On tullut netissä kahlattua ja etsittyä ohjelmaa, jolla vois tehdä ja toteuttaa mielikuvituksellisia aiheita, joita ei perinteisellä öljyvärimaalauksella oikein pysty tekemään.
Löysin netistä Blender 3D ohjelman ja siitä on nyt tammikuussa ilmestynyt uudempi versio.
Muitakin ohjelmia löytyy, kuten Anim8or, GIMP, 3D Canvas 8, Google SketchUp ym.
Lisäksi animaation tekeminen kiinnostaa. Tuolla Blenderillä ja Anim8or pystyy tekemään 3D animaatioita.
Tietokone animaation lisäksi voisi kokeilla perinteisempää vaha animaatioiden tekemistä, niin että rakentaa hahmot ja miljöön valmiiksi ja kuvaamiseen käyttää digikameraa.
Ainakin tuolla GIMP kuvankäsittelyohjelmalla pystyy tekemään animaatioita digikameralla otettujen kuvien avulla.
Tallensin muutaman ohjelman, mutta parempi varmaan keksittyä yhteen ja opetella käyttämään ohjelmaa, niin että sen hallitsee.
Blender on ainakin todella monipuolinen 3D animaatio ohjelma, joka soveltuu myös digitaalisten taidekuvien tekemiseen.
Mitä netistä olen löytänyt Blenderiä koskevia animaatioita ja kuvia, niin ne on todella uskomattoman hienon näköisiä.
Täytyy vaan alkaa harjoittemaan Blendin käyttöä vähän kerrallaan ja opetella uusi asia, kun yhden oppii.
Eipä taida olla 3D kursseja oikeastaan missään. Onneksi netissä on aika paljon opetus videoita, mutta osa niistä on sellaisia, että aloittelija saa moneen kertaan kelata taaksepäin jotain kohtaa, että älyää miten jokin juttu toimii.
No nyt talvella on hyvä harjoitella, kun ulkonakaan ei viitti olla.
Digitaalinen taide ja animaatio...
5
896
Vastaukset
- gdfgdsfgsd
Animaation tekemiseen ei 3D ohjelma ole tarpeen, eikä sen käyttö muutenkaan onnistu ilman vuosien kokemusta. On olemassa mm. Anime Studio ja Manga Studio, joilla voi tehdä perinteistä 2D grafiikkaa ja siitä sitten animaatio.
smithmicro.com
Yksi hyvä 3D softa voisi olla TrueSpace mutta ei myöskään toimi ilman osaamista, on kuitenkin halvempi kuin monet kilpailijansa mm. Mya.- Animaatio sammakko
Eipä se hyvä animaatio ole kiinni siitä ohjelmasta millä animaatio tehdään.
3D animaation tekeminen vaatii kyllä pitkän ajan kokemusta ja kannattaa varmaan aloittaa ihan näillä 2D animaatiolla, koska silläkin saa hyväntasoista animaatiota aikaan.
Ei hienoimmallakaan animaatio ohjelmalla saa animaatiota tehtyä, jos ohjelmasta ei ymmärrä mitään.
Ihan vaha-animaatio tekniikallakin saa tehtyä hyviä animaatioita, tärkeintähän on hyvä idea.
Siitä on hieno esimerkki Wallace ja Gromit vaha-animaatiot.
Koskaan animaatiota tekemätön voi ajatella, että äkkiähän sitä yhden animaation tekee, mutta todellisuudessa animaation tekeminen on yllättävän hidasta, vaikka onkin tietokone käytössä.
3D animaatiot ovat olleet suosiossa tähän saakka, mutta nyt 2D animaatiot ovat nousseet uudelleen suosioon. Animaatiosta ei kannata tehdä liian monimutkaista, vaan yksinkertainenkin on hyvä.
Yksittäisiä digitaalisia 3D grafiikka kuvia voisi tehdä harjoitus mielessä.
- Animaatio sammakko
Olen nyt opetellut Blender 2.5 ohjelman käyttöä lähinnä noiden nettivideoiden ja omien kokeilujen pohjalta ja kyllä ohjelmaa vähitellen oppii käyttämään videoidenkin avulla.
Jotkin niksit oppii helpommin, mutta on varmaan paljon 3D juttuja, joiden oppimiseen menee aikaa enemmän, että ymmärtää.
Blenderillä saa kuitenkin tehtyä tosi hienoja juttuja, joten täytyy vaan harjoitella ohjeman käyttöä ja kun jokun niksi oppii, niin sitä kannattaa useamman kerran toistella, että asia menee "selkärankaan".
Varsinkin joku monimutkaisempi juttu, jos sen oppii ja jättää harjoittelemisen yhteen kertaan, niin helposti se unohtuu ja saa taas aloittaa alusta.
Täytyy nyt aluksi keskittyä hahmojen ja pinnanmuotojen tekemiseen ja vasta myöhemmin opetella animoinnin salat, joka on varmaan sitten jo monimutkaisempi prosessi... - APUA!
Meilläkin on tuo blender ohjelma.Latasin sen koska se oli ilmaien ja haluaisin tehdä susi - animaatioita mutta en ole oppinut vieläkään kuinka susi - animaatioita voi tehdä.Voisiko joku auttaa miten voin tehdä susi - animaation ? ( esim . susi juoksee tai jotain sinne päin. Olisin kiitollinen :)
- susi- animaatio
Ensin mallinnat suden, sitten katsot netistä esim. Blender character rigging and animation tutorial. Pitäisi löytyä apuja... Itse animoin muutaman videon pohjalta tekemäni pelin hahmon juoksemaan ja heilumaan tylsistyneen näköisenä kun hahmoa ei liikuteta. Kuten edellä mainittiin, animointi "3-d:nä" on alussa vaikeaa. Esim. kävelemisen animointi edes auttavasti aidon näköisesti oli ensikerralla hyvin hankalaa. Kannatta myös yrittää ymmärtää asia jota opettelee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443