Terve
Itselläni on muistaakseni vuonna 2007 koottu tietokone, joka ei jaksa pyörittää 720p. Siis netistä ladattua materiaalia tarkoita, mitä ilmeisesti puretaan ohjelmistollisesti, ei raudalla (?)
Kokoonpano on seuraava:
Emolevy Asus P5WD2
Prosessori Pentium R 4 650, LGA775 PKg 3.40 GHz, 2MB L2-cache, 800 MHz FSB
Keskusmuisti Kingston PC2-4200 DDR2 RAM, muistaakseni piti olla 8GB, mutta Windows näyttää ainakin tällä hetkellä 4GB. No, ei ole kuitenkaan koskaan ollut keskusmuisti täynnä.
Näytönohjain ATI Radeon X800 GTO
Käyttöjärjestelmä Windows XP
Joten mitä mieltä olette, mitä kannattaisi vaihtaa, jotta alkaisi videot pyörimään? Olin melko hämmästynyt, että vaikka vanha kokoonpano onkin, niin prosessoreita ainakin näyttäisi saavan tähän samaan emolevyyn vielä yms (!). Mutta mikä olisi nyt järkevä temppu tehdä? Kiitos jo etukäteen!
Tietokoneen tehot
7
211
Vastaukset 7
- Jymppä
Niin edelliseen viestiin jatkoa.
Piti Youtubesta katsoa vaikkapa Petri Nygårdin kappale Selvä päivä HD:nä, mutta jostain syystä tuli virheilmoitus. Mahtaakohan vika olla Youtubessa, varmaankin.
No koneelta kun yrittää katsoa 1080P, niin CPU usage jotain 60-75%, PF usage jotain vähän päälle 1 GB. Mutta kuva pätkii, nykii ja mikä oudointa, menee liian hitaaseen tahtiin! Siis ääniraita menee normaalisti, kuva vähän hidastaen.
Joten mitäs uusiksi? Tai saako jotenkin tuolla Radeonilla purettua noita videoita, vai puretaanko niitä jo valmiilksi sillä, muttei siinä riitä tehot?
PS. kaikki ohjelmalähteet tulevat tietokoneen kovalevyltä tai verkosta. Joten mitään Blueray-aseman rautapurkausta en tarvitse.osta siihen parempi näyttis, esim hd 4870 maksaa nykyään kait jotain satasen.
ainakin mulla näkyy tuolla näyttiksellä full hd:t normaalisti.
ja toi emoha tukee 2 - 4 ydin prosessorejakin ku on lga 775
»ja toi emoha tukee 2 - 4 ydin prosessorejakin ku on lga 775 »
Ei kaikki 775-prosessorit ilmeisesti tue 4-ydinprossuja. Ainakin kun tuon P5WD2 emon speksejä kun vilkaisin, niin moniytimisistä ainoastaan PentiumD on tuettu.
Kannattaa siis vaihtaa sellaiseen, huuto.netistä löytyy varmaan parilla kympillä.
Core2 duo ja Core2 quad ei siis mitä ilmeisemmin kelpaa tuohon emoon.Töppönen kirjoitti:
»ja toi emoha tukee 2 - 4 ydin prosessorejakin ku on lga 775 »
Ei kaikki 775-prosessorit ilmeisesti tue 4-ydinprossuja. Ainakin kun tuon P5WD2 emon speksejä kun vilkaisin, niin moniytimisistä ainoastaan PentiumD on tuettu.
Kannattaa siis vaihtaa sellaiseen, huuto.netistä löytyy varmaan parilla kympillä.
Core2 duo ja Core2 quad ei siis mitä ilmeisemmin kelpaa tuohon emoon.»Ei kaikki 775-prosessorit ilmeisesti tue..»
Höh, tarkoitin tietenkin ettei kaikki 775-emot tue.. mut kai tuon silti kaikki ymmärsi.
- ioetri
"Keskusmuisti Kingston PC2-4200 DDR2 RAM, muistaakseni piti olla 8GB, mutta Windows näyttää ainakin tällä hetkellä 4GB"
Sun käyttis (32bit XP) ei pysty hyödyntämään enempää kuin sen 4GB keskusmuistia joten on aivan yksi ja sama kuinka paljon olet heittänyt rahaa hukkaan noihin turhiin kampoihin.
Vaihda koneeseesi näyttis ja vaikka 2 ytiminen prossu niin pitäis videoiden tuollakin paahtimella rokata.»Vaihda koneeseesi näyttis ja vaikka 2 ytiminen prossu niin pitäis videoiden tuollakin paahtimella rokata.»
Epäilemättä. Itsellä PentiumD 3GHz/4Gt muistia/nVidia QuadroFX näyttis ja hyvin pyörii hd-videot.
Tuolla 720p-laadulla youtubesta juuri kyseisellä videolla molemmat ytimet paukkuu siellä 50% kieppeillä. Näytönohjain silti käsittääkseni tekee suurimman työn videon purkamisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241466
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361092Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes921062Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella571048Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.98755- 67743
- 25710
- 34702
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist25619- 8611