apuja kaivataan

valintaedess

Omistan Canon 500D:n kittiobjektiivilla eli 18-55 is ja haluaisin saada otettua hieman kauempaa kuvia. Onko tähän tarkoitukseen huono ostos telejatke joka kaksinkertaistaa polttovälin? Hyviä / huonoja puolia? Hinnaltaan olisi ainakin edullinen verrattuna vakaajallisiin objektiiveihin!

9

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei toimi se

      Ei toimi kittiputken kanssa. Halvemmaksi tulee kun ostat 55-250 IS USMin.

    • kusunvaan!!

      Miksei???????????????????????

      • Jatkeellinen

        Ei toimi minkään ef-s objektiivin kanssa. Objektiivin takalinssi ottaa kiinni jatkeen linssiin. Sit toiseks tiputtaa 2 aukkoa valoa joten ei toimi automaattitarkennus vaikka saiskin kiinni siihen kittiobjektiiviin, Canon vaatii 5.6 tai isomman aukon tarkennukseen. Suljinajat alkaa olee aika pitkiä nopeisiin tilanteisiin 11 aukolla(5.6 2 aukkoa=11). Heikentää kuvanlaatua. Canonin oma jatke toimii vaan joidenkin valovoimasten kiinteiden äLLä putkien kanssa, esim. sigman jatke toimii muidenkin ef putkien kanssa ainakin periaatteessa. Mut tosiaan sen kittiputken (ef-s) kanssa ei toimi.


    • Vertaaja

      Canonin esitteestä:
      Polttovälin muuttajat sopivat yhteen vain tiettyjen EF objektiivien kanssa. Sellaisia ovat EF 70 -200 f2.8 L usm..... ja kaikki L-sarjan kiinteäpolttoväliset teleobjektiivit, joiden polttoväli on vähintään 135 mm.

    • Canon EF-S 55-250mm
      • Canon EF-S 55-250mm

        Paitsi että tuli virhe tohon edelliseen viestiin. Ei siinä ookaan USM moottoria.


    • pökisaaa

      Aika surkee toi 55-250 IS

      mielummin Tamron 18-270 (maksaa noin 400€)

    • Miksi Canoneita

      Pitää väkisin ostaa, jos kerran mitä ihmeellisimpiä murheita löytyy roppakaupalla.
      Mikä ihmeen pyhä jumala konttorikoneliikkeen tuotteet muka on. Kyllä markkinoilla on muitakin merkkejä, joilla saa varmasti yhtähyviä kuvia, kuin
      näillä suurilla ja mahtavilla Canoneilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      204
      7023
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4642
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      38
      4298
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3262
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1955
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1706
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1680
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1459
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1237
    Aihe