Sitten kun siunaatte homot saatte piispat huomata, että 50 % kansasta jättää evl. kirkon.
Homot piispoille tärkeämmät kuin maan köyhät, niinkö?
7
145
Vastaukset
- Erikoista puuhaa
senkummemmin kirkossa kuin yhteiskunnassa.
Arkkipiispa Mäkinen toivoo homojen ymmärtämystä.
Mitä hän on tehnyt köyhien hyväksi.
Ovatko herratkin homoja? - AntiChrisu
Ei teitä äärikristtittyjä homofobikkoja ole kuin alle 10% kirkon jäsenistä eli
vaikka kaikki eroaisitte, niin ei kirkon jäsenmäärä alle puolen mene.
Luultavampaa on että jos kirkko jatkaa ihmisoikeuksien vastaisella tiellä niin
kirkon jättävät kaikki tapakristityt eli sitten kirkkoon jäävät aitokristityt eli te alle 10%.
Kummankohan tien luulet kirkon valitsevan.
2 vuoden kuluttua kirkossa siunataan avioliittoon miespareja ja naispareja samalla kaavalla
kuin muitakin tai kirkko menettää valtaosan jäsenistään.Konservatiiviset tahtovat kirkosta jonkun lahkon eli tahtoisivat omistaa ev. lut. -kirkot, joissa ei saa toimia enää naispapit. Taitavat ottaa arkkipiispakseen tämän potkut saaneen pastori Vesku Kiertokari, joka vastustaa naispappeutta ja homojen siunaamista/rukoushetkeä/vihkimistä. Konservatiivit myöskin tahtovat kysyä ilmeisesti sellaisen kysymyksen, että mikä suhde puolisolla on kirkkoon...jos vastaa eronnut kirkosta niin heti todetaan: "seuraava". :) Eli jos kirkko todellakin menee siihen pisteeseen että konservatiivit saavat jalan oven väliin niin aika monelta kirkon naistyöntekijältäkin menee työpaikka. Elääkö Suomi sitten työttömyydellä kun konservatiivisiä tulee kirkossa olevien kuunnella.
Ennemminkin tulisi kirkon pitää pintansa ja olla kuuntelematta konservatiivisiä ihmisiä, joita ei onneksi kovinkaan montaa taida olla tai he ovat jo siirtyneet noihin lahkoihin hellareihin, vapaakirkkoon tai adventti kirkkoon jne. Mikseivät he sinne siirry jos tahtovat ylipäätänsä päättää miten se enemmistö (=tapakristityt) tulisi harjoittaa kirkossa istumista tai seisomista.
Konservatiivit tässä tahtovat ohjailla kirkkoja ja pitää ihmisten elämän hyvin kaavamaisella tasolla. Vessassa käyntikin on jossakin heidän mielestä synti, eikä poikkeusta sallita.
Entäs sitten? Minusta on hyvin ikävää keskustella teidän konservatiivisten ihmisten kanssa, kunnette hyväksy että eletään nyt eikä silloin kun Raamattu kirjoitettiin tai Jeesus mahdollisesti syntyi. Kaikilla vaan on oikeus erota kirkosta tai liittyä kirkkoon, eikö? Sitä en tosin ymmärrä, että se eroaminen tapahtuu vain tietystä syystä konservatiivisilä ihmisillä. Itselläni oli monta syytä: en halua käydä kirkossa, en usko yhteenkään Jumalaan, en käytä koskaan kirkon palveluja, en halua maksaa kirkollisveroa jne.
Konservatiivisille ihmisille kirkosta eroamiseen riittää näköjään vain se yksi perusteellinen syy ja se on se että homot tahtoisivat päästä kirkosta vihille, vaikka te uskotte Jumalaan, käytte säännöllisesti kirkossa, haluatte maksaa kirkollisveroa, käyttää joskus kirkon palveluja!?
Konservatiivisten ihmisten maailmankuvaa ei saa horjuttaa tai millään lailla pilkata vaikka HE tässä porukalla homoja pilkkaa, syrjii ja päälle räkii!?- 60 pros kansasta
seksuaalisuus yleensä ovat sulle,aloittaja, se ongelma.
- joo-joo-joo
Homoja on helpompaa puolustaa, koska julkinen media ja mm. monet julkimot, joilla on suuri ääni, ovat nyt kovasti heidän puolellaan.
Ketäpä kiinnostaisivat köyhät, lapset, yksinhuoltajat, mielenterveyspotilaat, alkoholiongelmaiset, maahanmuuttajat.
Ei heissä ole mitään mediaseksikkyyttä.
Homoilla saa kultaa ja kunniaa ja verorahoja ....tosin verorahoja hiukan epäilen pidemmällä tähtäyksellä. - frii.alla.hupa
joo-joo-joo kirjoitti:
Homoja on helpompaa puolustaa, koska julkinen media ja mm. monet julkimot, joilla on suuri ääni, ovat nyt kovasti heidän puolellaan.
Ketäpä kiinnostaisivat köyhät, lapset, yksinhuoltajat, mielenterveyspotilaat, alkoholiongelmaiset, maahanmuuttajat.
Ei heissä ole mitään mediaseksikkyyttä.
Homoilla saa kultaa ja kunniaa ja verorahoja ....tosin verorahoja hiukan epäilen pidemmällä tähtäyksellä.Haluaa että homosuhteet siunataan, koska kuka enää silloin voi puuttua heidän vieraissa juoksemiseensa tai muihin perversioihinsa.
Eläköön vapaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576503Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3465560Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1685196Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1414972Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204230Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite422901Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202726Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32498Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282467- 792156