Vääntäkääs nyt rautalangasta, kun en tätä millään ymmärrä.... luin äsken netistä jostain datasähkösovittimesta, että kaikkialla, missä on sähköpistoke, voidaan hyödyntää näitä sovittimia. Eli, kun haluan jakaa Soneran kiinteän laajakaistayhteyden toiselle koneelle, niin voinko ostaa tämän sovittimen sinne huoneeseen ja jakaa yhteyden niin? Vai mikä juttu tää datasähkösovitin yleensä on? Tuntuu toisaalta, ettei se voi noin helposti toimia, eihän kukaan sit enää näitä wlan-virityksiä laittaisi, vai kuinka?
datasähkösovitin?
5
5018
Vastaukset
- Riiviönrauta
...voit. Yksi sovitin kiinni modeemiin ja pistorasiaan, toisen pistorasiaan valitussa huoneessa ja tästä piuha kiinni koneeseen...
-Rr - ............
Periaatteessa helppoa, käytännössä ei välttämättä.
Nuo sovittimet siirtävät dataa sähköverkossa, ongelmana on se että normaalisti asuntoon tulee 3-vaihe syöttö eli sähkö tulee 3:ssa eri vaihejohtimessa joista kussakin pistorasiassa on yksi ja toisena on vaiheille yhteinen nollajohdin. Data kulkee vain siinä yhdessä vaihejohtimessa johon sovitin on kytketty eli vain niihin pistorasioihin jotka on kytketty samaan vaiheeseen.
Jos/kun data pitää saada siirtymään myös eri vaiheisiin kytkettyihin pistorasioihin joudutaan asentamaan vaiheiden välille "silta" joka siirtää datan myös muihin vaiheisiin. Tämä lisää kustannuksia koska asennus suoritetaan sähkötaulun luokse ja vaatii asentajan.
Tietysti jos kaikki ne pistorasiat joiden välillä data pitää saada liikkumaan on kytketty samaan vaiheeseen jää tuon sillan asennus pois ja selvitään helpolla/halvalla. Tuon selvittäminen kotikonstein vaatii vähän ymmärrystä sähkötekniikasta ja sopivat mittalaitteet (tai kokeilemisen datasähkösovittimilla jos saa sellaiset lainaan kokeilua varten).
Lisäksi kannattaa huomioida tietoturva, data kulkee myös asunnon ulkopuolelle ellei tuota siltaa asenneta (silta sisältää yleensä myös suotimen joka estää datan pääsyn "ulos").- ukko.
Huom....ensin pitää olla rakennukseen toimitettuna paikalliselta Sähkölaitokselta Dada sähkö löytyy yleensä ulko-ovesta tarra tai isännöitsijältä tieto.Jos ja kun löytyy asuinhuoneistosta Dada sähkö on aivan sama mihin pistorasiaan laitat koneen ,mut huomioitava on jokaiseen pistorasiaan on oltava erillinen päätelaite johon laitat koneen .Ei suositella sellaiseen pistorasiaan josta lähtee kylmälaitteita joissa on kompura.Oli sellainen Dada sähkö mut paikallinen Sähköyhtiö möi DNA lle asiakkaat koska tekniikka kulkee muissa nopeuksissa .Jäi päätelaitteita jos tarvitset.
- .:|:.
ukko. kirjoitti:
Huom....ensin pitää olla rakennukseen toimitettuna paikalliselta Sähkölaitokselta Dada sähkö löytyy yleensä ulko-ovesta tarra tai isännöitsijältä tieto.Jos ja kun löytyy asuinhuoneistosta Dada sähkö on aivan sama mihin pistorasiaan laitat koneen ,mut huomioitava on jokaiseen pistorasiaan on oltava erillinen päätelaite johon laitat koneen .Ei suositella sellaiseen pistorasiaan josta lähtee kylmälaitteita joissa on kompura.Oli sellainen Dada sähkö mut paikallinen Sähköyhtiö möi DNA lle asiakkaat koska tekniikka kulkee muissa nopeuksissa .Jäi päätelaitteita jos tarvitset.
Nyt on kuitenkin eri asiasta kyse kuin "Dada"sähköstä. Nyt on tarkoitus sähköverkon kautta siirtää kotona dataa, ei hommata datasähköliittymää jossa nettiyhteys kotiin tulee sähköverkosta. Luetun ymmärtäminen ei ole parantunut täällä ei sitten yhtään (.Y.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa108867"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483