Ian Rankin: Pimeän sylissä

alvari.raappavaara

Aloitin Rankin-tutkimukseni hieman väärästä päästä. Enkä tiedä pääsenko koskaan loppuun, eli sarjan alkuun. Senverran rankkaa Rankinin Rebusin seuraaminen on. Myös fyysisesti. Yli neljäsataasivuiset ei ole parahultaisia näppivoimille, tiesi jo Viita-Late. Jos muistatte miehen.
Rebus liikkuu Edinburghissa, ja kun kaupunki on vanha niin vanhoja juttujahan pitää kaivella. Niin tässä kuin tuoreimmassakin, Lankeemuksia-teoksessa.
Pimeän sylissä sijoittuu 1900-luvun loppuun, aikaan jolloin Skotlanti sai takaisin itsehallinnon ja oman parlamentin. Uusi parlamenttitalo tietennii tarvitaan ja työmaalta löytyy vanha ruumis, noin vuodelta 1979, jolloin itsenäisyydestä edellisen kerran äänestettiin. Siinäpä onkin Rebusin porukalle haastetta, kun ei mistään löydy edes tietoa kenenkään sopivan olevan kateissa. Samantien teilataan myös tuleva parlamentin liki varma jäsen, puolueen nouseva kyky ja Edinburghin mahtisuvun toinen huippupoliitikko. Raato päätyy samalle työmaalle. Kolmas kalmo syntyy vanhan pultsarin heittäytyessä alas kyllin korkealta. Rehjuisena, mutta 400 000 punnan pankkikirja kassissaan. Eikä tietoa tämänkään oikeasta henkilöydestä.
Melkoisen juonihäkkyrän kautta kaikki liittyy kaikkeen ja lopullinen kokonaiskuva muodostuu Rebusille. Kaavoitus ja kiinteistökeinottelu liittyy politiikkaan kuin räkä nenään, sielläkin. Menneekö juttu syyttäjälle asti ja lätkitäänkö tuomioita, jää auki. Välillä Rebus tyytynee setvimään asiat lopullisesti tuttujen ammattirikollisten kanssa oikeuslaitosta vaivaamatta.
Rankinilla parasta on henkilökuvaus. Luokkayhteiskunnan eri tasojen hiippailijat valaistaan terävästi ja uskottavasti.
Suomessahan ei koskaan tosielämässä poliisilaitoksen väki yritä kampittaa kollegojen tutkimuksia oman uran edistämiseksi. Semmostahan kirjassa tapahtuu ja perin aidolta tuntuu. Samoin kuin laitoksen jäsentenväliset suhteet, pakit ja allergiat.
Jos oletamme, että Carlos Ruiz Zafón, Tuulen varjon kirjoittaja sai mahtavat sponssiprovikat Barcelonan matkailutoimistolta, niin samaa ei varmasti makseta Rankinille kaupungin houkuttavaksi kuvaamisesta. Niin karu, arkinen, rupinen, ruuhkainen, tyly ja kolea on hänen kaupunkinsa. Melkein kuin Helsinki.
Näemmeköhän koskaan dekkaria, jossa sankaripoliisi ei ryyppää ja kuuntele vanhaa musiikkia? Jos Rankin olisi jättänyt Rebusin pämppäämiset ja musisoinnit pois olisi henkilökuva aavistuksen ja kirja kolmanneksen kevyempi.
Rohkenen suositella, viitseliäille ja vahvoille.

0

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

        Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
        Maailman menoa
        215
        14203
      2. Ikävä sinua mies

        Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
        Ikävä
        55
        6007
      3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

        Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
        Parkano
        69
        5163
      4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

        No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
        Maailman menoa
        293
        3940
      5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

        https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
        Maailman menoa
        125
        3659
      6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

        tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
        Maailman menoa
        141
        3658
      7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

        Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
        Maailman menoa
        85
        2170
      8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

        Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
        Maajussille morsian
        17
        1517
      9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

        Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        160
        1333
      10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

        Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
        Maailman menoa
        330
        1287
      Aihe