Aselaki, onko paluuta entiseen

vain metsästäjä

Nyt kun eduskunta "suuressa viisaudessaan" hyväksyi uuden aselain, niin mitä tavan kansalainen enää voi tehdä, äänestää seuraavissa eduskuntavaaleissa niitä henkilöitä tai puolueita jotka vastustivat aselakiesitystä. Minä ainakin aion vaihtaa puoluetta ja äänestää esim. perussuomalaisia.

7

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NRA

      Se on, koska aselain 2-vaihe tulee seuraavan eduskunnan käsittelyyn.

    • Pahoille palkkansa

      Kaikki muut puolueet painosti ehdokkaansa ryhmä-äänestykseen, vain parin edustajan poikkeusta lukuunottamatta.
      Miksi Suomessa onkaan vielä Banaani-valtioita alkeellisempi järjestelmä: nyt elannon kassa, tai muurari-Pertti
      voi olla päättämässä miljardien käytöstä, ja käyttävät ne lähes poikkeusta ilman vähäisintäkään "maalaisjärkeä", ja vielä kaikkeen mikä on normaalia oikeustajua vastaan.
      Ei mitään vastaan näitä ammatteja, mutta jos itse olen leikkaussalissa vakavassa leikkauksessa, en haluaisi että minua tulee sinne leikkaamaan "Kirvesmies", jokaisella on ammattinsa !!
      Banaani-valtioissakaan ei pääse politiikkaan kerjäläinen kadulta mukaan, vaan ehdokkaiksi pääsevät,
      valitsevat puolueet tarkoin.
      Samoin Suomen tulisi olla poliittisesti nähtynä liikeyritys ja nimenomaisten kansanedustajien tulisi olla maalaisjärjellä varustetut asiansa osaavat henkilöt, eikä niinkuin nyt : idiootit ajamassa omaa
      ideologiaa; utopiaansa johon kansalaiset eivät heille ikinä ääniään antaneet.
      Näen myös ainoana vaihtoena äänestää PS:ää, ja toivon samalla, että he saavat kunnollisen äänivyöryn
      ja että he eivät ikinä menetä selkärankaansa, ryhdy antamaan utopisteille periksi, vaan vaalivat reaaliteettejä ja maalaisjärjellä ajattelua.

      • demokratia on banaanivaltion tasoa. Mitään pientäkään vääryyttä ei ole mahdollisuutta korjata eduskunnassa poliittisen järjestelmän takia.
        Hyvänä esimerkkinä on jätelaki ja aselaki.


      • veteraanien perintö
        MarkkuP kirjoitti:

        demokratia on banaanivaltion tasoa. Mitään pientäkään vääryyttä ei ole mahdollisuutta korjata eduskunnassa poliittisen järjestelmän takia.
        Hyvänä esimerkkinä on jätelaki ja aselaki.

        Nostamalla luonnonvoimat poliittisia virkamiesryhmiä ym päättäjiä vastaan, eli
        hirven- ja valkohännänmetsästyksen rajoittaminen, saalistetaan 1kpl / v / seurue jolloin on näyttöä siitä, että kuitenkin yritämme ja tarvitsemme tuliluikkuja.
        10 vuodessa hirvikanta n. 50-kertaistuu, silloin on hyvät senssit rukata aselakia ja takanamme on riittävän vahva voima asiantuntijoiden, harrastajien ja sidosryhmien tietämyksen pumppaamiseen lainsäätäjiin.

        Valtavat liikenne- ja metsätuhoseuraamukset vain vahvistavat kuulluksi jättämättömien asiaa, jokaisesta kolarista ja metsätuhosta voimme osoittaa syyllisiä Arkadianm. ja ministeriöiden suunnalta.

        P.S. muistakaa äänestää P.S. ainakin kaksissa seuraavissa eduskuntavaaleissa.


    • .30-06 springfield

      Monikaan lain puolesta nappia painanut poliitikko ei edes ymmärtänyt, että äänestäminen oli kannanotto. Seuraavassa kappaleessa mainitun imbesillin kansanedustajan toiminta on äänestyksen kannalta melko kuvaavaa. Vastaavanlaisia ulostuloja on odotettavissa. Poliittinen hintalappukin sille löytynee ensi kevään vaaleissa.

      Hiljattain Radio Hämeen Politiikan puhemyllyssä Sdp:n edustaja Tarja Filatov ennätti jo päivittelemään aselain oikeusvaikutuksia, jonka puolesta oli kylläkin sujuvasti äänestänyt. Laki näet sysää lääkärille velvollisuuden ilmoittaa henkilöstä, joka on mahdollisesti sopimaton pitämään hallussaan ampuma-asetta. Ohjelmassa Filatov toteaa seuraavasti: " OTTAMATTA KANTAA ITSE ASIAAN, MINUSTA TÄMÄ ON AIKA VAARALLINEN TIE."

      Sdp:n ja Filatovin kanta ei nyt mitenkään ollut yllätys, mutta yllätys on kuitenkin se, että kansanedustaja ei edes ymmärrä äänestäneensä!? Filatoville ja monelle muulle lain puolesta tietämättään äänestäneelle voi vain todeta, että älykkyysosamäärän olisi hyvä olla kengän numeroa suurempi.

      • oli seurata tv-uutisista äsken nähtyä jätevesilain käsittelyä. Lakiesitys todettiin perustuslain vastaiseksi ja aiotaan vetää uudelleen valmisteluun. Valtamedia unohti täysin perustuslainvastaisen aselakiesityksen, joka hyväksyttiin.
        Tämä lienee tarkoituksellista.


      • liittyminen
        MarkkuP kirjoitti:

        oli seurata tv-uutisista äsken nähtyä jätevesilain käsittelyä. Lakiesitys todettiin perustuslain vastaiseksi ja aiotaan vetää uudelleen valmisteluun. Valtamedia unohti täysin perustuslainvastaisen aselakiesityksen, joka hyväksyttiin.
        Tämä lienee tarkoituksellista.

        ja perustuslaki aikanaan menivätkään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      151
      4886
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3576
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      86
      2096
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1991
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1989
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1468
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe