Tuossakin hölmö Audin kuljettaja olisi päässyt pienellä kaasuttelulla ja jarruttelulla tilanteesta ohi,
samoin idiootti aura-auton kuljettaja olisi mennyt kytkinpohjassa ja pienellä kaasuttelulla letkan ohi,
Hahhaa hölmöt on hölmöjä.
http://www.voice.fi/index.php?mw=auto &option=com_sbsarticle&tmpl=blog&cat=26&cid=22378
Sama koskee linux käyttäjiä te tukitte verkon, hohoo
Kippis, mustangilla mennään eikä meinata.
ajotapa
5
191
Vastaukset
Olipas tosiaan ihan töppösiä kuljettajia, etenkin tuo aura-auton kuljettaja jolla olisi ollut ruhtinaallisesti aikaa tehdä jotain muuta kuin valua renkaat linkussa alamäkeen. Täytyy kuitenkin muistaa etteivät ole noilla asteilla tottuneet tuollaisiin keleihin joten talviajon taito on siellä ihan kesäterässä ja liukkaus yllättää helposti.
Silti, uskomattoman kehnoa toimintaa?
P.S. Edes mielikuvitus-mustangit eivät ole häävejä talviautoja vaan päätyvät videon kaltaisiin kasoihin.- habbo.
Suomalaiset eivät pärjäisi tuon paremmin!
Otetaan nastat ja kitkat autoista pois niin sama meno olisi suomessakin. Nykyisin suurin osa kuljettajista on suomessakin avuttomia siinä vaiheessa kun liukkaus ja fysiikan lait ovat liikaa luistonestoille ja ajonvakautuksille.... sitten mennään vapaamatkustajana tietämättä mitä tulisi tehdä.
15v sitten suomalaisten ajotaito oli paremmin kun autoa oli osattava itse hallita ilman elektronisia apupyöriä. - von qwerty
habbo. kirjoitti:
Suomalaiset eivät pärjäisi tuon paremmin!
Otetaan nastat ja kitkat autoista pois niin sama meno olisi suomessakin. Nykyisin suurin osa kuljettajista on suomessakin avuttomia siinä vaiheessa kun liukkaus ja fysiikan lait ovat liikaa luistonestoille ja ajonvakautuksille.... sitten mennään vapaamatkustajana tietämättä mitä tulisi tehdä.
15v sitten suomalaisten ajotaito oli paremmin kun autoa oli osattava itse hallita ilman elektronisia apupyöriä.Pitää toki paikkansa. Kun keli on pahempi kuin mihin välineet/taidot riittävät, niin kuskista tulee äkkiä matkustaja.
Itse muistan yhden pirun liukkaan kevättalven viimeisen vuosikymmenen ajalta. Vaikka pienen ikäni olen ajellut lapissa vähän vaikka millä vehkeellä, niin aika koominen tapaus oli.
Nelivetosubarun jätin parkkipaikalle, joka sattui olemaan hieman kalteva. Keli oli sen verran liukas että luistimilla olisi ollut turvallisempaa liikkua kuin kävellen; oli käynyt edellisenä päivänä plussan puolella hetken ja yöllä pakkasta, eli peilikirkkaan kovan jään päällä oli mukava, ohkainen vesikalvo.
Siitäpä koitin lähteä liikkelle niin auton ainoa liikkumissuunta oli suoraan oikealle. No, auto seis ja uusi yritys uudella tekniikalla, tulos oli sama.
Naapuriauton omistaja tuli siihen myös, en kuitenkaan niin lähelle valunut että olisin osunut. Kaveri sitten naureskeli että siirtääpä omansa pois edestä, vaan eipä autonsa liikkunut muualle kuin oikealle, loivaan alamäkeen, pysähtymättä osuen viereiseen autoon joka liukui seuraavan kylkeen.. Ei purrut nasta, oli sen verran kevyt biili naapurilla.
Kyllä siinä keliä vähän ihmeteltiin kun hiekkaa haettiin ja toppuuteltiin paikalle tulleita että älkääpä hättäilkö vielä, haetaan ensin vähän lisäpitoa.
Onneksi vauhdit oli niin hiljaisia ettei vakuutusyhtiöitä tarvinnut asialla vaivata..=)
- 10
Kytkin pohjassa kaasutellen? eipä voi sanoa kuin että way to go...
ohjeilla rölli olis päässyt pois... Vaan kun ET olis päässyt! ;-)
Et sit näemmä paljoa aja talvella... :-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek205726Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.222889Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1552626- 262429
- 821684
- 1461565
- 1341404
- 1351028
- 901012
- 9933