Huutokaupoissa taulut olivat taidetta vuoteen 2002, mutta sen jälkeen ei niitä voi taiteeksi tunnistaa! Olisiko Atomic holocaust tuhonnut taulujen värit v. 1993 ja semn jälkeen? Mutta niistä otetut v. 2003 aikaisemmin otetut kuvat ovat tuollaisia raikkaan näköisiä useammin. V. 2003 säteili useita kertoja maapallolla niin paljon, ettei mittarissa riittänyt asteikot kuin muutamassa suunnassa.
Mikä tuhonnut taiteen?
4
379
Vastaukset
- ...
Katso tosiaan vuosilukua. Tietotekniikka alkoi yleistymään - 80 luvulla. internet - 90 luvulla, nyt mennään mobiilimaailmassa ja viimein alkaa 3D ja holorammit sun muut olemaan teknisesti toimivampia. Mediapuolella tarvitaan tekijöitä. Siitä voi jopa saada palkkaakin. Tauluja maalaamalla ei elä kuin harva, yleensä sitten perikunnat.
Eli enenpi tai vähempi taiteellisille ihmisille on paljon kysyntää. Mainitaan nyt sitten vaikka tietokonepelit, ei muutamia vuosikymmeniä sitten sellaista taiteenlajia suomessa ollut olemassakaan. Sillä taidetta nekin on, ammattigraafikkojen tekemiä, enen pääpaino oli insinöörityössä. Samaten ihan telkkarikanavia on tullut paljon lisää, nekin työllistävät paljon.
Onhan ne taiteiliat iät ajat koittaneet hankkia elantoaan milloin mistäkin, vaikka maalailemalla freskoja kirkkoihin tai muotokuvia. Tekee ne sitä nykyäänkin, mutta ei tollasista oikein saa elantoa revittyä, etenkin kun on paljon muuta työtä tarjolla kuitenkin. Kovin montaa kirkkoa ei suomessakaan vuodessa rakenneta, tietokonegrafiikalle on kyllä jatkuvasti kysyntää.
Niin, joku Palmu alkoi vanhoilla päivillään tienaamaan leipäänsä kuvittamalla raamattua, työtähän sekin on. Kun tässä "taide"- asiassa ollaan melkoisia puusilmiä, muka tiukatkin kriteerit siitä, mikä on oikeaa ja mikä väärää taidetta. Jos on jotain sanottavaa a tekee otenkin luovaa työtä, kyllä se mun mielestä on sitten kyllä taidetta, kukkataulut ei niinkään, vaikka kuinka hyvin olisi tehtyjä noin teknisesti. Jokin rokkivideo voi olla todella korkeatasoista taidetta kyllä, ei nyt vättämättä aina, mutta niihin esimerkiksi satsataan älyttömästi aikaa ja rahaa, ja palkataan nimekkäitä äseniä tiimeihin. Se, että tollaset on tiimityötä, ei suinkaan vähennä niitten arvoa. Ei kukaan kai ole ihan yksin tehyt elokuviakaan.
Ai niin, sellanenkin pikkujuttu. Ennen taiteilianalut opetteli piirtämistä, värioppeja jne. Nyt opiskellaan edelleenkin, mutta perinteisiä hommia ei niinkään, koska kaikki duuit on tehtävä melkein tietokoneilla. Tämä näkyy just maalaustaiteessa pahasti. Sinällään sanomaa tuntuisi olevan, liian vähäinen tekeminen näkyy äljessä. Tää siis niinkuin mun mielipide.
=DW=- aikamenee nopiaan
Kyllä mä noihin sun vuosilukuihin pistäisin kyllä melkeen sen 10 vuotta lisää, olen meinaan elänyt juori tuota aikakautta mm. opiskelut 80/90 taitteessa saattanut loppuun. Internetin käyttö alkoi yleistymään vasta 2000 luvulla, kun tuo internet mailma vasta keksittiin 90 luvulla. Ensimäiset tietokoneet tuli kouluuihin vasta 90 luvulla lopulla (ne pc koneet). TIetotekniikka on todellakin vasta alussa nyt.. ei sitä juurikaan ollut ennen 2000 lukua kuin marginaalisessa käytössä (lähinnä yrityksissä ja alan harrastajat).
