Ian McEwan: Polte

alvari.raappavaara

Varsinaisen sankarin on suosikkikirjailija luonut uusimmassaan. Nobelillakin palkittu professori Beard on perso niin ruualle, viinalle, naisille kuin kunniallekin. Tässä satiiriksikin sanotussa teoksessa seurataan Beardin vaiheita viiden vuoden välein asettuvista kulminaatiopisteistä tarkastellen. Vaikka McEwanin minäkertojan tajunnanvirta risteileekin villisti varhaislapsuudesta tulevaan.
Ekaosa tapahtuu vuonna 2000. Nobelista on jo aikaa, uutta tiedettä ei synny ja professori lentelee, tietenkin toisten laskuun, sekalaisista konferenseista seminaareihin yrittäen edes jotenkin pysyä jyvällä mitä tieteenalallaan tapahtuu. Energiakriisi ja ilmaston lämpeneminen kolkuttelee ovella, joten brittihallitus päättää sijoittaa tulevaisuuteen ja uuden, uusiutuvan energialähteen kehittelyyn. Beard saa kunniaviran johtaa uutta tutkimuskeskusta, väljällä budjetilla ja runsailla resursseilla. Päivä viikossa menee viranhoidossa, muu aika mielitekojen ja julkisuuden parissa hääräillen. Kohta saa tuulimyllyhankkeet jäädä syrjään, kun lahjakas alainen jättää muistion synteettisen yhteyttämisen energiamahdollisuuksista. Valitettavasti vaihdossa menee tiedetyöläiselle professorin vaimokin, viides. Henkihän siinä lähtee nuoremmalta tieteentekijältä, ja kunniavirka Beardilta. Onneksi muistiinpanot jäävät proffalle ja hän voi patentoida ideoita omiin nimiinsä.

Beardiin kirjoittaja on koonnut liki kaikki inhottavan ihmisen ominaisuudet. Lopputulos on karmea, mutta hauska. Ja taustalla pyörivä iso aihe, usko tieteeseen ja sen kykyyn ratkaista suuria ongelmia, ei jää mässäilyn alle.
Kolmannessa, liki nykypäivässä tapahtuvassa osassa suuri keksintö on lopulta käynnistämistä vaille valmis. Aurinkokennot kököttävät USAn Uuden Mexicon erämaassa, soittokunta treenaa käynnistysjuhlaa varten, ilmavoimien ylilento tilattuna ja mammona kunnian kera odottaa keksijää ihan nurkan takana.
Monissa McEwanin kirjoissa on liki sekunnilleen kuvattuna se ratkaiseva sekunti, josta kaikki kääntyy, yleensä pieleen. Tässäkin sen löytää, kun tarkoin lukee ja jääkarhusta, tuosta ilmastonmuutoksen symbolista on kyse.
Varsinainen suuri loppukohtaus, kun väärä oikaistaan ja tilit tasataan, alkaa juuri silloin kun kirja loppuu.
Kertojana McEwan on loistava. Niin ihmiset, maisemat kuin talotkin elävät tekstissä. Ruuista puhumattakaan.

Rohkenen suositella hauskimpana McEwanina. Tähän mennessä.

0

716

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

        Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
        Ikävä
        84
        1281
      2. Millä nimellä

        kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
        Ikävä
        42
        834
      3. Haapaveden upea kurvikuningatar

        No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
        Haapavesi
        77
        790
      4. Pisa-tulokset.....

        Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
        Maailman menoa
        245
        723
      5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

        Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
        Ikävä
        35
        601
      6. Sinulle viestiä

        Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
        Ikävä
        46
        585
      7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

        WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
        Ikävä
        80
        582
      8. 37
        532
      9. Tiedät että on

        Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
        Ikävä
        25
        522
      10. Jos ajattelit että

        Annan anteeksi niin en anna.
        Ikävä
        28
        497
      Aihe