Digitaalinen taide ja animaatio...

Animaatio sammakko

On tullut netissä kahlattua ja etsittyä ohjelmaa, jolla vois tehdä ja toteuttaa mielikuvituksellisia aiheita, joita ei perinteisellä öljyvärimaalauksella oikein pysty tekemään.
Löysin netistä Blender 3D ohjelman ja siitä on nyt tammikuussa ilmestynyt uudempi versio.
Muitakin ohjelmia löytyy, kuten Anim8or, GIMP, 3D Canvas 8, Google SketchUp ym.
Lisäksi animaation tekeminen kiinnostaa. Tuolla Blenderillä ja Anim8or pystyy tekemään 3D animaatioita.
Tietokone animaation lisäksi voisi kokeilla perinteisempää vaha animaatioiden tekemistä, niin että rakentaa hahmot ja miljöön valmiiksi ja kuvaamiseen käyttää digikameraa.
Ainakin tuolla GIMP kuvankäsittelyohjelmalla pystyy tekemään animaatioita digikameralla otettujen kuvien avulla.
Tallensin muutaman ohjelman, mutta parempi varmaan keksittyä yhteen ja opetella käyttämään ohjelmaa, niin että sen hallitsee.
Blender on ainakin todella monipuolinen 3D animaatio ohjelma, joka soveltuu myös digitaalisten taidekuvien tekemiseen.
Mitä netistä olen löytänyt Blenderiä koskevia animaatioita ja kuvia, niin ne on todella uskomattoman hienon näköisiä.
Täytyy vaan alkaa harjoittemaan Blendin käyttöä vähän kerrallaan ja opetella uusi asia, kun yhden oppii.
Eipä taida olla 3D kursseja oikeastaan missään. Onneksi netissä on aika paljon opetus videoita, mutta osa niistä on sellaisia, että aloittelija saa moneen kertaan kelata taaksepäin jotain kohtaa, että älyää miten jokin juttu toimii.
No nyt talvella on hyvä harjoitella, kun ulkonakaan ei viitti olla.

5

896

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdfgdsfgsd

      Animaation tekemiseen ei 3D ohjelma ole tarpeen, eikä sen käyttö muutenkaan onnistu ilman vuosien kokemusta. On olemassa mm. Anime Studio ja Manga Studio, joilla voi tehdä perinteistä 2D grafiikkaa ja siitä sitten animaatio.

      smithmicro.com

      Yksi hyvä 3D softa voisi olla TrueSpace mutta ei myöskään toimi ilman osaamista, on kuitenkin halvempi kuin monet kilpailijansa mm. Mya.

      • Animaatio sammakko

        Eipä se hyvä animaatio ole kiinni siitä ohjelmasta millä animaatio tehdään.
        3D animaation tekeminen vaatii kyllä pitkän ajan kokemusta ja kannattaa varmaan aloittaa ihan näillä 2D animaatiolla, koska silläkin saa hyväntasoista animaatiota aikaan.
        Ei hienoimmallakaan animaatio ohjelmalla saa animaatiota tehtyä, jos ohjelmasta ei ymmärrä mitään.
        Ihan vaha-animaatio tekniikallakin saa tehtyä hyviä animaatioita, tärkeintähän on hyvä idea.
        Siitä on hieno esimerkki Wallace ja Gromit vaha-animaatiot.
        Koskaan animaatiota tekemätön voi ajatella, että äkkiähän sitä yhden animaation tekee, mutta todellisuudessa animaation tekeminen on yllättävän hidasta, vaikka onkin tietokone käytössä.

        3D animaatiot ovat olleet suosiossa tähän saakka, mutta nyt 2D animaatiot ovat nousseet uudelleen suosioon. Animaatiosta ei kannata tehdä liian monimutkaista, vaan yksinkertainenkin on hyvä.
        Yksittäisiä digitaalisia 3D grafiikka kuvia voisi tehdä harjoitus mielessä.


    • Animaatio sammakko

      Olen nyt opetellut Blender 2.5 ohjelman käyttöä lähinnä noiden nettivideoiden ja omien kokeilujen pohjalta ja kyllä ohjelmaa vähitellen oppii käyttämään videoidenkin avulla.
      Jotkin niksit oppii helpommin, mutta on varmaan paljon 3D juttuja, joiden oppimiseen menee aikaa enemmän, että ymmärtää.
      Blenderillä saa kuitenkin tehtyä tosi hienoja juttuja, joten täytyy vaan harjoitella ohjeman käyttöä ja kun jokun niksi oppii, niin sitä kannattaa useamman kerran toistella, että asia menee "selkärankaan".
      Varsinkin joku monimutkaisempi juttu, jos sen oppii ja jättää harjoittelemisen yhteen kertaan, niin helposti se unohtuu ja saa taas aloittaa alusta.
      Täytyy nyt aluksi keskittyä hahmojen ja pinnanmuotojen tekemiseen ja vasta myöhemmin opetella animoinnin salat, joka on varmaan sitten jo monimutkaisempi prosessi...

    • APUA!

      Meilläkin on tuo blender ohjelma.Latasin sen koska se oli ilmaien ja haluaisin tehdä susi - animaatioita mutta en ole oppinut vieläkään kuinka susi - animaatioita voi tehdä.Voisiko joku auttaa miten voin tehdä susi - animaation ? ( esim . susi juoksee tai jotain sinne päin. Olisin kiitollinen :)

      • susi- animaatio

        Ensin mallinnat suden, sitten katsot netistä esim. Blender character rigging and animation tutorial. Pitäisi löytyä apuja... Itse animoin muutaman videon pohjalta tekemäni pelin hahmon juoksemaan ja heilumaan tylsistyneen näköisenä kun hahmoa ei liikuteta. Kuten edellä mainittiin, animointi "3-d:nä" on alussa vaikeaa. Esim. kävelemisen animointi edes auttavasti aidon näköisesti oli ensikerralla hyvin hankalaa. Kannatta myös yrittää ymmärtää asia jota opettelee


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe