukset
- ja
hienoa että jaksat vielä iloita. Mutta kun masennus...ei sairaat yleensä ajattele, että tilanteet voisivat olla pahemminkin..(?) Tai siis, Mitä lohtua siitä on masentuneelle...kertoa että asiat voisivat olla sulla pahemminkin...se kuulostaa hänen korvassaan omien ongelmiensa vähättelyä, ja siitä ei ole hoitokeinoksi...
esimerkiksi minä, olen kyllä hakenut apua OIKEILTA henkilöiltä, ja nimen omaan siellä niitä vähäteltiin.
En minä ainakaan jaksa iloita pienistä asioista, kun muuten on elämä kurjaa...energia menee siihen että suoriutuu päivästä toisensa jälkeen...pienet asiat eivät ole mitään siinä vieressä, jos muuten elämä on tuskaa...ne ovat vain muistoja vanhasta elämästäni...elämästä jota en ole vielä toistaiseksi ainakaan saanut takaisin...
jatkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1578362KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4427469Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743844Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521513551Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1123009Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään512607- 1262026
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231863Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv361684Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811530