Sitten kun siunaatte homot saatte piispat huomata, että 50 % kansasta jättää evl. kirkon.
Homot piispoille tärkeämmät kuin maan köyhät, niinkö?
7
125
Vastaukset
- Erikoista puuhaa
senkummemmin kirkossa kuin yhteiskunnassa.
Arkkipiispa Mäkinen toivoo homojen ymmärtämystä.
Mitä hän on tehnyt köyhien hyväksi.
Ovatko herratkin homoja? - AntiChrisu
Ei teitä äärikristtittyjä homofobikkoja ole kuin alle 10% kirkon jäsenistä eli
vaikka kaikki eroaisitte, niin ei kirkon jäsenmäärä alle puolen mene.
Luultavampaa on että jos kirkko jatkaa ihmisoikeuksien vastaisella tiellä niin
kirkon jättävät kaikki tapakristityt eli sitten kirkkoon jäävät aitokristityt eli te alle 10%.
Kummankohan tien luulet kirkon valitsevan.
2 vuoden kuluttua kirkossa siunataan avioliittoon miespareja ja naispareja samalla kaavalla
kuin muitakin tai kirkko menettää valtaosan jäsenistään.Konservatiiviset tahtovat kirkosta jonkun lahkon eli tahtoisivat omistaa ev. lut. -kirkot, joissa ei saa toimia enää naispapit. Taitavat ottaa arkkipiispakseen tämän potkut saaneen pastori Vesku Kiertokari, joka vastustaa naispappeutta ja homojen siunaamista/rukoushetkeä/vihkimistä. Konservatiivit myöskin tahtovat kysyä ilmeisesti sellaisen kysymyksen, että mikä suhde puolisolla on kirkkoon...jos vastaa eronnut kirkosta niin heti todetaan: "seuraava". :) Eli jos kirkko todellakin menee siihen pisteeseen että konservatiivit saavat jalan oven väliin niin aika monelta kirkon naistyöntekijältäkin menee työpaikka. Elääkö Suomi sitten työttömyydellä kun konservatiivisiä tulee kirkossa olevien kuunnella.
Ennemminkin tulisi kirkon pitää pintansa ja olla kuuntelematta konservatiivisiä ihmisiä, joita ei onneksi kovinkaan montaa taida olla tai he ovat jo siirtyneet noihin lahkoihin hellareihin, vapaakirkkoon tai adventti kirkkoon jne. Mikseivät he sinne siirry jos tahtovat ylipäätänsä päättää miten se enemmistö (=tapakristityt) tulisi harjoittaa kirkossa istumista tai seisomista.
Konservatiivit tässä tahtovat ohjailla kirkkoja ja pitää ihmisten elämän hyvin kaavamaisella tasolla. Vessassa käyntikin on jossakin heidän mielestä synti, eikä poikkeusta sallita.
Entäs sitten? Minusta on hyvin ikävää keskustella teidän konservatiivisten ihmisten kanssa, kunnette hyväksy että eletään nyt eikä silloin kun Raamattu kirjoitettiin tai Jeesus mahdollisesti syntyi. Kaikilla vaan on oikeus erota kirkosta tai liittyä kirkkoon, eikö? Sitä en tosin ymmärrä, että se eroaminen tapahtuu vain tietystä syystä konservatiivisilä ihmisillä. Itselläni oli monta syytä: en halua käydä kirkossa, en usko yhteenkään Jumalaan, en käytä koskaan kirkon palveluja, en halua maksaa kirkollisveroa jne.
Konservatiivisille ihmisille kirkosta eroamiseen riittää näköjään vain se yksi perusteellinen syy ja se on se että homot tahtoisivat päästä kirkosta vihille, vaikka te uskotte Jumalaan, käytte säännöllisesti kirkossa, haluatte maksaa kirkollisveroa, käyttää joskus kirkon palveluja!?
Konservatiivisten ihmisten maailmankuvaa ei saa horjuttaa tai millään lailla pilkata vaikka HE tässä porukalla homoja pilkkaa, syrjii ja päälle räkii!?- 60 pros kansasta
seksuaalisuus yleensä ovat sulle,aloittaja, se ongelma.
- joo-joo-joo
Homoja on helpompaa puolustaa, koska julkinen media ja mm. monet julkimot, joilla on suuri ääni, ovat nyt kovasti heidän puolellaan.
Ketäpä kiinnostaisivat köyhät, lapset, yksinhuoltajat, mielenterveyspotilaat, alkoholiongelmaiset, maahanmuuttajat.
Ei heissä ole mitään mediaseksikkyyttä.
Homoilla saa kultaa ja kunniaa ja verorahoja ....tosin verorahoja hiukan epäilen pidemmällä tähtäyksellä. - frii.alla.hupa
joo-joo-joo kirjoitti:
Homoja on helpompaa puolustaa, koska julkinen media ja mm. monet julkimot, joilla on suuri ääni, ovat nyt kovasti heidän puolellaan.
Ketäpä kiinnostaisivat köyhät, lapset, yksinhuoltajat, mielenterveyspotilaat, alkoholiongelmaiset, maahanmuuttajat.
Ei heissä ole mitään mediaseksikkyyttä.
Homoilla saa kultaa ja kunniaa ja verorahoja ....tosin verorahoja hiukan epäilen pidemmällä tähtäyksellä.Haluaa että homosuhteet siunataan, koska kuka enää silloin voi puuttua heidän vieraissa juoksemiseensa tai muihin perversioihinsa.
Eläköön vapaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1372415Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3461880- 401557
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311383Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281310Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104850Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752