Kaipaisin käytännön neuvoja vaihe vaiheelta, miten voin lähteä etsimään ja ostamaan ensimmäistä asuntoani. Olen aivan pihalla näistä asioista, mutta haluaisin ostaa oman asunnon! Kiitos.
Vastaukset 8
- Lähes kaikki
http://www.asuntokauppaopas.com/
Lue tuolta. Kysymyksesi on niin laaja, että mahdoton tyhjentävästi täällä vastata. - 16+14
1. sopivien asuntojen ja niiden hintojen katselu netistä
2. lainatarjousten pyytäminen eri pankeista
3. tarjousten perusteella lainalupaus halutusta pankista
4. asuntonäytöissä käyminen
5. jos löytyy sopiva ja sopivan hintainen niin ehdollinen (kunhan laina ok) tarjous välittäjän avulla, keikka pankkiin hoitamaan laina loppuun, virkailijat neuvovat kyllä.- Miksi ehdollinen?
Ei lainalupauksen kanssa tarvitse tehdä ehdollista tarjousta. Lupauksen antaessaan pankki jo sitoutuu myöntämään laina sovituilla ehdoilla.
- Partnevia
Asuntoa ostaessa on ensinnäkin hyvä perehtyä vastuisiinsa ja velvoitteisiinsa, joita laki edellyttää. Sekä Maakaari, että Asuntokauppalaki asettaa näitä myyjän ohella ostajallekin. Lainlaatijan peruslähtökohta on ollut se, että sen enempää ostaja, kuin myyjäkään ei voi olla eriarvoisessa asemassa, kun kysymyksessä on luonnolliset henkilöt (siis tavallisten ihmisten keskenään tekemä kauppa). Kun ostaa yritykseltä (Huom! Kiinteistönvälittäjän välityksellä tehty kauppa ei ole "yritykseltä ostamista"), ostaja on juridisesti HIEMAN - ja todellakin korostan tätä sanaa - paremmassa asemassa myyjään nähden.
Kuten aiemmassa viestissä todettiinkin, laina kannattaa neuvotella etukäteen. Tämä ei ole lain vaatimus, mutta se helpottaa kauppojen syntymistä ja käytännön järjestelyitä. Myyjien on aika vaikea hyväksyä tarjouksen ehtoja, joiden toteutumiseen he eivät voi millään tapaa vaikuttaa (esim. ehto ostajan rahoituksen järjestymisestä).
Kannattaa vertailla ajan kanssa, mitä milläkin rahalla saa; paikka, asunnon laatu, asumiskustannukset, ympäristötekijät (mm. kaavoitussuunnitelmat, lähialueen palvelut, mahdolliset häiriötekijät), jne. Rohkeasti yleisiin näyttöihin mukaan ja ilman muuta kiinnostavista kohteista pyytää myös yksityisnäyttöjä.
Asuntoon tutustumisen lisäksi tulee tutustua kaikkiin taloyhtiön papereihin (isännöitsijäntodistus, yhtiöjärjestys, tuloslaskelma, tase, toimintakertomus, talousarvio, energiatodistus, yhtiökokouksen pöytäkirjanote ja muut mahdolliset liitteet). Uusi AsOyL velvoittaa taloyhtiöt tekemään arvion tulevista merkittävistä korjaustarpeista (PTS). Kaikki isännöitsijät eivät välttämättä anna näitä esim. kiinteistönvälittäjille, mutta isännöitsijätoimistoissa voi tutustua niihin (täytyy tietysti sopia etukäteen). Suosittelen myös taloyhtiön hallituksen jäsenten tai puheenjohtajan haastattelemista, jotta pääsee vähän jyvälle, miten taloyhtiössä asioita hoidetaan.
Ostotarjousta tehdessä SUOSITTELEN kokenutta - sekä myyjästä ja kiinteistönvälittäjästä riippumatonta - asiantuntija-apua. Se maksaa, mutta voi helposti tienata itsensä ja jopa säästääkin huomattavasti. Ostotarjoukseen nimittäin tulee laittaa kaikki ne ehdot, joiden mukaan kauppakirja laaditaan.
Kauppakirjan laadinnassa ja sen ehtoihin sitoutumisessa on niin ikään suositeltavaa käyttää asiantuntija-apua. On hyvä muistaa, miksi kauppakirja ylipäätään tehdään (osakekaupan voi tehdä ilman kauppakirjaakin, kiinteistön kauppaa ei voi); mieti kysymystä "Milloin/ missä tilanteessa kauppakirjaa tarvitaan kaupan jälkeen?". Lähes poikkeuksetta tilanteita on vain yksi: RIITA. Sen vuoksi kauppakirja tulee laatia myös MAHDOLLISTA oikeuskäsittelyä silmällä pitäen.
Valitettavasti tähän on mahdotonta saada tyhjentävää vastausta, mutta jospa näistä olisi jo apua. - oikea rynteri
näin;
ensiksi mietin tilatarpeen ja sen hankinko perheen, otanko eläimiä jne
sitten tutkiskelin missä on myytävänä sopiva asunto, tutkin ympäristön, luonnon, liikkumismahdollisuudet,
menin myyjän luo ja sanoin "ostan tämän torpan", teimme kauppakirjat ja menin pankkitiskille ja maksoin pois
ei se sen vaikiampaa ole, pikkusen vain oma aloittesuutta- Ei ihan noin menny
Asiat hallinnassa tiesit asuntoa jo ostaessasi hankitko perhettä koskaan.
- oi helvetti
Ei ihan noin menny kirjoitti:
Asiat hallinnassa tiesit asuntoa jo ostaessasi hankitko perhettä koskaan.
:D
- Fiksusti kämppä
Muista tehdä kaikki tarjoukset yms. kirjallisina. Tällöin harkitset asioita todella mielessäsi, ennenkuin laitat puumerkin alle.
Tuolla vastataan varmaan aika moneen ensiasunnonostajaa askarruttavaa kysymykseen.
http://www.asuntosuomi.fi/
Ei muuten kannata sitten pelkästään pankkia kuunnella laina-asioissa, jos sellaista tarvii. Lue ja selvitä vähän itsekin asioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa1002192Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as411458Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1381074Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2321038- 98925
- 82866
- 80757
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53757Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215754- 93729
- 51689
- 40666
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79648Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain32581Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.28536- 55517
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14490- 35474
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28472- 33443