Gambian viranomaiset ovat päättäneet periä
1.11.2010 alkaen kaikilta yli 2-vuotiailta
20 euron suuruisen maastapoistumismaksun.
Maksu suoritetaan lähtöselvityksen yhteydessä
käteisellä euroina
Hullua...Eikö?
Eli jos ei maksa saako jäädä?!
Maastapoistumisvero
8
1111
Vastaukset
- matkaaja69
onko oikeesti näin? HULLUA joo!
- Veijareita
Taitaa taas Gambian pojilla olla yksi konsti lisää vedättää turisteja.
Saakohan maksusta kuitin? Epäilen.
Entä jos tarjoaa vaan jotain korttia?
Miten olisi kadulla kävelymaksu?
Uimavero ja torilla maksamismaksu? - the gambia
On , oikeesti ... euroina tai dalaseina. Sanoivat vaan, jos ei maksa niin en lähde. ... Ja kuitin saa
Kyllä asia näin on. 1.11-10 alkaen Maksettava 20 e tai 820 dalasia. Saa jonkunlaisen "verolipun" maksusta, joka näytetään passintarkastuksessa, läpivalaisussa ym. En tiedä, jos ei ole rahaa maksaa niin voiko jäädä sinne.
Melkosen kallista touhua.- *tuhlaaja
Täytyy pitää huolta et on rahaa vielä kun lähtee maasta. Mulla ainaki viimeeks meni kaikki mahdollinen ja mahdoton valuutta ennen poislähtöä. Muutama kolikko oli taskun pohjalla et koneessa sain juotavaa:)
- 26
Kyse on lentokentän parannukseen käytettävästä maksusta eli ihan normaali lentokenttävero. Gambialaiseen tapaan se vain vähemmän fiksusti peritään suoraan turisteilta kentällä eikä lentoyhtiöiltä lippumaksujen mukana. On vissiin heidän mielestä kätevämpää näin. Eihän tuo mikään suuri maksu ole, mutta ei kannata siis tyhjin taskuin lentokentälle lähteä.
- Piitu10
Mitä noilla feikkiveroilla on panannettu, kysyn minä? Turistien vedättämistä ja lisää matkan hintaa. kannattaisi tjären avata uusi reitti johonkin toiseen Afrikan kohteeseen välittömästi. päästäisiin eroon myös seksilomailijoista samalla.
- huuhaa juttu,
Piitu10 kirjoitti:
Mitä noilla feikkiveroilla on panannettu, kysyn minä? Turistien vedättämistä ja lisää matkan hintaa. kannattaisi tjären avata uusi reitti johonkin toiseen Afrikan kohteeseen välittömästi. päästäisiin eroon myös seksilomailijoista samalla.
mutta et kai tosissasi kuvittele,että muualla ei käy "seksimatkailijoita"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297430Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3256622Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334930HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.984573Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974329"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153780