Monet alan harrastajat ei huomaa, että suuri yleisö tulee todella laahaten perässä ja tämä tarkoittaa myös palveluiden esille tuloa. Muistaakseni vielä 2000 luvun vaihteessa ei netissä ollut vielä montaakaan käyttökelpoista palvelua, ellei aikuisviihdettä lasketa. Mahtoiko just finnkinon sivut löytyä netistä ja nokia.com oli vissiin just saatu lunastettua seksisivukäytöstä. - wte wt4 w4 tr2
aikamenee nopiaan kirjoitti:
Kyllä mä noihin sun vuosilukuihin pistäisin kyllä melkeen sen 10 vuotta lisää, olen meinaan elänyt juori tuota aikakautta mm. opiskelut 80/90 taitteessa saattanut loppuun. Internetin käyttö alkoi yleistymään vasta 2000 luvulla, kun tuo internet mailma vasta keksittiin 90 luvulla. Ensimäiset tietokoneet tuli kouluuihin vasta 90 luvulla lopulla (ne pc koneet). TIetotekniikka on todellakin vasta alussa nyt.. ei sitä juurikaan ollut ennen 2000 lukua kuin marginaalisessa käytössä (lähinnä yrityksissä ja alan harrastajat).
Monet alan harrastajat ei huomaa, että suuri yleisö tulee todella laahaten perässä ja tämä tarkoittaa myös palveluiden esille tuloa. Muistaakseni vielä 2000 luvun vaihteessa ei netissä ollut vielä montaakaan käyttökelpoista palvelua, ellei aikuisviihdettä lasketa. Mahtoiko just finnkinon sivut löytyä netistä ja nokia.com oli vissiin just saatu lunastettua seksisivukäytöstä.Meni mainoshommissa työt tietokoneille -84, eka kotikone -87, nettiyhteys kotiinkin -95, tein työkseni nettisaitteja 2000, eka multimedia Directorilla 2001 sen jälkeen mitään erikoisempaa ei ole sitten tapahtunutkaan itsellä, lähinnä uusia versioita softista, uusia koneita, sen sellaista.
Kyllä mä aika eturivissä noissa jutuissa olin, mainoshommissa ja välillä graafisella alalla, ne otti tietotekniikan käyttöön nopealla aikataululla. Sen takia toi netin kehittymisen hitaus onkin ihmetyttänyt. Tietsikoitten yleistymisen hitauteen vaikutti hinta. Ei yksityisellä ihgmisellä oikein ollut niihin varaa, firmoilla paremmin. Mun eka kone maksoi useamman kuukauden bruttopalkan, vaikka ihan töissä olinkin koko ajan. Nyt koneen saa alle viikon palkan.
Ai niin Internet muuten täytti tässä mennä vuonna 40 vuotta, kesti aikansa saada se levitetyksi laajempaan käyttöön.
- tieteilijä
Tuli tuktittua tuotakin vertailenmalla pitemmän ajan valokuvauksen vuosikirjoja. Ja helposti saattoi huomata hunnuttumisen lisääntymiosen 1990 luvulla ja 2000 luvun alussa olevalla ajanjaksolla!
Valosaaste johtuu atomivoimaloiden säteilyistä, jotka lentävät maapallon toiselle puolen asti! Tuosta jopa selviä havaintojakin, eli joskus sattui nuo valosaasteet selvästi näkymään. Aiheuttajana hyvin energiset atomisvoimaloiden säteilyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann5453686- 1712690
Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1862662Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k282163Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel481980Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä81902Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien411636Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1831573Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2171556- 141486