DNA huijaa törkeästi laskutuksessa! Itselleni lähes 3 vuotta puhelinliittymän irtisanomisen jälkeen lähetettiin 80€ lasku, jota ei muka ole maksettu. Ihan kuin eivät olisi sitä heti aikoinaan laskuttaneet ja laittaneet nopeasti perintään ellei maksua olisi kuulunut!
Kuluttajariitalautakunta ei minua auttanut. Yrityksillä on kuulemma 3 vuotta aikaa laskuttaa saatavansa. Minun tehtäväni olisi ollut todistaa, että olen tuon laskun aikoinaan maksanut, mutta millä sen todistan, kun koko lasku on selkeästi tuulesta temmattu ja tekaistu, sellaista minulle ei ole koskaan lähetetty enkä ole sitä velkaa! Laskun jouduin kuitenkin maksamaan.
Muutenkin, kun asiaa selvitellessä tilasin puheluerittelyt, (joita siis ei ilman erillistä maksua laskujen mukana lähetetty,) olin sitä mieltä että niihin oli llisätty tekaistuja puheluita. Olin muka muutaman sekuntin välein soitellut päivittäin kymmeniä puheluita, jotka kestivät joitakin sekunteja jokainen. Näistä pienistä puroista sitten oli kasvanut mukavia summia, jotka minulta oli laskutettu. Eihän kukaan soittele muutaman sekuntin välein muutaman sekuntin puheluita kymmeniä päivittäin!!! En ainakaan minä soittele enkä ollut soitellut.
Olen muiltakin kuullut ja täällä lukenut PALJON juttuja DNA:n laskuepäselvyyksistä. Niitä on NIIN PALJON ja ne ovat niin törkeitä -ja ihan selkeää kusetusta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mielipiteeni on, että DNA on rosvolafka, joka huijaa törkeästi laskutuksessa! Tulee se DNA:lle jossain vaiheessa vastaan: Kun asiasta tarpeeksi puhutaan ja ihmiset huomaavat miten operaattori toimii, asiakkaat lähtevät ja bisnes loppuu siihen. Rikollisia ovat!!!
DNA huijaa laskuissa
7
644
Vastaukset
Laskussa lukee mistä siinä laskutetaan. Sitten katsot vanhoista laskuista ja tiliotteista oletko maksanut sen. Jos heittää kaikki tiliotteet roskiin, niin tietenkään sitä ei voi enää tarkastaa. Mielestäni laissa on vikaa. Tällainen matkapuhelinmaksu tulisi vanheta kuudessa kuukaudessa.
- kuullostaa ihan
elisan meiningiltä! :D
> Olin muka muutaman sekuntin välein soitellut päivittäin kymmeniä puheluita,
> jotka kestivät joitakin sekunteja jokainen
olisiko sukua sille tekniikkavialle josta kerrottiin: kun tekstari ei mene perille, uudelleenlähetysen yritykset laskutetaan- PERHANA!
mullekkin lähetettiin 370 euron lasku kun irtisanoin liitymäni! KUSETTAJAT!
- vielä DNA:n asiakas
Just. Hyvät DNA:n asiakkaat,
Säästäkää kaikki laskut ja merkitkää niihin myös maksupäivä ja -pankki, jotta löytyy tarvittaessa helposti. Muuten joudutte maksamaan DNA:n kirjoittaman "sakon", kun vaihdatte operaattoria.
370 egee on aika paljon, ottaa varmaan päähän ketä tahansa. - Stop huijaukselle
Welho DNA: n laskutuksessa ja asiakaspalvelussa on todellakin epäpäteviä, valehtelevia ja typeriä työntekijöitä, jotka eivät noudata Suomessa voimassa olevia lakeja ja asetuksia. Jos Welho DNA: n tai DNA:n työntekijät ovat sinua asiakkaanaan kohdelleet huonosti ja epäoikeudenmukaisesti, niin tee ilmoitus Kuluttaja-virastoon, vaikka reilusti jälkikäteenkin. Ohjeet löytyvät Kuluttajaviraston nettisivuilta.
Welho Dna katkaisi internetyhteyteni ilman mitään ennakkovaroitusta. Selvisi, että olivat kirjoittaneet sähköisen laskun email-osoitteeni väärin, vaikka olin sen aiemmin kirjain kirjaimelta tavannut henkilökohtaisella käynnilla Welhon asiakaspalvelussa. En siis ollut saanut mitään laskua. Sähköposti palautuu heti lähettäjälle tai ei edes lähde, jos email-osoite on kirjoitettu väärin. Welho DNA: n laskutus ei tästä välittänyt, eikä lähettänyt edes mitään maksukehotusta ennen internetyhteyden sulkemista. Welho DNA: n asiakaspalvelija väitti, että kyllä olivat lähettäneet maksukehotuksen ajoissa, ja on Itellan vika, jos se ei ole minulle tullut ajoissa. Sain laskun vasta seuraavalla viikolla Internetyhteyteni sulkemisesta. Laskusta kävi ilmi, että se oli lähetetty vasta SAMANA PÄIVÄNÄ KUN INTERNETYHTEYTENI OLI JO KATKAISTU. Eli Welho DNA:n työntekijä jäi kiinni valehtelusta. Maksukehotusta ei oltu lähetetty ajoissa. Hävytöntä oli, että työntekjiä vielä syytti Welho DNA:n työntekijöiden omista virheistä täysin aiheetta Itellaa.
Nyt kehtaavat vaatia maksukehotusmaksua maksettavaksi, vaikka kyse on Welho DNA:n omien työntekijöiden virheistä. Kuinkahan paljon Welho DNA:n työntekijät huijaavat asiakkailta rahaa. Monista pienistä summista kertyy iso potti... - DNA:n asiakas, vielä
DNA:n ei saa postejaan lähetettyä, ihme, että sait kirjeen noinkin pian. Meille kestää laskun tulo kaksi viikkoa, jos lasketaan laskun päivämäärästä. DNA:n postien viivästymisestä pitäisi kaikkien valittaa postille, osoite [email protected] sekä kuluttajansuojalautakuntaan.
Kummassakin paikassa on luvattu, että alkavat selvitellä asioita, jos tulee tarpeeksi valituksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1193694Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai242750Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72395Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1242316Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82054- 371637
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581076Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36990Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 75974Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä48908