Huomiseen... normipäivä

nettiviisas

Täytyy lopettaa tältä päivältä, tapaamme taas huomenna aamupäivällä. Lopuksi muutama sana työpäivästä.

Tänään oli melko normipäivä CERT-FI:ssä. Päivystäjinä ovat siis Jussi ja minä, sen lisäksi meitä taisi olla paikalla neljä muuta. Näyttää siltä, että ainakin asiantuntijoiden päivä on tänään kulunut teknisten järjestelmien kehittämiseen liittyvissä puuhissa. Kaksi meistä oli toisalla koulutuksessa, niin kuin huomennakin, ja yksi kokousmatkalla maailmalla. Laskinkohan oikein.

Päivystäjien tehtävänä on seurata toisaalta tietoturvaan liittyviä uutisia ja toisaalta suoria tietokanaviamme sekä ottaa vastaan ja käsitellä meille tulevat puhelut ja sähköpostit. Päivä oli melko hiljainen, esimerkiksi niin merkittävistä ohjelmistohaavoittuvuuksista ei tullut tietoja, että olisimme itse julkaisseet tiedotetta. Seurailemme kiinnostuneina mm. uutisia Egyptistä, vaikka niillä ei suoraa vaikutusta Suomeen olisikaan. Sikäläisten internet-yhteyksien katkaisuun liittyy kyllä joitakin kiinnostavia ilmiöitä, joista kenties Jussi tai minä kirjoitamme myöhemmin tällä viikolla.

Huomenna minä ja toinen kollegani menemme puhumaan, eri tilaisuuksiin tosin. Itselläni on aiheena tietoturvallisuuden ajankohtaiskatsaus. Mielessäni ovat Stuxnet, WikiLeaksin ympärillä tapahtuva pörinä, Egypti, kohdistetut haittaohjelmahyökkäykset yrityksiin sekä salasanaturvallisuus yleisesti ja yhteen tiettyyn tapaukseen liittyen. Tuskin ehdin ihan kaikkia aiheita kovin syvällisesti pöyhiä puheenvuorolle varatussa ajassa. Tällaisia luentomatkoja tulee aina välillä vastaan. Reissussa meneekin sitten käytännössä koko huominen päivä, joten kommentoin huomenna matkalaisena.

Ai niin, eilen iltapäivällä annoin haastattelun tv-uutisiin WLAN-verkoista, saapa nähdä koska se tulee ulos - jos tulee ollenkaan. Itse en ehtinyt uutisia katsomaan. Ei siinä mitään mullistavaa ollut.

Huomiseen,

--
Ari Husa, CERT-FI

0

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        169
        6137
      2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        61
        4673
      3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        50
        4426
      4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        64
        4269
      5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        68
        2672
      6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        61
        2182
      7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

        Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
        Ikävä
        133
        1652
      8. odotatko vielä viestiä minulta...

        Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
        Ikävä
        131
        1544
      9. Joroinen räjähdys

        Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
        Hybridi- ja sähköautot
        48
        1463
      10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

        Mutta muuten kyllä on rauhallista.
        Ikävä
        34
        1318
      Aihe