Aloitin Rankin-tutkimukseni hieman väärästä päästä. Enkä tiedä pääsenko koskaan loppuun, eli sarjan alkuun. Senverran rankkaa Rankinin Rebusin seuraaminen on. Myös fyysisesti. Yli neljäsataasivuiset ei ole parahultaisia näppivoimille, tiesi jo Viita-Late. Jos muistatte miehen.
Rebus liikkuu Edinburghissa, ja kun kaupunki on vanha niin vanhoja juttujahan pitää kaivella. Niin tässä kuin tuoreimmassakin, Lankeemuksia-teoksessa.
Pimeän sylissä sijoittuu 1900-luvun loppuun, aikaan jolloin Skotlanti sai takaisin itsehallinnon ja oman parlamentin. Uusi parlamenttitalo tietennii tarvitaan ja työmaalta löytyy vanha ruumis, noin vuodelta 1979, jolloin itsenäisyydestä edellisen kerran äänestettiin. Siinäpä onkin Rebusin porukalle haastetta, kun ei mistään löydy edes tietoa kenenkään sopivan olevan kateissa. Samantien teilataan myös tuleva parlamentin liki varma jäsen, puolueen nouseva kyky ja Edinburghin mahtisuvun toinen huippupoliitikko. Raato päätyy samalle työmaalle. Kolmas kalmo syntyy vanhan pultsarin heittäytyessä alas kyllin korkealta. Rehjuisena, mutta 400 000 punnan pankkikirja kassissaan. Eikä tietoa tämänkään oikeasta henkilöydestä.
Melkoisen juonihäkkyrän kautta kaikki liittyy kaikkeen ja lopullinen kokonaiskuva muodostuu Rebusille. Kaavoitus ja kiinteistökeinottelu liittyy politiikkaan kuin räkä nenään, sielläkin. Menneekö juttu syyttäjälle asti ja lätkitäänkö tuomioita, jää auki. Välillä Rebus tyytynee setvimään asiat lopullisesti tuttujen ammattirikollisten kanssa oikeuslaitosta vaivaamatta.
Rankinilla parasta on henkilökuvaus. Luokkayhteiskunnan eri tasojen hiippailijat valaistaan terävästi ja uskottavasti.
Suomessahan ei koskaan tosielämässä poliisilaitoksen väki yritä kampittaa kollegojen tutkimuksia oman uran edistämiseksi. Semmostahan kirjassa tapahtuu ja perin aidolta tuntuu. Samoin kuin laitoksen jäsentenväliset suhteet, pakit ja allergiat.
Jos oletamme, että Carlos Ruiz Zafón, Tuulen varjon kirjoittaja sai mahtavat sponssiprovikat Barcelonan matkailutoimistolta, niin samaa ei varmasti makseta Rankinille kaupungin houkuttavaksi kuvaamisesta. Niin karu, arkinen, rupinen, ruuhkainen, tyly ja kolea on hänen kaupunkinsa. Melkein kuin Helsinki.
Näemmeköhän koskaan dekkaria, jossa sankaripoliisi ei ryyppää ja kuuntele vanhaa musiikkia? Jos Rankin olisi jättänyt Rebusin pämppäämiset ja musisoinnit pois olisi henkilökuva aavistuksen ja kirja kolmanneksen kevyempi.
Rohkenen suositella, viitseliäille ja vahvoille.
Ian Rankin: Pimeän sylissä
alvari.raappavaara
0
131
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153