Otsikossa tulikin jo kysymys, mutta tarkennetaan hieman..
Keittiömme vaihdettiin pohjaratkaisussa järkevämpään paikkaan ja käytännössä siis kaikki tehtiin uusiksi.
Nyt tuo ns. vanha keittiö on vielä omassa vanhassa ulkoasussaan ja aioimme tehdä siitä makuuhuoneen.
Olemme kumminkin päätyneet myymään tämän talon, ja tuo vanha keittiö on edelleen samoissa ruumiin- ja sielunvoimissaan kuin aiemmin.
Kannattaako tämä huone remontoida ennen myyntiin laittamista? Käytännössä se tarkoittaisi siis seinien tapetointia ja lattian aukaisua uuden lattian tekemistä.
Kuinka paljon tuollainen remontti vaikuttaa mahdollisesti kohteen hintaan/haluttavuuteen? Vai onko järkevämpää laittaa asunto myyntiin sillain kuin se on ja antaa mahdollisen uuden omistajan tehdä remontti mieleisellään tavalla?
Kannattaako remontoida ennen myyntiä?
6
767
Vastaukset
- x´dee
laita lehteen ilmoitus: "myydään 3h 2k kph s..."
Mielestäni kannattaa, varsinkin tässä tapauksessa.
Ostajalla tuskin on käyttöä kahdelle keittiölle.
Samoin, jos sisustuksessa on käytety vahvoja värejä tai muita outoja ratkaisuja, ne kannattaa "hävittää".
Se, että vanhan, kuluneen valkoisen seinän maalaa uudelleen valkoiseksi tai kermanväriseksi tms. ei ole kannattavaa, ellei ole hurjia jälkiä seinissä.- jhgfsdfrgthyjubvcvb
Makuuhuoneiden määrä vaikuttaa paljon hintaan. Tuskin se ostaja on valmis tekemään homman halvalla, vaan tinkii reilusti.
- cxczx
Tottakai kannattaa. Harvempi ostaja hakee kohdetta jossa joutuu heti tekemään remonttia.
- perusvaalee
> Harvempi ostaja hakee kohdetta jossa joutuu heti tekemään remonttia.
No, kyllä monet hakee huonokuntoista asuntoa, mikä pitää rempata täydellisesti = saa "oman näköisensä" . Ideana on tietysti, ettei tarvitse maksaa keittiökaapeista yms. mitkä kuitenkin lentää kaatopaikalle.
Toinen, suuurempi, ryhmä hakee muuttovalmista, mihin ei tarvi tehdä yhtään mitään tai korkeintaan maalataan joku seinä.
Ensinmainittu ryhmä ei arvosta valmista keittiötä (ellei se sattumalta ole juuri sellainen kuin ovat aina toivoneet) eikä käytöstä poistettu tai valmiiksi purettu vanha keittiö ole mikään myyntivaltti, koska makuuhuoneita harvemmin taidetaan tuunata rakentamalla niihin erilaiset lattiat yms.
Jälkimmäinen ryhmä taas kääntyy kantapäillään ja poistuu juoksujalkaa paikalta, kun näkee vanhan/puretun keittiön.
Eli ehdottomasti vanhan purku ja lattiaan joku neutraali (vaalea) parketti tms.
Seinät jättäisin ihan perusvalkoisiksi. Jos tuo on ongelma ja pensseli pysyy kädessä, niin ainahan voi ostajan kanssa sopia seinien maalaamisesta tai tapetoimisesta ennen asunnon luovutusta.
- fhshsdfghsdfg
Mielestäni kannattaa tehdä perustyöt täysin valmiiksi, jolloin ostajan tarvitsee vain tapetoida ja asentaa lattiamateriaali.
Jos ostajalle remontti on kynnyskysymys, niin kauppaan voi sisällyttää myös asennuksen ostajan valitsemista materiaaleista. Tässä voi kyllä saada aikaan riidan, jos työn laatu ei tyydytä ostajaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2948388Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1944577Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy302797Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1932575Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171142184- 511706
- 581658
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s371590- 1691318
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3431313